Backlink Nedir?

Backlink Nedir
Nedir? SEO Sözlüğü
Backlink Nedir?

İnternet uçsuz bucaksız bir evren gibi ve bu evrende web siteler ve kişiler dolaylı yoldan bir birine bağlıdır. Şöyle düşünün web siteniz, hosting hesabınıza, hosting hesabınız bir sunucuya, sunucu da bir data merkezine bağlıdır. Yani herkes ve her web site bir şekilde bu evrende bir birine bağlıdır. Backlink (tıklanabilir bağlantılar) da web sitelerin yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir birine bağlanması anlamına da gelmektedir.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink

Backlink; web sitelerinin bir birine verdikleri bağlantılar ve referanslara verilen isimdir. Ayrıca bu tıklanabilir bağlantılar web siteniz için SEO değerini arttırmanıza, sıralamalarda yükselmenize, yeni trafik ve ziyaretçilere ulaşmanıza olanak tanımaktadır. Çünkü backlink aldığınız kaynaktan, sitenizi merak edip gelen ziyaretçileri potansiyel müşterilere çevirebilirsiniz. Ayrıca backlink aldığınız web sitesini Google ve Yandex botları ziyaret ettiğinde aynı botlar bıraktığınız geri bağlantı (backlink) sayesinde sitenizi de ziyaret ederler. Böylelikle web siteniz hızlı bir şekilde tarandığı için yazacağınız yazılar yada yükleyeceğiniz içerikler hızlı bir şekilde Google arama sonuçlarında gösterilir.

Backlink konusu çok derin bir konudur fazla detaylara inmeden yüzeysel olarak size backlink nedir açıklamak istiyoruz.

Backlink Nedir? ve Backlink Çeşitleri Nelerdir?

backlinkler

Backlink az önce de söylediğimiz gibi web sitelerin bir birine verdikleri bağlantıların adıdır. Backlink ikiye ayrılır, bunların ilkki nofollow diğeri de dofollow etiketlidir.

1-Nofollow Backlink

Nofollow etiketli backlink; adından da anlaşılacağı üzere takip etme etiketidir. Yani bir siteden aldığınız backlink eğer nofollow etiketine sahip ise arama motorları sitenizi ziyaret etmez yada ziyaret edebilir bu tamamen botların insiyatifine bağlıdır. 2020 yılında Google’a göre nofollow etiketleri de artık değerli olduğunu söyledi.

2- Dofollow Backlink

Dofollow backlink; botların en sevdiği bağlantı (backlink) çeşitidir. Dofollow eski zamanlarda bir sitenin otoriter değerini paylaşması ile verilen link çok değerli bir hal alırken, günümüzde artık domain değerinin bir önemi kalmadığı için otoriter puanını paylaşmıyor ama hala en değerli backlink türü dofollow backlinklerdir.

Peki Bu İki Backlink Arasında Hangisi Kullanmalıyız?

Backlink aldığınız web sitesi işinize ve sektörünüze yada sitenizin konusuna çok yakın veya aynı konuda içerik üretiyorsa kesinlikle dofollow etiketli backlink almalısınız. Eğer uzak bir sektör yada konu bakımından sitenize uzak ise o zaman nofollow etiketli almalısınız. Unutmayın; backlinkin çok sayıda olması değil işe yaraması önemlidir. Yüz binlerce geri bağlantı almak yerine işe yarar 100 tane bağlantı almak daha mantıklı ve işe yarar olacaktır. Bu yüzden kesinlikle backlink alırken çok dikkatlı davranmalısınız.

Backlink Nasıl Verilir?

Backlink web sitelerin bir birine verdikleri bağlantılar olarak anlattık, buradaki konu ise bir siteden backlink nasıl alınır? yada nasıl verilir?. 1- Backlinkler yazılan içeriğin içinden bağlantılar verilecek şekilde olabilir, sitenin alt kısmından bağlantı verilebilir (footer olarak da geçer ama önermiyoruz), sitenin üst menüsünde (header) üzerinden bağlantı verilebilir yada bir yazıda yorum yaparak backlink alınabilir. Ayrıca sitenizde bulunan resimleri de paylaşarak aynı sunucuda paylaşarak backlink verilebilir veya alınabilir.

Eğer bir blog yada haber sitesinden veyahut bir kurumsal siteden backlink alınırken, anahtar kelimelere yada konu altında kaynak gösterilerek de backlink sağlanabilir. Backlink alacağınız web sitenin sahibi ile iletişime geçip geri bağlantı isteyebilirsiniz (ücretli & ücretsiz istenilebilir) yada WordPress CMS üzerinde kurulmuş web sitelerden yorum yaparak da backlink alabilirsiniz.

Alabileceğiniz Backlink Örnekleri

Nofollow Backlink Örneği;

<a href="https://www.baytronik.com" ref="nofollow">Web tasarım</a> 

Buradaki href etiketine sitenizin adresini yazın web tasarım kelimesine de anahtar kelimenizi yada site adresini de yazabilirsiniz. Bu backlink kodu ile Web Tasarım gibi bir backlink almış olursunuz.

