Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi web sitesinizin adresini değişirken yapılması gereken en önemli etkendir. Çünkü 301 yönlendirmesi yaparak sitenizin trafiğini kaybetmememize ve web sitenizin sıralamasını kaybetmeden gelen ziyaretçiyi yeni adrese yönlendirmesini yapabilirsiniz.

Google Sandbox veya Google Bomb cezalarından kurtulmak içinde kullanılır ama pek sağlıklı bir yöntem olmadığını söyleyebiliriz. Bu yüzden Google cezalarından kurtulmak için 301 yönlendirmesi yapacaksanız ilerleyen sürelerde tekrar Google cezası alabilirsiniz.

301 yönlendirmesini eski sitenizden yeni sitenize veya güvenlik sertifikası kullanacaksanız kullanmanızı öneririz.

Eski sitenizin serp durumu ( Google sıralama ) kaybolmadan yeni web sitenize bu özelliği kaybetmeden geçmenize yardımcı olabilecek çok güzel bir tekniktir 301 yönlendirmesi. Dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman hiç bir ziyaretçi ve trafik kaybetmeden yeni domain adresine gönül rahatlığı ile geçiş yapabilirsiniz. Aynı zamanda sitenizin alt dizininde bir değişiklik yaptığınızda da 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. WordPress kullanırken bir sayfayı sildiğiniz de 404 hatası yerine sildiğiniz sayfaya 301 yönlendirmesi yaparsanız sayfa otoriter puanı düşmeden istediğiniz adrese tekrar yönlendirme yapabilirsiniz.

Domaini Başka Domaini Yönlendirme

Eski alan adı yani domaininizi yeni aldığınız domaine taşımak mı istiyorsunuz o halde yapmanız gereken tek şey domain yönlendirmesidir. Bunun için iki adet farklı yönlendirme türü bulunmaktadır. Bunlardan birisi 301 diğeri de 302 yönlendirmesidir.

Domain Yönlendirmesin de 301 Yönlendirmesi Kullanımı

Yeni bir site açtınız ama eski sitenizin adını yeni siteye yönlendirme yapacaksınız. Ama eski sitenizin Google sıralama kaybı yaşamasından korkuyorsanız 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Bu 301 yönlendirmesi kesin olarak taşıdığınızı temsil eder. Yani eski sitenizi kullanmayacaksanız yada uzun bir süre yeni adresi kullanacaksınız 301 yönlendirmesi yapınız. Kısa süreli veya geçici yönlendirmeleri 301 yönlendirmesi ile yapmayınız.

Domain Yönlendirmesin de 302 Yönlendirmesi Kullanımı

Domain veya linkleriniz de kullanabilirsiniz bu tamamen geçici bir yönlendirmedir ve SEO konusunda bir artı sağlamaz ve SEO için kullanılması da tavsiye edilmez. 302 Yönlendirmesi bir hata kodu değil sadece geçici bir yönlendirme olduğunu gösterir.

WordPress için 301 Yönlendirmesi

WordPress kullanan kullanıcılar için en ideal 301 yönlendirmesi kod bilmeden eklenti ile rahatça yapıbilmektedir. Redirection eklentisi ile eski urlnizi yeni site urlsine yönlendirebilirsiniz. Yada şöyle düşünün WordPress’de bir çok eklenti kendine özel sayfalar açabilir bazen soru cevap eklentisi kurduğunuzda /soru-cevap/ sayfası oluşturur ve artık bu eklentiyi kullanmadığınız zaman eklentiyi kaldırınca soru-cevap sayfası da otomatik olarak kalkar.

Böyle durumlar da yönlendirme yapmak size sıralama kaybı yaşatmaz. Ama yönlendirme yapmazsanız Google botları sayfayı ziyaret edince 404 hatası ile karşılaşır ve bu Google arama sıralaması kaybetmenize yol açar.

WordPress için 301 yönlendirme yapabileceğiniz eklentiyi indirmek için WordPress Redirection eklenti sayfasına gidiniz.

Böylelikle eski sayfa linkini silip yeni sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

301 Yönlendirme Kodu

WordPress kullanmayan diğer linux kullanıcıları için aşağıdaki kod ile yönlendirme yapabilirsiniz.

HTML 301 Yönlendirme Meta Kodu

Html bir yapıya sahipseniz birden fazla sayfa yapısı varsa bu illa html olması gerekmez uzantılar .php ile bitiyorsa yani siteadi.com/hakkimizda/politika.php gibi sayfalama varsa ve politika.php dosyasını silecekseniz meta etiketi olarak 301 kalıcı yönlendirmesini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kodu sayfanın head etiketleri arasına koymanız yeterlidir. Veya eski sitenizin yeni siteye taşınıyorsa index.php veya index.html etiketine de koyabilirsiniz.

<meta http-equiv="refresh" content="2;url=http://yonlendirilecek-site-adresi/" />

PHP 301 Kalıcı Yönlendirme Kodu

Php siteniz için kalıcı yönlendirme yapmak için aşağıdaki php kodunu sitenizin yine head bölümüne veya en üstte veya index.php dosyanıza ekleyerek php 301 yönlendirmesini yapabilirsiniz.

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: https://yonlenecek-site.uzantisi/”);
exit();
?>
Etiketler

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, uzun zamandır #Google ve #Yandex arama motoru için araştırmalar yaparak, sizin için basitleştirilmiş teknik SEO notları tutuyorum. Aynı zamanda Rap müzik kültürü ile ve Ormanda kamp yapmaktan hoşlanırım. Bana Kahve ısmarlayıp beni yakından tanımak isterseniz sosyal sayfalarımdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı