302 Yönlendirmesi Nedir?

302 yonlendirmesi 1

302 url yönlendirme, bir sunucudan tarayıcıya bir sayfanın geçici olarak farklı bir URL’ye taşındığını belirten bir mesaj gönderen bir Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) durum kodudur.

Bu, gelecekte değiştirme şansı olmayan kalıcı bir URL’nin yerini değiştirmek için kullanılan 301 yönlendirme koduyla aynı değildir.

URL’nin konumu normale dönebileceğinden veya gelecekte kalıcı olarak değişebileceğinden, 302 yönlendirme kodu kullanılır. Yani bir adresi farklı bir adrese geçici bir şekilde yönlendirmelerde kullanılır. Böylelikle arama motorları tekrar yakın bir zaman da yönlendirme yapılacağını anlar. Böylelikle SEO puanınız düşüşe geçmez ve mevcut SERP konumunuz değişmez.

302 yönlendirme

302 Yönlendirme Kodu

302 yönlendirme koduna genel olarak “Nesne / Sayfa Taşındı” veya “Geçici Olarak Taşındı” yönlendirme de denir.

Tarayıcılar kullanıcıları yani sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere yeni sayfaya yönlendirir, ancak arama motorları bağlantılarını yeni URL’ye güncellemez veya yönlendirmez. Çünkü 302 yönlendirmesi bir nevi arama motorlarına bu sayfaya tekrar yönlendirme yapacağınızı bildirir. Bu yüzden kesinlikle sitenizi taşırken veya eski bağlantınızı url yapınızı güncellerken 301 yönlendirmesi veya 302 yönlendirmesini yapınız. Aksi taktirde site sıralamalarınız bir hayli düşüşe geçecektir.

302 yönlendirmesi yaparken site içinde farklı bir adrese veya site dışınız da farklı bir domaine yönlendirme yapabilirsiniz.

Alan içi yönlendirme, bir URL’nin aynı alan adından farklı bir URL ile değiştirilmesidir.

Alan dışı yönlendirme, tarayıcının bir alandan tamamen farklı bir alana yönlendirildiği yerdir.

302 Yönlendirme Kullanımı

302 yönlendirmesi; arama motorlarını ve ziyaretçilerini bu geçici olarak yönlendirildiğini bildirir ve yeni ziyaretçileri yeni yönlendirilen konuma gönderir.

Bu yönlendirme Java Script veya meta etiket kullanılarak oluşturulabilir , böylece 301 yönlendirmesiyle yaptığınız gibi sunucu dosyalarına erişmeniz gerekmez.

Aşağıdakileri yapmak istiyorsanız 302 yönlendirme kodu kullanın:

  • Sitenizdeki A / B test sayfaları
  • Kullanıcılara sitenizde tutarlı bir deneyim sunmak isterseniz
  • Site sıralamanızı düşürmeden yeni sayfalara yönlendirme yapmak isterseniz

Her zaman 302 yönlendirmelerinin geçici olduğunu ve yalnızca site performansını korumak veya gözlemlemek için kullanılması gerektiğini unutmayın.

Bu süreyi kısa tutmaya çalışın ve çok uzun işlerde bu kodu kullanmayın. Çünkü devamlı bu kodu kullanmak sitenizi spama düşürebileceğini unutmayın.

302 Yönlendirmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

302 Yönlendirmesi Nedir?

302 yönlendirmesi web sitenizde bir sayfa, klasörleri geçici olarak farklı bir yere yönlendirme işlemidir.

302 ile 301 Yönlendirme Arasında Ne Fark Var?

301 yönlendirme işlemi kalıcı yönlendirme olduğu için 302 yönlendirmesi de geçici bir yönlendirme işlemdir.

302 Yönlendirmesinin Süresi Nedir?

302 yönlendirmesi geçici yönlendirmeler olduğu için süreyi elinizden geldikçe kısa tutmaya özen gösterin.

302 Yönlendirme ile Google Sıralaması Düşer mi?

Yönlendirmeleri kullandığınız için mevcut sıralamalarız da bir düşüş yaşanmayacaktır.

Yönlendirme 302 ile mi yapılmalı?

Eğer yönlendirme işleminiz bittikten sonra eski sayfanızı tekrar kullanacaksanız 302 ile yapmanızı öneririz. Ama kalıcı taşıma yapacaksanız 301 yönlendirmesini kullanmalısınız.

Cevap ver