Nedir?

500 Server Error Hatası Nedir?

500 Server Error hatası, bir web sitesini erişilemez hale getiren bir dahili sunucu hatası olduğunu gösteren bir köprü metni aktarım protokolü (HTTP) kodudur. Bu kod, tarayıcılara bir web sitesinin sunucusunda bir sorun olduğunu gösterir, ancak soruna neyden kaynaklandığını size belirtmez sadece sunucuda bir sorun olduğunu bildiren koddur.

500 internal server error

500 Sunucu Hatası

Her site kendi HTTP 500 hata mesajını özelleştirebildiklerinden, 500 dahili sunucu hata kodu her site için farklı şekilde karşınıza çıkabilir.

Bu hata kodu her site için farklı şekilde karşınıza çıkabilir;

 • 500 hatası
 • 500 dahili sunucu hatası
 • İç Sunucu Hatası
 • HTTP 500 – dahili sunucu hatası
 • HTTP 500 dahili hatası
 • HTTP hatası 500
 • Geçici hata (500)
 • 500 Internal Server Error

Bazı siteler bu hata mesajını özelleştirirler örneğin aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi yaratıcılıklarını kullanmışlar.

Dahili sunucu hataları, erişmeye çalıştığınız web sitesi tarafından oluşturulur. Bu nedenle, bu kod bir akıllı telefon da dahil olmak üzere herhangi her cihazlarınızda görüntülenebilir.

Kısacası hepsi özelleştirilse de her zaman aynı hatayı anlatır.

Hata kodu sadece sunucuda sorun olduğunu ve nasıl düzeltilmesi gerektiğini sizlere söylemez sadece bir hata olduğu doğru bir şekilde çalışmadığını söyler.

Error 500 Internal Server Nasıl Düzeltilir?

Bir web sitenin ziyaretçilere Error 500 Internal Server hata mesajını göndermesinin birçok nedeni olabilir, ancak bir kaç en yaygın neden şunlardır:

 • İzin hatası – 500 sunucu hatası en çok bir dosya veya klasördeki yanlış izinlerden kaynaklanır. Bir PHP ve CGI betiğinde yanlış izinler genellikle bunlara neden olur. Örneğin siteniz için önemli olan bir dosyaya filezilla yardımı ile gereğinden fazla izin vermiş olabilirsiniz.
 • Kodlama hatası – bir web sitesinin .htaccess dosyasının yapısında bir sorun varsa, 500 hata kodu görünebilir. Bu nedenle, sitenizin .htaccess dosyasında sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • PHP zaman aşımı – komut dosyanız zaman aşımına uğrayan harici kaynaklara bağlıysa, 500 hatası görünebilir.
 • Sunucu, popüler bir blog gönderisi veya ddos saldırıları sonrası çökmüş olabilir.

Eğer WordPress , Joomla veya başka içerik yönetim sistemi sitenizde 500 hatası alıyorsanız Hosting firmanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Aynı zaman da WordPress eklentileri yüklerken dikkat etmenizde fayda vardır, WordPress sürümünüz ile uyumlu olmayan eklentileri kurmadan önce sitenizin yedeğini almanızda fayda vardır. Çünkü bazı eklentiler web sitenize 500 hatası oluşmasına neden olabilir.

Etiketler

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, uzun zamandır #Google ve #Yandex arama motoru için araştırmalar yaparak, sizin için basitleştirilmiş teknik SEO notları tutuyorum. Aynı zamanda Rap müzik kültürü ile ve Ormanda kamp yapmaktan hoşlanırım. Bana Kahve ısmarlayıp beni yakından tanımak isterseniz sosyal sayfalarımdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı