Pazarlama Rehberleri

Rakip Sitelerin Ziyaretçi Trafikleri Nasıl Öğrenilir?

İşletme sahiplerinin çevrimiçi yapmak istediklerinin başında hiç şüphesiz, rakiplerinin ne kadar ziyaretçi trafiği aldığını kontrol etmektir. Bir site ziyaretçi sayısı öğrenme size büyük avantajlar sağlayacaktır. Bunu öğrenmek birkaç nedenden dolayı faydalıdır:

  • Sektördeki konumunuzu bilmek
  • Kendi web siteniz için nelerin mümkün olduğunu görmek
  • Kendi dijital pazarlama stratejinizi oluşturabilmek
  • Müşterileri sitenize yönlendirmek için yararlı olabilecek web sitelerini belirleme

Rakiplerimizin stratejilerini kopyalamak ve ona benzer stratejiler uygulamak doğru şekilde uygulandığında faydalı olabilir. Sık sık rekabetimi ve Bir site ziyaretçi sayısı öğrenme diğer sektörlerdeki benzer işleri inceleyerek ilginç pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.

web site analiz aracı

Rakip Site Ziyaretçi Sayısı Öğrenme

Başka bir site için ziyaretçi ve trafik değerlerini öğrenmeniz için bir kaç yol vardır ama bunların içinde en güvenilir bir kaç site analiz araçları mevcuttur.

Öncelikle organik (SEO) ve ücretli trafik konusunda öğrenmek istedikleriniz ve güvenilir bir araç arıyorsanız SEMrush’u öneririz. SEMrush şu an için 30 günlük ücretsiz deneme sürümü gibi deneme olanakları tanımaktadır. Bu yüzden ismini kullanmak istedik. Ahrefs’de mevcut bu iş için ama oda 7 gün için 7 dolar deneme sürümü sunmaktadır.

Bir siteye giden tüm trafiğin (sosyal medya ve doğrudan dahil) bütünsel bir dökümanını arıyorsanız, SimilarWeb’i öneririz . Ücretsiz bir başlama seçeneği var dilerseniz ücretli sürümde alabilirsiniz, ama ücretsiz sürümde bir site ziyaretçi sayısı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

SEMrush ile Rakip Web Sitesi Trafiğini Analiz Etmek

SEMrush kesinlikle SEO odaklı bir araçtır, bu yüzden sitenizi veya bir rakibinizin sıraladığı anahtar kelimeleri bulmak istiyorsanız bu aracı kullanmanızı öneririz. Yapmanız gereken Semrush.com adresine gidip kayıt olmanız gerek, kayıt olduktan sonra aşağıdaki adres de bulunan siteadi.com bölümünü rakip sitenizi yazabilirsiniz.

https://www.semrush.com/info/siteadi.com

Analiz etmek istediğiniz siteyi yazdıktan sonra gösterge tablosuna bakacaksınız ve şöyle bir grafik bulacaksınız:

Bir site ziyaretçi sayısı öğrenme

Ardından, tek tek organik anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz:

semrush organik arama

Sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederken, ücretli reklamcılık rekabeti gibi en popüler anahtar kelimeler ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz. İşte zappos.com için rapor:

ücretli anahtar kelime

SimilarWeb ile Web Sitesi Trafiği Kontrol Etme

SimilarWeb’e giriş yaptığınızda, sitenizi rakiplerinizle karşılaştıran bir çalışma alanı oluşturmanız istenir. Bunu oluştururken rakiplerinizi tek tek bulup oluşturun.

Bunu yaptığımda, Baytronik ve rakiplerimiz arasındaki mevcut trafiğin ~% 5’ini aldığını görüyorum. Bu durumda 3 numarayız:

Bu analiz aracını kullandığınızda aşağıdaki gibi bir görsel ile karşılaşırsınız:

Rakiplerinizin trafiğini en çok nereden aldıklarını görebilirsiniz, bu da pazarlama için ayıracağınız yada yatırım yapacağınız kanalları keşfetmenize olanak tanır.

Ayrıca, organik trafik ve ücretli satın aldıkları sponsorlu yazıları bile bunun ücretli sürümünde görebilirsiniz. Kısacası bir rakibinizi a’dan z’ye sosyal medyada dahil olmak üzere analizini yapabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı