Sitelerin Geçmişlerine Göz Atmak İster miydiniz?

sitenin gecmisi

Günümüzde her geçen gün açılan web sitelerin haddi hesabı yok. Genellikle domain ticareti yapmak için satın alınan bu alan adlarının geçmişte birileri tarafından kullanıp kullanılmadığını öğrenmek ister miydiniz? Kısaca sitelerin geçmişlerine göz atmak ister miydiniz?

Genellikle hemen hemen yeni domainlerin eski bir kullanıcısı mevcuttur, genelde satın alacağınız domain adresinin geçmişte arama motorları tarafından bir cezaya maruz kalıp kalmadığını öğrenirseniz, yapacağınız projenin 1-0 geride başlamasının da önüne geçmiş olursunuz.

Buna kısa bir örnek verecek olursak, geçmişte çok fazla spam yaymış bir domaini almak her ne kadar süresi bittikten sonra Google tarafından bir ceza söz konusu olmasa bile, çok fazla spam backlink almış ise haliyle domain aktif olunca bu backlinkler de aktif olacaktır.

Sitenin Geçmişini Görmek

Genellikle yeni domain alacak insanların merakı bu yönde olabilir, ama bu sektörde bulunan kişilerin sık sık duyduğu ve ziyaret ettiği bir site var size bunu anlatmak istiyorum.

Sitenin adı: https://archive.org/

Buradaki siteyi ziyaret ettiğinizde büyük bir kütüphane gibi düşünebilirsiniz. Doğru bildiğiniz burası bir dijital kütüphane, burada hemen hemen her dokümanın, web sitenin geçmişini görebilir o günkü görüntüsü ve içeriklerine ulaşabilirsiniz. Sadece bu da değil kitaplar, görseller, ses, videolara ulaşabilirsiniz. Haydi bir sitenin geçmişini kontrol edelim.

1-

archive site gecmisi gorme

2-

archive sitesi 2

Tarih ve gün seçtiğiniz zaman archive sitesi sizi o sitenin o günkü görselli ile baş başa bırakır. Dilerseniz bu siteye üye girişi yaparak kendi sitenizin de arşivine eklenmesine olanak vermiş olursunuz. Bunun bir alternatifi daha var ama en sağlıklısı ve en iyi sonucu veren site archivedir.

Cevap ver