Rakip Sitelerin Ziyaretçi Trafikleri Nasıl Öğrenilir?

Ziyaretçi Trafikleri Nasıl Öğrenilir?
Pazarlama Rehberleri
Rakip Sitelerin Ziyaretçi Trafikleri Nasıl Öğrenilir?

İşletme sahiplerinin çevrim içi yapmak istediklerinin başında hiç şüphesiz, rakiplerinin ne kadar ziyaretçi aldığını ve hangi kelimelerde üst konumlarda gösterildiğini kontrol etmektir. Bir site ziyaretçi sayısı öğrenme size pazarlama stratejilerinizi oluşturmanız için büyük avantajlar sağlayacaktır. Trafik kaynaklarını ve detaylı analizlerini öğrenmek birkaç nedenden dolayı faydalıdır:

  • Sektördeki konumunuzu bilmek
  • Kendi web siteniz için nelerin mümkün olduğunu görmek
  • Kendi dijital pazarlama stratejinizi oluşturabilmek
  • Müşterileri sitenize yönlendirmek için yararlı olabilecek web sitelerini belirleme

Rakiplerimizin stratejilerini kopyalamak ve ona benzer stratejiler uygulamak doğru şekilde uygulandığında faydalı olabilir. Sık sık anahtar kelime rekabetini ve rakip analizlerini gerçekleştirmelisiniz.

web site analiz aracı

Rakip Sitenin Ziyaretçi Sayısı Öğrenme

Başka bir site için ziyaretçi ve trafik değerlerini öğrenmeniz için bir kaç yol vardır ama bunların içinde en güvenilir site analiz araçları bulabilirsiniz.

Öncelikle organik trafik (SEO) ve ücretli trafik konusunda öğrenmek istedikleriniz için aynı zamanda güvenilir bir analiz aracı arıyorsanız SEMrush’u öneririz. SEMrush şu an için 30 günlük ücretsiz deneme sürümü gibi olanakları bulunmakta. Ayrıca Ahrefs’de mevcut ama ahrefs 7 gün 7 dolar olmak üzere deneme sürümü için hesap oluşturabiliyorsunuz.

Rakip siteye gelen tüm trafiğin (sosyal medya, aramalar, backlink yada doğrudan dahil) bütünsel bir dokümanını bulabileceğiniz bir site var adıda SimilarWeb!. Ücretsiz bir hesap oluşturarak başlayabilir yada dilerseniz ücretli sürüm ile de start verebilirsiniz. Bize göre ücretsiz sürüm de iş görür.

SEMrush ile Rakip Web Sitesi Trafiğini Analiz Etmek

SEMrush kesinlikle SEO odaklı bir araçtır, bu yüzden sitenizi veya bir rakibinizin sıraladığı anahtar kelimeleri bulmak istiyorsanız bu aracı kullanmanızı öneririz. Yapmanız gereken Semrush.com adresine gidip kayıt olmanız gerek, kayıt olduktan sonra aşağıdaki adres de bulunan siteadi.com bölümünü rakip sitenizi yazabilirsiniz.

https://www.semrush.com/info/siteadi.com

Analiz etmek istediğiniz siteyi yazdıktan sonra gösterge tablosuna bakacaksınız ve şöyle bir grafik bulacaksınız:

Bir site ziyaretçi sayısı öğrenme

Ardından, tek tek organik anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz:

semrush organik arama

Sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederken, ücretli reklamcılık rekabeti gibi en popüler anahtar kelimeler ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz. İşte zappos.com için rapor:

ücretli anahtar kelime

SimilarWeb ile Web Sitesi Trafiği Kontrol Etme

SimilarWeb’e giriş yaptığınızda, sitenizi rakiplerinizle karşılaştıran bir çalışma alanı oluşturmanız istenir. Bunu oluştururken rakiplerinizi tek tek bulup oluşturun.

Bunu yaptığımda, Baytronik ve rakiplerimiz arasındaki mevcut trafiğin ~% 5’ini aldığını görüyorum. Bu durumda 3 numarayız:

strateji oluşturma

Bu analiz aracını kullandığınızda aşağıdaki gibi bir görsel ile karşılaşırsınız:

kanal analizi
trafik kaynakları

Rakiplerinizin trafiğini en çok nereden aldıklarını görebilirsiniz, bu da pazarlama için ayıracağınız yada yatırım yapacağınız kanalları keşfetmenize olanak tanır.

Ayrıca, organik trafik ve ücretli satın aldıkları sponsorlu yazıları bile bunun ücretli sürümünde görebilirsiniz. Kısacası bir rakibinizi a’dan z’ye sosyal medyada dahil olmak üzere analizini yapabilirsiniz.

kelime düşüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir