Font Siteleri – En İyi Yazı Karekteri İndirebileceğiniz Adresler

Font İndirme
Genel Rehberler
Font Siteleri – En İyi Yazı Karekteri İndirebileceğiniz Adresler

Genellikle bir görselde gördüğünüz ve hoşunuza giden yazı karekterlerini yani fontları ücretsiz ve ücretli bir şekilde bulabileceğiniz siteleri birazdan sizin ile paylaşacağız ve bunları rahatlıkla bilgisayarınıza indirip nasıl kurabileceğinizi anlatacağız. Ama önce;

Font Nedir?

Metal dizgisinde bir yazı tipi, harf karakterin belirli bir boyut, ağırlık ve stil idi. Her yazı tipi, her bir glif için bir tür eşleşen bir tür kümesi ve genel bir tasarımı paylaşan bir dizi yazı tipinden oluşan bir yazıydı. Kaynak Vikipedia

Daha sonra günümüzde fontlar, grafik tasarımda çok önemli bir yer edindi, günümüzde bir çok font sitesi türedi ve ücretsiz olarak buralarda yazı karekterleri yayınlanmaya, yayınlanan fontları indirmeye olanak tanındı. Artık her grafik üzerine yapacağınız projelerde görsel olarak mükemmel bir izlenim bırakabileceğiniz materyaller de doğmuş oldu. Bugün bile milyonlarca farklı yazı karekteri doğdu ve bunlar ücretli ve ücretsiz yayınlanıyor. Hadi gelin ücretsiz font indirme sitelerine geçelim.

font

Font İndirme Siteleri

Font indirme sitelerinin popüler olanlarından bir dizi siteyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1- Dafont.com
Dafont sitesi ücretsiz font indirebileceğiniz en popüler web sitesi tek yapmanız gereken siteye gidip beğendiğiniz fontu sağda bulunan Download butonuna basmak yeterli. Böylelikle fontu indirmeye başlarsınız.

2- 1001freefonts.com
1001freefont font indirme siteleri arasında en eskilerinden bir tanesi, günde onlarca yeni font ekleniyor ve bunları indirmeniz çok kolay, hemen siteye gidip işinize yarayan fontları tek tek indirin. Ayrıca Preview: yazan bölümde istediğiniz kelimeyi yazıp önizleme yaparak indirme de yapabilirsiniz.

3- www.fonttr.com
Türkçe font indirmek isteyenlerin sıkça ziyaret etmesi gerektiğini düşündüğüm web sitesi. Türkçe fontlar ile Türkçe karekterlerin sorunsuz olduğu bir çok fontlara ulaşabilirsiniz. Sonuçta yazı karekterini beğenip ” ş, ç, ğ ) gibi karekterler gözükmezse hoş olmuyor. Bu site de çok fazla Türkçe yazı karekterini destekleyen fontlar mevcut hem de ücretsiz.

4- fontbundles.net
FontBundles adresinde bulunan yazı karekterleri genellikle ücretli ve lisanslı fontlar. Buradan beğendiğiniz fontları 1-5 dolar arası satın alıp bilgisayaranıza indirip devamlı ve süresiz kullanabilirsiniz. Çok kaliteli fontlar mevcut.

5- www.fontsquirrel.com
Fontsquirrel adresinin en sevdiğim yanı sadece bilgisayarınız için değil, web siteleriniz içinde fontları indirip kullanabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken indirip, CSS dosyalarınıza import etmek. Tasarımsal anlamda sade ve anlaşılır bir temaya sahip buda aradığınızı çabucak bulmanıza yardımcı oluyor.

Font Yükleme Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki web sitelerden beğendiğiniz yazı karekterlerini indirdikten sonra bunu bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir. Fontlar hangi klasörde diye soranlara ( Böylelikle PhotoShop, Corel gibi programlarda kullanmanızın yolu açılmış olur. Şimdi bu konuda indirdiğiniz Fontları, Windows ve MacOS işletim sistemine nasıl kurulacağınız ve nasıl yükleyeceğinizi anlatmak istiyoruz. )

Windows Bilgisayarlara Font Yükleme

Windows İşletim sistemi olan bilgisayarınıza indirdiğiniz fontları açın (genellikle .rar veya .zip uzantılıdır) arşivden çıkart yaparak fontları boş bir klasöre taşıyın. Eğer tek bir font yükleyecekseniz boş klasöre atmanıza gerek yok. Fontları toplu halde yükleme yapacağımız için boş klasöre attıktan sonra hepsini sağ tıklayıp kopyala işlemi yapıyoruz.

Daha sonra Bilgisayarıma giriş yapın. Yerel Disk C bölümüne gidin. (Windows kurulu olduğu disk bölümü hangisi ise ona giriş yapın) giriş yaptıktan sonra şu yolu takip edin Windows > System > Fonts klasörüne giriş yapıp, sağ tıklayıp yapıştır deyin. Bir parantez daha açmak istiyorum (Eğer fontları sağ tıklayıp kopyala demedi iseniz klasörlerdeki fontları, Fonts klasörüne sürükle ve bırak da yapabilirsiniz.)

MacOS Bilgisayarlara Font Yükleme

MacOS işletim sistemi olan bilgisayarlar da yapmanız gereken tek şey, beğendiğiniz fontu indirin ve zip dosyasından çıkartın. Çıkarttığınız fontları çift tıklayıp yükle butonuna basın. Böylelikle beğendiğiniz fontları kolaylıkla yüklemiş olursunuz.

İsmini Bilmediğiniz Fontları Bulma

Bazen bir görselde bulunan fontun adını bilmiyor olabilirsiniz. Şimdi size 10 numara bir site paylaşacağım. Buraya giriş yaparak ismini öğrenmek istediğiniz fontun (hangi font olduğunu bulma) olduğu görseli yükleyip, fontu kolaylıkla bulabilirsiniz. Sonuçta milyonlarca font var ve tek tek hepsinin adını bilemezsiniz ama https://www.whatfontis.com/ sitesine giderek ismini öğrenmek istediğiniz fontun olduğu görseli yükleyin. Bu site fontun adını ve indirebileceğiniz kaynakları sizlere sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir