SEO Rehberleri

Bing’e Göre Anahtar Kelime Optimizasyonu Bitmiş Olabilir

Amerika’nın en büyük ikinci arama motoru olan Bing ilginç bir paylaşımda bulundu. Arama motoru 2020 yılı için ilginç bir seo kriteri paylaştı ve bu yıl farklı bir vizyon anlayışına sahip olabiliriz.

Arama motoru Bing tarafında çalışan Frederick Dubois isimli bir mühendis 2020 için bir çok arama motorları farklı güncellemeler yayınlayacağını ve tüm SEO konusunda bildiğimiz bazı kriterlerin değişeceğini dile getirdi. Bir forum sitesinde soru cevap tarzında muhabbet ederken bir kullanıcının sorduğu ” Bu yıl arama motoru algoritmasını değiştirmeyi planlıyor musunuz sorusuna aşağıdaki cevabı verdi.

2018’den beri arama motoru sektöründe neler olduğuna hep birlikte bakarsak, kullanıcının doğal dilini (şive, lehçe), algoritmaların derinlemesine incelediğiniz de arama motorları tam anlamı ile cevap veremez duruma gelebiliyor. Aynı Google son zamanlarda yaptığı yeni BERT algoritmasını kullanarak arama sonuçlarını oluşturmaya başladı. Bu kullanıcı için ne anlama geliyor? Sadece bu güncelleme ile bir cevap çıkartabiliriz – arama motorları belirli istekleri işlemekten kullanıcının amacını / amaçlarını anlamaya ve en iyi sonuçları onlara göstermeye oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor.

Frederick Dubois
bing seo

Bu soru cevap kısmını bitirdikten sonra kendi kendimize sorduğumuz soru şuydu; biz son bir kaç yıldır tamamen anahtar kelimelerine odaklanıyoruz. 2020 yılında SEO taktiklerimiz muhtemelen kullanıcı odaklı olacak gibi gözüküyor. Arama motorları yaptıkları ufak ve büyük algoritma güncellemeleri ile kullanıcıların isteklerini doğru bir şekilde gerek bulundukları bölgelere göre konuşulan şive ile sonuç çıkartmaya başladılar. Web siteler oluştururken yerel müşterileri unutmamak ve kullanılan sokak dilleri ile seo çalışmaları yapmak bir avantaj sağlayacak gibi gözüküyor.

Anahtar kelimeli yapılan SEO taktiklerini bizce kademeli olarak terk etmek, zaman içerisinde anahtar kelimelere odaklı çalışmalar yapmamak bir avantaj sağlayabilir. Anahtar kelimeli optimizasyon teknikleri güncel olmadığını hepimiz biliyoruz ve bu taktiğe çok fazla düşüyoruz. ” 2020 yılı bizce arama motorları için büyük güncellemelere ev sahipliği yapacak ve anahtar kelime ile optimizasyon için büyük değişiklikler görebileceğiz

Peki bir önerimiz var mı?

Bizce sadece anahtar kelimeli optimizasyonu hemen değil ama zaman içerisinde bırakmak ve site ziyaretçilerini çok iyi analiz etmek çok önemlidir. Sonuçta siteleri onlar için oluşturuyoruz ve onlara hizmet eden web siteler açmakta daima fayda vardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı