Nedir?

404 Hata Kodu Nedir?

Hiç bir İnternet bağlantısını tıkladınız da veya ziyaret etmek istediğiniz sayfanın bulunamadığını belirten sinir bozucu bir 404 hata sayfası ile karşılaştınız mı?

Bu hata mesajını, 404 Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) durum kodu olarak bilinir.

Bu kod, bir web sitesinin sunucusundan web tarayıcınıza gönderilir; bu kod, başlangıçta siteye erişmek için HTTP isteğini ile gönderir.

Kodu aldıktan sonra, tarayıcınız tarafından görüntülenen mesaj genellikle şöyle görünür:

404 hatası

404 Not Page (404 Hatası)

404 hatalarının birkaç tane farklı nedeni vardır. Bunlardan biri, bir web sitesinin URL’sini yanlış yazmanız olabilir. Örneğin (www.baytronik.com/hakkmizda) gibi yazmış olabilirsiniz.

Başka bir neden, bir web sitesinin, bir sayfayı yeniden farklı bir adrese 301 yönlendirmesi yapmadan kaldırmış silmiş olabilir.

Bu nedenle, eski sayfayı ziyaret etmeye çalıştığınızda, yeni sayfaya yönlendirmesi yerine 404 hatası alırsınız. Bir sunucu hatası da sizi 404 sayfa bulunamadı hatasına yönlendirebilir.

Bireysel web siteleri genellikle 404 Bulunamadı hata mesajlarını özelleştirir, tasarıma uyumlu hale getirebilir. Genellikle komik mesajlar verirler.

Örneğin, Bobiler.örg sitesinin 404 hata mesajı aşağıdaki gibidir.

bobiler hata mesajı

Error 404 Not Page Hatasının Geçmişi

Durum kodlarının kullanımı, sunucuların ve tarayıcıların World Wide Web’de iletişim kurmak için kullandığı dil olarak tasarlanan HTTP’nin oluşturulmasına dayanır.

HTTP 1989 yılında CERN’den Tim Berners-Lee tarafından oluşturuldu .

404 hataları aşağıdaki mesaj türleri olarak görünebilir:

  • 404
  • 404 hatası
  • Hata 404
  • Hata 404 bulunamadı
  • 404 Bulunamadı
  • 404 Sayfa Bulunamadı
  • HTTP 404 Bulunamadı
  • Error 404
  • Not Page

404 Hata Sayfası Kullanımları

Hata kodları, tarayıcınızın bir web sitesinin sunucusuyla iletişim kurmasını sağlar.

Ziyaretçilere, sitenin hatası veya ziyaretçinin hatası olsun, ziyaret etmek istedikleri sayfada bir sorun olduğunu söylemek için 404 kodu kullanılabilir.

Siteniz bir 404 hata kodu atıyorsa, bundan kurtulmak ve sayfanızdaki hatayı düzeltmek için elinizden gelenleri yapmalısınız. Aksi taktirde çok büyük trafikler kaybedersiniz.

Sayfa veya site taşıması yaptığınızda, yada bir sayfayı sildiğinizde, ilk önce 301 yönlendirme kodu kullanarak sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmeniz gereklidir.

Bu kod, ziyaretçinin web tarayıcısına orijinal sayfanın farklı bir konumda bulunabileceğini bildirir. 404 hata kodları çok sinir bozucudur ve ziyaretçileriniz 404 hata kodları ile karşılaştıklarında siteyi terk eder ve rakiplerinizin sitesini ziyaret ederler. Bu yüzden 404 hatası ile karşılaşmalarını hızlı bir şekilde gidermeniz gereklidir. 404 hataları sitenizde çoğalmaya başladığında SEO kriterlerinizi kaybeder ve arama sonuçlarında gerilemeye neden olurlar.

404 Hataları kısaca iki taraftan da kaynaklanabilir.

Etiketler

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, uzun zamandır #Google ve #Yandex arama motoru için araştırmalar yaparak, sizin için basitleştirilmiş teknik SEO notları tutuyorum. Aynı zamanda Rap müzik kültürü ile ve Ormanda kamp yapmaktan hoşlanırım. Bana Kahve ısmarlayıp beni yakından tanımak isterseniz sosyal sayfalarımdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı