Error 503 Service Unavailable Hatası Nedir?

Error 503 Service Unavailable

Error 503 Hatasının Geçmişi

Mart 1989’da CERN‘de çalışan bir İngiliz bilgisayar bilimcisi Tim Berners-Lee, aklına Dünya çapında bir İnternet Ağı kurma fikri geldi.

Ekim 1990’a kadar, bugün hala web’in temeli olan üç teknoloji geliştirdi :

 • HTML (Köprü Metni İşaretleme Dili)
 • URI (bir türü Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi olan ve daha iyi URL olarak bilinen Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcısı)
 • HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü).

HTTP, bir bilgisayarın (istemci) başka bir bilgisayara (sunucu) istek göndermesine ve yanıt almasına izin vererek web’e güç sağlayan protokoldür.

Tarayıcınızın URL çubuğuna bir web sitesi adresi yazdığınızda, o web sitesinin barındırıldığı sunucuya bir istek gönderir ve ardından sunucu, web sitenizi görüntülemesine izin veren tarayıcı verilerinizi göndererek yanıt verir. Böylelikle web sitesine ulaşırsınız.

http protokolu

Durum kodu, bir sunucu tarafından istemciye bir neden ifadesi olarak bilinen kısa bir açıklamasıyla birlikte sağlanan üç basamaklı bir sayıdır (durumun kullanıcının dikkatini gerektirip gerektirmediğine bağlı olarak kullanıcıya gösterilebilir veya gösterilmeyebilir).

Beş durum kodu grubu vardır ve kodun ilk basamağı hangi gruba ait olduğunu tanımlar:

 • 1xx bilgi amaçlıdır (“Devam”, “İşleme” vb.)
 • 2xx başarıyı onaylar (“Tamam”, “Oluşturuldu”, “Kabul edildi” vb.)
 • 3xx yeniden yönlendirmeyi belirtir (“Birden Çok Seçenek”, “Kalıcı Olarak Taşındı”, “Diğerlerine Bakın” vb.)
 • 4xx, istemci tarafı hatasını gösterir (“Hatalı istek”, “Yasak”, “Bulunamadı” vb.)
 • 5xx, sunucu tarafı hatasını gösterir (“Dahili Sunucu Hatası”, “Hatalı Ağ Geçidi”, “Hizmet Kullanılamıyor” vb.)

“503” belirli bir sunucu tarafı hatasını belirten bir durum kodudur ve “hizmet kullanılamıyor” bu durumu açıklayan neden ifadesidir.

4xx kodlarının problemin sizin tarafınızda olduğunu ve 5xx kodlarının problemin diğer tarafta olduğunu belirten hatalardır.

503 Service Unavailable Neden Kaynaklanır?

503 Sevice Unavailable (Servis Kullanılamıyor) iletisi, ulaşmaya çalıştıkları sunucu kullanılamadığında (kapalı, arızalı durumlarda) kullanıcıya gösterilir. Bu hatanın en yaygın nedenleri aşağıda sıraladık.

 • Trafikte ani artış nedeniyle sunucuya ulaşılamayabilir. Sosyal medyada viral bir makale, haber nedeni ile web sitesine yüksek bir trafik gelebilir ve sunucu, hosting’de beklenmedik bir hata olabilir veya çökebilir..
 • Sunucu bakım nedeniyle kapalı olabilir. Sunucuların düzgün çalışması için düzenli bakıma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle ulaşmaya çalıştığınız site bakımda olabilir.
 • DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırısı nedeniyle sunucu çalışmıyor olabilir. DDoS, bir sunucuyu isteyerek yüksek çok yüksek trafikler, botlar gönderir kasıtlı olarak böylelikle hedefteki site belli bir limit varsa bu limit sonrası sunucu çökebilir.
 • Genellikle, 503 Service Unavailable hatasıyla karşılaştığınızda, bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Yapmanız tek gereken site sahibini tanıyorsanız iletişime geçmek ve hatayı düzeltmesini beklemektir.

Genellikle, 503 Service Unavailable hatasıyla karşılaştığınızda, bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Yapmanız tek gereken site sahibini tanıyorsanız iletişime geçmek ve hatayı düzeltmesini beklemektir.

503 hatası

503 Service Unavailable Hatası Çözümü

503 Service Unavailable hatası bir sunucu hatası olsa da, bazen sorun sizden de kaynaklanabilir. Hatalı DNS yapılandırması var ise bilgisayarınız da dns adreslerinizi kaldırıp siteye tekrar girmeyi deneyin.

Bilgisayarınız da bir dns olup olmadığını sağ tarafta bulunan ağ bulunan ağ ayarlarını tıklayın.

ağ

Daha sonra aşağıdaki resimde kırmızı işaretlediğimiz alanı tıklayın.

yerel ağ

Daha sonra açılan pencerede özellikleri tıklayın

yerel ağ bağlantısı durumu

Özellikleri tıkladıktan sonra aşağıdaki kırmızı işaretli olan İnternet Protokolü 4 tıklayınız.

internet protokolu

İnternet Protokolü sürüm 4 tıkladıktan sonra aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi otomatik seçmek sitenize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Eğer özel bir dns var ise otomatik seçmenizi öneririz.

dns sunucu

Eğer bu işlem işe yaramazsa İnternet modeminizi resetlemek, kapatıp açmak çözüm olabilir. Bir ihtimal bilgisayarınızda problemden de kaynaklanabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak da çözüm olabilir.

Cevap ver