Dofollow Backlink Kodu;

<a href="https://www.baytronik.com" ref="dofollow">Web Tasarım</a>

Dofollow backlink kodu da yukarıdaki açıklamadaki gibi düzenleyip kullanabilirsiniz. Önemli Not; backlink alırken kesinlikle orantılı alın. Dofollow etiketi önemli nofollow önemsiz olarak düşünmeyin orantılı bir şekilde alırsanız sıralama kayıpları yaşamazsınız %55 dofollow %45 dofollow olarak backlink almaya bakın.

Backlink SEO’ya Etkisi

Backlink SEO‘ya etkisi bundan 3 yıl öncesine hatta 2 yıl öncesine kadar çok önemli bir seo kriteri olarak karşımıza çıkıyordu. Çünkü ne kadar backlink alırsanız sıralamanızda o kadar üst sıralara çıkıyordu. Ama bu konu çok suistimal edildiği için Google geliştirdiği algoritmalar sayesinde bunu düzeltti. Google’a göre artık Backlink almanın önemi yok denilse de bizim gibi SEO Uzmanlarının görüşleri ortak, eskisi kadar olmasa da en önemli SEO kriterlerden bir tanesi. Çünkü site dışı seo çalışmaları yapılırken aynı sektörde iki web sitenin bir birine verdiği backlink (bağlantı) her ikisininde bazı anahtar kelimede yükseldiği gözle görülebiliyor.

Backlink alırken abartmadan yapmanızda yarar vardır. Unutmayın gereksiz görünen ve spam puanı yüksek olan web sitelerden kesinlikle backlink almanızı önermiyoruz. Çünkü bu fayda sağlamayacak ve sıralama kayıpları yaşamanıza neden olacaktır.

Backlink Fiyatları Nedir? Yada Backlink Paketi Almak Mantıklı mıdır?

Bazı backlinklerin değeri paha biçilemez orası bir gerçek, ama bazı webmaster forumlarında backlink paketleri satılmakta, yada kişiler ” şu kadar sitede paylaşım, sosyal imleme, devlet siteleri, üniversite sitelerinden backlink paketleri için fiyat biçiyorlar ” bunlar sağlık mı? Tabi ki HAYIR! bunları kesinlikle sağlıklı değil, ve bizim gibi SEO hizmeti sağlayan firmalar tarafından önerilmez. Çünkü bu gibi paketler genelde aynı kaynaktan, aynı sayfalardan backlink verildiği için verilen sayfa veya web siteler link çöplüğüdür ve aynı sayfadan binlerce backlink çıkışı sağlanır. Buda size faydadan çok zarar olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Şöyle düşünün, sıhhi tesisat firmanız var ve anahtar kelimelerinizde ilk sayfaya çıkmayı düşünüyorsunuz. Backlink alacaksınız ama nereden alacağınızı bilmiyorsunuz. Şimdi kendinizi Google gibi düşünmeye itin, Tesisat firması neden bir güzellik merkezinden link almış? yani ne alaka, sektör aynı değil, backlink verilen kaynak tesisat ile ilgili değil ki? sizce bunu değerli görüp, tesisat firmasını üst sıralara çıkartır mıydınız? hele tesisatçı Türkçe içerik paylaşsın ama backlink aldığı yer Ingilizce yayın yapsın. Ne kadar gerçekçi olur ki?

Tek mesele bu aslında, Backlink alırken Google’i kandırmayın, doğal davranın. İyi bir SEO ajansı size backlink fiyatı verirken paket sunmaz. Sektörünüze uygun, kaliteli backlink için araştırma yapar ve uygular. Eğer bir Backlink ihtiyacınız varsa iletişim sayfamızı ziyaret ederek bizlere ulaşın siteniz için ihtiyacınız olan backlink kaynaklarını keşfedelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Teşekkürler oldukça verimli bir yazı olmuş özellikle dofollow ve nofollow arası farklar iyice açıklanmış

  2. Merhaba ceviz fidanı sektörü ile ilgili en iyi backlink önerileriniz neler olabilir. Forumları denedim bir işe yaramadı. Bloglarda yaramıyor. Makale alıyorum doğru mu ?

    1. Merhaba, sektörünüze yakın yayın yapan yerlerden çalışmalar almalısınız. Yani bir teknoloji sitesinden aldığınız backlink size bir fayda sağlamayacaktır.

    2. Ayrıca sektörünüze yakın Facebook gruplarında, forum ve blog sitelerinde şuan ki yorum yaparak backlink alabilirsiniz. Yada içeriğinizin bir kısmını Forum sitelerde yayınlayıp, sitenizde kaynak göstermeniz de yardımcı olacaktır. unutmayın trafik alabileceğiniz tüm kanallarda varlığınızı göstermeniz gereklidir.

        1. Merhaba travel türü sitelerden backlink almak daha mantıklıdır. Örneğin gezi rehberi sunan firmalardan çıkan backlinkler siteniz için (avsaisland.com) için daha mantıklı olacaktır. Eğer bir backlink pazarlaması düşünürseniz iletişim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.