Sitelerin Geçmişlerine Göz Atmak İster miydiniz?

Bir Sitenin Geçmişini Kontrol Etmek Bakmak
Genel Rehberler
Sitelerin Geçmişlerine Göz Atmak İster miydiniz?

Günümüzde her geçen gün açılan web sitelerin haddi hesabı yok. Genellikle domain ticareti yapmak için satın alınan bu alan adlarının geçmişte birileri tarafından kullanıp kullanılmadığını öğrenmek ister miydiniz? Kısaca sitelerin geçmişlerine göz atmak ister miydiniz?

Genellikle hemen hemen yeni domainlerin eski bir kullanıcısı mevcuttur, genelde satın alacağınız domain adresinin geçmişte arama motorları tarafından bir cezaya maruz kalıp kalmadığını öğrenirseniz, yapacağınız projenin 1-0 geride başlamasının da önüne geçmiş olursunuz.

Buna kısa bir örnek verecek olursak, geçmişte çok fazla spam yaymış bir domaini almak her ne kadar süresi bittikten sonra Google tarafından bir ceza söz konusu olmasa bile, çok fazla spam backlink almış ise haliyle domain aktif olunca bu backlinkler de aktif olacaktır.

Web site Geçmişini Görme

Genellikle yeni domain alacak insanların merakı bu yönde olabilir, ama bu sektörde bulunan kişilerin sık sık duyduğu ve ziyaret ettiği bir site var size bunu anlatmak istiyorum.

Sitenin adı: https://archive.org/

Buradaki siteyi ziyaret ettiğinizde büyük bir kütüphane gibi düşünebilirsiniz. Doğru bildiğiniz burası bir dijital kütüphane, burada hemen hemen her dokümanın, web sitenin geçmişini görebilir o günkü görüntüsü ve içeriklerine ulaşabilirsiniz. Sadece bu da değil kitaplar, görseller, ses, videolara ulaşabilirsiniz. Haydi bir sitenin geçmişini kontrol edelim.

1-

archive site gecmisi gorme

2-

archive sitesi 2

Tarih ve gün seçtiğiniz zaman Archive sitesi sizi o sitenin o günkü görselli ile baş başa bırakır. Dilerseniz bu siteye üye girişi yaparak kendi sitenizin de arşivine eklenmesine olanak vermiş olursunuz. Bunun bir alternatifi daha var ama en sağlıklısı ve en iyi sonucu veren site archivedir.

Bir Sitenin Tamamını İndirmek

Eğer web sitenizi daha önce açıp kapattırsanız muhtemelen Archive sitesinde kayıt altına alınmıştır. Eğer kapanan bir sitenin tamamını indirmek isterseniz archivedeki yansısını indirebilir tekrar kullanabilirsiniz.

Unutmayın eskisi gibi yönetim paneli gibi çalışmaz sadece HTML yapısını indirip kullanabilirsiniz. Değişiklikleri CSS ve HTML bilginize göre tekrar düzenleyip yayınlayabilirsiniz.

Ayrıca daha önce yazdığınız yazıları da oradan kopyalayıp tekrar yayımlayabilirsiniz.

Sitenin Geçmişini Görme

Sitenin geçmişini görme ile ilgili bir kaç tane daha web sitesi bulunuyor ve bunları sizinle paylaşmak istiyoruz.

  1. https://archive.org/
  2. https://archive.st/
  3. https://blitapp.com/

yukarıdaki sitelerden anlık web sitelerin görüntülerini ve yansılarını da kayıt edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir