Google’ın Seveceği Blog Sitesi Oluşturma

Google'ın Seveceği Blog Sitesi Oluşturma
SEO Rehberleri
Google’ın Seveceği Blog Sitesi Oluşturma

SEO konusu tüm web siteleri için büyük önem taşır. Ancak günümüzde web siteleri özellikle blog siteleri bir birinin SEO çalışmalarını taklit eder. Genellikle bu durum başarısızlıkla sonuçlanır. Blog SEO konusu her blogger tarafından ciddiye alınıp, titizlikle yapılması gereken işlemlerdir. Aslında SEO öyle çok zor bir iş olmasa da, özellikle yeni başlayanlar için karmaşık hale gelebilir. Bu içeriğimiz ile blogger arkadaşlar blog siteleri için yapması gereken seo rötuşlarını anlatmaya gayret gösterdik.

blog seo

Bu makale de blog SEO hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Öyle karma karışık yollara dalmadan, çok basit adımlarla sitenizin arama sonuçlarında iyi konumlara gelmesini sağlayabilirsiniz. Pek çok blog yazarının en fazla zorlandığı şeyler, anahtar kelime seçimi, stratejik bağlantılar kurma ve teknik SEOdur. Teknik SEO dan kasıt, indeksleme sorunları, meta sorunları vs gibi problemlerdir.

Bunlara daha genişçe değineceğiz. Ancak başlarken şu notu düşelim. SEO çalışmanız, içeriğinizi değiştirmemelidir. Yaptığınız çalışmaya uysun diye içeriği değiştirmek büyük hatadır. Oysa SEO içeriğe göre yapılmamalı ve sadece ziyaretçi odaklı olmalıdır. Peki blog siteleri için SEO çalışması nasıl olmalıdır?

blog seo çalışması

Blog SEO için basit ve etkili adımlar

1- Sitenizi WordPress ile kurun

Tüm CMS sistemleri içerisinde, hiç kuşku yok ki en popüler olanı WordPress. Sadece WordPress kullanarak bile, ekstra hiç bir şey yapmadan, sıralamalarda avantajlı konuma gelebilirsiniz. Çünkü İnternet’i oluşturan sitelerin %37’si WordPress alt yapısına sahiptir ve Google tarafından sevilmektedir.

WordPress’in temel SEO işlevselliği sayesinde, farklı altyapılar kullanan rakiplerinizden bir adım önde olursunuz. Dünyada milyonlarca insanın WordPress kullanması, tesadüfler neticesinde değildir.

Burada kast ettiğimiz, kesinlikle wordpress.com değildir. Acemiliği atmak için bir test aracı gibi düşünürseniz tamam. Ancak blog yazarlığı ve SEO konusunda bir hedefe sahipseniz, kesinlikle kendi hostinginizde barındırdığınız bir siteniz olmalı.

WordPress ile açtığınız siteniz için, üçüncü taraf SEO eklentileri kullanabilirsiniz. Yoast SEO gibi ücretsiz eklentilerin yanında, daha ileri düzey SEO için Premium SEO eklentileri kullanmanız mümkündür. On binlerce WordPress eklentisi mevcuttur. Sizin kullanıma en ve en iyi olduğunuzu düşündüğünüz eklentiyi yükleyebilirsiniz.

2- Blogunuza temel SEO’yu entegre edin

WordPress her ne kadar SEO dostu olsa da, daha iyisi için mutlaka bir SEO eklentisi kullanın.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Yoast SEO bizim ücretsiz eklentiler içinde ki önerimizdir. Eklenti anahtar kelime seçimi konusunda bize yardımcı olmuyor. Ancak bu açığı Premium SEO eklentileri ile giderebiliriz. Bu sayede arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak için büyük avantaj elde edebiliriz.

Eklenti kullanın yada kullanmayın, genel olarak yapmanız gereken bir kaç şey vardır.

  • Anahtar kelimeyi yazı başlığında kullanın. Başlığın görünümünü tuhaflaştırıyor sa, o zaman başlık da anahtar kelimeyi unutun. Önceliği ziyaretçilere verin ve onlara en iyi biçimde sunmaya çalışın.
  • Yazı içinde anahtar kelime yoğunluğunu yakalayacağım diye kendinizi paralamayın. Özellikle ilk 100 yada 200 kelime de, anahtar kelimenin 3-4 kez geçmesini sağlayın yeter. Anahtar kelime derdine düşüp, yazı bütünlüğünü bozmayın.
  • Meta açıklaması girmeyi ihmal etmeyin. Açıklamanızın içinde anahtar kelimeyi geçirin.
  • Makale adresini çok uzun tutmayın.
Wordpress Blog SEO

3- URL değiştirirken dikkatli olun

Eski yarınlarınızın URL adreslerini değiştirmeniz gerekiyorsa, yeni URL için 301 yönlendirmesi yapmayı unutmayın.

Şayet bu 301 yönlendirmesini yapmazsanız, eski URL geçersiz olacağı için, yazılarınıza tıklandığında 404 hatası verecektir. Buda ziyaretçi kaybına neden olur. Yoast SEO eklentisi ile bu yönlendirmeyi yapmak mümkün. Ancak biraz karmaşık bir işlem olabilir. Bunun yerine en kolay biçimde yapmak için, Safe Redirect Manager eklentisini kullanabilirsiniz.

4- Daha iyi ve zorlayıcı başlıklar kullanın

Başlıklar blog SEO için çok önemlidir. İnsanlarının arama sonuçlarında sitenizi seçmesi için en önemli etken başlıklarımızdır. Başlıkların makale içeriğini anlatıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Çok kısa başlıklar kullanmamak ve dikkat çekici başlıklar seçmek gerekir. Başlıklar kesinlikle aldatıcı olmamalıdır. İçerik ne ile alakalı ise, başlık da onu anlatmalıdır.

