Google Pagespeed Nedir?

Google Pagespeed Nedir?

Google Pagespeed, sitenizin hız testini yapabileceğiniz ve eksikliklerini keşfedebileceğiniz bir web site hız testi servisidir. Google ait olan bu servis ile sitenizin kullanıcı gözünde hız testini yapar ve eğer bir eksiği varsa bunu size bildirir.

Web sitelerinin hızlı yüklenmesini herkes ister, ama çok az site bunu başarır. Google bunu bilecek olacak ki kendisi böyle bir servis yapma gereği duymuştur. Ayrıca Google Pagespeed servisi ile önümüzdeki yıllarda çok sık karşımıza çıkacak olan hız optimizasyon sorunlarınızı rahatlıkla çözebilirsiniz.

Google Pagespeed size her konuda yardımcı olacak fikirler verir.

Örneğin;

  • Resimler için optimizasyon önerileri
  • CSS sıkıştırma, JS sıkıştırma önerileri
  • En & boy oranları
  • Aşırı bom uyarıları vb.

gibi size çok fazla hız konusunda ipuçları verir.

Google PageSpeed ​​Insights’a Giriş

Google PageSpeed ​​Insights’ı henüz bilmiyorsanız, web sitesi hız ve kullanım performansını test etmek için kullanılan bir araçtır. Sitenize ait URL girebilir ve analiz ettirebilirsiniz:

Google Pagespeed
Google Pagespeed

Google, daha sonra çeşitli performans testine dayanarak test ettiğiniz web sitesi için 100 üzerinden genel bir puan verir. Bu puan ortalamadır ve genelde değişebilir.

Google Pagespeed Nedir
Google Pagespeed Skoru

Bu sonucun yanı sıra, Google’dan performansınızı (ve dolayısıyla PageSpeed ​​Insights puanınızı nasıl artıracağınız) ile ilgili bir takım önerilerde bulunur.

Google Pagespeed Önerileri
Google Pagespeed Önerileri

2018 itibariyle, PageSpeed ​​Insights puanları Google’ın açık kaynaklı, web sayfalarının genel kalitesini iyileştirmek için otomatik bir araç olan Lighthouse aracılığıyla hesaplanmaktadır . Bu platform, performans, erişilebilirlik, aşamalı web uygulamaları ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü faktörü değerlendirir. Sitenizin hız testini yapmak isterseniz aşağıya link bırakıyoruz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Sonuç

Google PageSpeed ​​Insights ile web sitenizin hız testini yapabileceğiniz gibi, hız konusundaki eksikliklerinizin de farkına varacaksınız.Ayrıca PageSpeed ​​Insights ile bu hatalarınız ile nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız hız optimizasyon sitenizi gezecek insanlarında kolay ve hızlı bir şekilde sitenizde vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Günümüzde arama motoru optimizasyonun temelini oluşturan hız optimizasyonuna önem vermeniz için böyle bir içerik hazırlamak istedik.Eğer takıldığınız bir yer olursa bizim ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Biz size bu konuda destek olmaktan mutlu oluruz.

Ayrıca SEOdion web sitesinde hız skorunuzu nasıl yükseltebileceğinize dair güzel içerikler ve yöntemler bulunuyor. Ziyaret ederek sizde Google Pagespeed puanınızı arttırabilirsiniz.

Cevap ver