AMP Nedir?

AMP Nedir? AMP Ne İşe Yarar

Hiç telefonunuzda Google üzerinde bir arama yaptığınızda, muhtemelen AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile karşılaşıp hızlı açıldığına tanıklık etmiş olabilirsiniz.

AMP; Google tarafından Twitter ile işbirliği içinde geliştirilen açık kaynaklı bir yazılımdır. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil web’de daha iyi ve daha hızlı deneyimler oluşturulmak için tasarlanmış bir yapıdır. 

AMP başlangıçta Facebook’un Hızlı Makalelerine rakip olarak geliştirildi . Bununla birlikte, yıllar içinde, doğrudan arama sonuçlarından neredeyse ışık hızında içerik sunmak için güçlü bir platform haline gelmiştir. Bu yılın başlarında, Google, web standartlarına AMP teknoloji kullanmaya zorlamaya başladığını da biliyoruz. Yani yakın bir tarihte neredeyse tüm haber ve blog siteleri bunu kullanmak zorunda kalacak.

AMP nasıl çalışır?

AMP yapısı bir ev gibi düşüne bilirsiniz ve çatısının altında 3 ana kolon ile çalışır.

 • AMP HTML: AMP HTML’yi normal HTML’nin daha yalın (saf) bir sürümü olarak düşünün. AMP’de kullanabileceğiniz HTML etiketleri için katı kuralları vardır. Hızlı sayfa yüklemesini sağlamak için AMP’de formlar gibi bazı HTML öğelerine izin verilmez. AMP çerçevesi ayrıca CSS’nin modernleştirilmiş bir sürümünü kullanmanızı gerektirir. AMP için gerekli HTML etiketlerinin adresinden tüm kullanılan HTML etiketlerini inceleyebilirsiniz. Modern HTML ve CSS kullanarak web içeriği oluşturabiliyorsanız, bu size çocuk oyuncağı gibi gelecektir.
 • AMP JS: Mobil platformlarda hızlı sayfa yüklemesi sağlamak için AMP, herhangi bir Javascript kullanımını engeller. Tek istisna, sayfa yükleme hızlandırması göz önünde bulundurularak optimize edilen AMP komut dosyalarıdır. 
 • AMP CDN: Yaygın olarak AMP platformunun kritik bir bileşeni olan AMP Cache, proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır (CDN). CDN, AMP olan tüm sayfaları, hızlı bir şekilde kullanıcıya sunmak için önbelleğe alır. Varsayılan olarak, AMP tüm sitenin önbelleğine aldığı için bunu devre dışı bırakma durumunuz olmaz.

Web sitem için AMP kullanmalı mıyım?

AMP’nin piyasaya sürülmesinden bu yana geçen birkaç yıl içinde, medya sitelerinden, haber sitelerine kadar bir çok sektör AMP kullanıyor ve kullanmanın bir avantaj sağladığını söylüyorlar. Genellikle sabit içerikleri olduğu için bu tür sitelerin AMP kullanmaları bir trafik artışına neden olduğu aşikar. Tüm SEO ve mobil performans meraklıları için AMP kullanmanın bir çok avantajları vardır;

 • Organik aramalardan gelen trafiğin arttışı olacağı kesindir.
 • Web sitenizin açılması hızlanacağı için, ziyaretçileriniz de bu hızdan memnun kalacağına emin olabilirsiniz.
 • AMP sitenizin önbelleğini aldığı için Google üzerinde kullanıcılara sunar. Böylelikle sunucunuz yorulmaz.
 • Mobil arama sonuçlarında sitenizin yanında bir şimşek işareti olacağı için diğer sitelerden farklı olacağı için daha fazla trafik alma şansınız olacak.
AMP

Peki AMP’nin dezavantajları nelerdir?

Bazı dijital markaların (büyük markaların) AMP kullanmasının nedeni, marka bilinci oluşturmak için çabaların boşuna gitmesinden korkmasıdır. Çünkü insanlar siteye ulaştığında domain (alan adı) Google gözüktüğü için marka bilinci oluşturmada endişe duyuyorlar. Ayrıca AMP sistemi çok fazla özelleştirme yapılamadığı için de kullanmıyor olabilirler. 

AMP her seferinde sunucularınıza istekte bulunmadan içeriği önbelleğe aldığından, sitenizi analiz etmek için bir takım kod kullanıyorsanız bu %100 doğru sonuçlar vermeyecektir. Web sitenizin AMP sürümünden TO’ları ve etkileşim metriklerini doğru bir şekilde yakalamak için özel izleme parametreleri uygulamanız gerekecektir.

Basitçe söylemek gerekirse, AMP (saf Android gibidir) – yani AMP’de haritalar oluşturmak, görüntüleri döndürmek ve daha fazlası gibi zengin kullanıcı deneyimleri sunamazsınız. Web sitenizin bazı sayfaları grafik üzerine çok yoğunsa bunu AMP için yeniden tasarlamanız gerekli.

Son olarak, AMP üzerinden zengin bir site oluşturamayacağınız için ziyaretçi kaybetme ve markanız için potansiyel bir dönüşüm riski oluşturabilirsiniz.

WordPress siteleri için AMP eklentileri

WordPress siteniz varsa çok şanslısınız, çünkü WordPress üzerinde bir çok amp eklentileri bulunuyor. Kullanımı çok kolay ve ücretsiz. Eğer bir WordPress siteniz için bir amp eklentisi arıyorsanız aşağıdaki eklentileri deneyebilirsiniz.

AMP

yukarıdaki her iki eklenti de kaliteli ve başarılı eklentilerdir. Ücretsizdir ve kullanımı çok kolaydır. Kurulumu yaptıktan sonra belli bir süre beklemeli ve mümkün oldukça Google Search Console üzerinden kontrol edin. Her hangi bir hata varsa destek alabilirsiniz.

AMP ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 1. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) nedir?

  AMP; Google tarafından Twitter ile işbirliği içinde geliştirilen açık kaynaklı bir yazılımdır. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil web'de daha iyi ve daha hızlı deneyimler oluşturulmak için tasarlanmış bir yapıdır. 

 2. Web sayfası hızı hemen çıkma oranını nasıl etkiler?

  Mobil web sayfaları için hemen çıkma oranını ölçerken hız önemli bir faktördür. Çünkü ziyaretçiler 0-3 saniye içinde açılmayan bir siteyi ziyaret etmek istemezler.

 3. AMP nasıl çalışır?

  AMP; bir sitenin HTML, CSS ve JS dökümanlarını basitleştirerek, önbelleğine alır ve kullanıcıya hızlı bir şekilde CDN üzerinden sunar.

 4. AMP Kullanmalı mıyım?

  İlerideki tarihte İnternet'in %80'i AMP olacağı bir kesin, ama şimdi haber ve blog siteleri hariç kullanılması pek önerilmiyor.

Sonuç

Günümüzdeki bir çok web sitesi AMP teknolojisini kullanır, ama yakın bir tarihte internet üzerindeki bir çok siteninde bunu kullanacağı aşikar. Bu yazımızda bu teknolojinin avantajları ve dezavantajlarını paylaştık. Eğer bir haber veya blog sitesi sahibi iseniz AMP kullanmayı düşünebilirseniz. Eğer siteniz WordPress ise bir çok ücretsiz AMP eklentisi vardır ve bu yazımızda en meşhur 2 amp eklentisini sizler için paylaştık.

Eğer AMP ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevap ver