5- İçeriğin okunabilir olmasına dikkat edin

İçerik ne kadar detaylı ve emsalsiz olursa olsun, okunabilir değilse kıymetsizdir. Çok uzun cümleler, anlaşılmaz kelimeler, az sayıda paragraf kullanımı gibi hatalar yapmamak gerekir. Yoast SEO okunabilirlik konusunda yardımcı olmaktadır veya hemingwayapp bu konuda size yardımcı olacaktır.

Hemingwayapp, yazılarınızın okunabilirliği konusunda yol gösteren harika bir Online araçtır. Yazınızı doğrudan sitede yazın, yada kopyalayıp yapıştırın. Edit dediğinizde size nelerin düzelmesi gerektiğini göstermekte.

6- Anahtar kelime araştırma ve seçme

Blog SEO oldukça kolaydır. Ancak emek isteyen yerlerde yok değil. Anahtar kelime araştırma, ve doğru hedef kelimeyi seçmek, gerçekten emek isteyen şeylerdir. İnsanların Google’da aradığı şeyin tam karşılığını bulmak önemlidir. Bunun için biraz 6. hissimize güvenmeliyiz. Ancak bu o kadar kolay olmayabilir. Bu konuda korkmanıza gerek yok. Diğer basit adımları attığınız da, bunları yapmayanlardan önde olacağınız kesin.

İçeriğiniz yeterince iyi ise, Google size iyi puan verecektir. Sadece anahtar kelime seçiminiz yanlış diye kötü bir sıralama vermeyecektir. İçerikte ki kelime yoğunluğuna göre, rekabet oranı düşük gruplarda iyi puanlar alabilirsiniz. Ancak yüksek rekabetin yaşandığı anahtar kelimeler için bu söz konusu değildir.

SEO Keyword Competition ve Rankie eklentileri, anahtar kelime bulma konusunda nihai çözüm olabilir. Eklentiler, insanların Google’da en çok aradığı kelimeleri gösterir. Böylece rekabet gücü yüksek, doğru anahtar kelimeleri bulmak ve daha iyi bir sıralama elde etmek kolaylaşır. Eklentiler dışında online kullanabileceğiniz bir başka araç, Ubersuggest sitesidir. Bunun dışında Google trendleri de faydalı olabilir.  Ancak uzun kuyruk anahtar kelimeler bularak, çok daha iyi bir sıralama için eklenti kullanmak daha doğru olacaktır.

Anahtar kelime seçimi gerçekten önemlidir. Bunun için aceleyle yapılmamalıdır. En iyi sonucu almak istiyorsanız, en iyi optimize edilmiş içeriğe sahip olmalısınız.

7- Stratejik bağlantılar kurun

Blog SEO söz konusu olunca, en çok kafa karıştıran ve belkide en çok zorlanılan konudur stratejik bağlantılar. Bu zorluğu çok normal karşılamanız gerekir. Sadece blogcular değil, bazı SEO uzmanları bile bu konuda zorlanmaktadır.Ama hemen gözünüz korkmasın. Yapılacak çok fazla şey var bu konuda. Bunlardan birini olsun yapabilirsiniz eminim.

Bir blog yazarı olmak demek, diğer site sahiplerinden daha ayrıcalıklı olmak demektir. Çünkü bir blog yazarı, en azından kendi sitesinde belli bir grupla etkileşim halinde demektir. Yani insanlarla çok daha yakındır. Diğer siteler için bu durum böyle değildir. Burada blog yazarına düşen, etkileşim halinde bulunduğu insanların en çok nerelerde takıldığını belirlemektir. (Facebook, Twitter vs gibi)

Elde ettiğiniz veriler ışığında, size en fazla fayda sağlayacak platformda yer almalısınız. Skype gibi araçları daha etkili kullanarak, insanlarla iletişim halinde olmak, emin olun sitenizin değerini arttıracaktır. Sosyal hesapları kullanmak, buralarda içeriğinizi paylaşmak önemlidir. Ancak sadece sitenizin sayfasında değil, çeşitli topluluklar da paylaşım ve yorum yapmak da fayda sağlar. Kimseye spam yapmayın ve tartışmaların içinde bulunmaktan kaçmayın.

Topluluklarda paylaşılan diğer içeriklere yorum yapın, insanlarla dostluklar kurun. Stratejik bağlantılar kurmak çok kolay değildir, ancak sabır ve iyi niyetle çok sağlam bağlantılar kurabilirsiniz.

Blog SEO sonuç:

Çok fazla teknik taktik detaylara girmeden, blogunuz için SEO çalışması yapmak bu kadar basit esasen. Neredeydim, nereye geldim diye ilerlemenizi takip ederek farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. Google Analytics eklentisi takip konusunda faydalı olacaktır.

Hemen vazgeçmek, yapılacak en büyük hatadır.

İnsanların çoğu, büyük bir hevesle başlar blog yazmaya.Ancak çok çabuk pes ederler. Vazgeçmeyin ve sürekli yazmaya devam edin. İçeriğinizi her yazıda biraz daha geliştirin. Acele etmeyin, sabırlı davranın ve her makale için en iyi optimizasyonu sağlamaya çalışın. SEO onusunda daha fazla bilgi arıyorsanız, ilgili kategorimize bakabilirsiniz.

Bu makalede, blog SEO konusunda bilgiler verdik. Çok basit ve uygulaması kolay şeylerden bahsettik. SEO konusunu kafanızda fazlaca büyütmeden, bu basit adımları izleyerek başarılı olabileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir