404 Hata Kodu Nedir?

404 Hata Kodu Nedir

Hiç bir İnternet bağlantısını tıkladınız da veya ziyaret etmek istediğiniz sayfanın bulunamadığını belirten sinir bozucu bir 404 hatası sayfası ile karşılaştınız mı? Genelde her site için özel bir sayfa vardır ve bazen bu sayfaları site sahipleri özelleştirir.

Bu hata mesajını, 404 Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) durum kodu olarak bilinir.

Bir web sitesinin sunucusundan web tarayıcınıza gönderilir; bu kod, başlangıçta siteye erişmek için HTTP isteğini ile gönderir.

Kodu aldıktan sonra, tarayıcınız tarafından görüntülenen mesaj genellikle şöyle görünür:

404 hatası

404 Not Page (404 Hatası)

404 hatalarının birkaç tane farklı nedeni vardır. Bunlardan biri, bir web sitesinin URL’sini yanlış yazmanız olabilir. Örneğin (www.baytronik.com/hakkmizda) gibi yazmış olabilirsiniz.

Başka bir neden, bir web sitesinin, bir sayfayı yeniden farklı bir adrese 301 yönlendirmesi yapmadan kaldırmış silmiş olabilir.

Bu nedenle, eski sayfayı ziyaret etmeye çalıştığınızda, yeni sayfaya yönlendirmesi yerine 404 hatası alırsınız. Bir sunucu hatası da sizi 404 sayfa bulunamadı hatasına yönlendirebilir.

Bireysel web siteleri genellikle 404 Bulunamadı hata mesajlarını özelleştirir, tasarıma uyumlu hale getirebilir. Genellikle komik mesajlar verirler.

Örneğin, Bobiler.örg sitesinin 404 hata mesajı aşağıdaki gibidir.

komik 404 sayfaları

Error 404 Not Page veya 404 Hatasının Geçmişi

Durum kodlarının kullanımı, sunucuların ve tarayıcıların World Wide Web’de iletişim kurmak için kullandığı dil olarak tasarlanan HTTP’nin oluşturulmasına dayanır.

HTTP 1989 yılında CERN’den Tim Berners-Lee tarafından oluşturuldu .

404 hataları aşağıdaki mesaj türleri olarak görünebilir:

  • 404
  • 404 hatası
  • Hata 404
  • Hata 404 bulunamadı
  • 404 Bulunamadı
  • 404 Sayfa Bulunamadı
  • HTTP 404 Bulunamadı
  • Error 404
  • Not Page

404 Hatası Sayfası Kullanımları

404 hatası nedir

Hata kodları, tarayıcınızın bir web sitesinin sunucusuyla iletişim kurmasını sağlar.

Ziyaretçilere, sitenin hatası veya ziyaretçinin hatası olsun, ziyaret etmek istedikleri sayfada bir sorun olduğunu söylemek için 404 kodu kullanılabilir.

Siteniz bir 404 hata kodu atıyorsa, bundan kurtulmak ve sayfanızdaki hatayı düzeltmek için elinizden gelenleri yapmalısınız. Aksi taktirde çok büyük trafikler kaybedersiniz.

Sayfa veya site taşıması yaptığınızda, yada bir sayfayı sildiğinizde, ilk önce 301 yönlendirme kodu kullanarak sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmeniz gereklidir.

Bu kod, ziyaretçinin web tarayıcısına orijinal sayfanın farklı bir konumda bulunabileceğini bildirir. 404 hata kodları çok sinir bozucudur ve ziyaretçileriniz 404 hata kodları ile karşılaştıklarında siteyi terk eder ve rakiplerinizin sitesini ziyaret ederler. Bu yüzden 404 hatası ile karşılaşmalarını hızlı bir şekilde gidermeniz gereklidir. 404 hataları sitenizde çoğalmaya başladığında SEO kriterlerinizi kaybeder ve arama sonuçlarında gerilemeye neden olurlar.

404 Hataları kısaca iki taraftan da kaynaklanabilir.

404 Hatası Sık Sorulan Sorular

404 Hatası Neden Kaynaklanır?

Web sitenizde paylaştığınız bir içeriği daha sonra sildiğinizde, silinmiş kalıntılar yüzüne ziyaret eden kişiler 404 hatası yani sayfa bulunamadı hatası ile karşılaşırlar.

404 Hatası Nasıl Giderilir?

404 hataları 301 veya 302 yönlendirme kodları ile çalışan sayfalara yönlendirme yapmanızı şiddet ile önermekteyiz.

404 Hatasının SEO’da Yeri Nedir?

404 hataları, gelen ziyaretçiler için bir sorun olduğu için her 404 hatası sizin Google sıralamanızda olumsuz etki yaratacaktır. Bu etki sonucunda sıralamanızda düşüş yaşayacaksınız.

Cevap ver