Google Pagespeed Skorunuzu Roketleyin

Google Pagespeed Yükseltme
Genel Rehberler
Google Pagespeed Skorunuzu Roketleyin

Google PageSpeed ​​Insights, her web site sahibinin değer vermesi gereken bir araçtır. Çünkü bir web sitesi yavaş olduğunda, çok fazla ziyaretçi kaybeder. Google Pagespeed sitenizi nasıl hızlandırabileceğiniz ile ilgili size bir takım talimatlar sunar. Eğer hala Google pagespeed ile ilgili merak ettiğiniz bir konu varsa buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şunu düşünün bir konu için Google üzerinde mobil veya bilgisayarınızdan bir arama yaptınız ve bir siteyi ziyaret etmek istediniz. Ziyaret ettiğiniz sitenin açılış hızı yavaş ve hemen geri tuşa basarak başka bir web sitesini ziyaret edersiniz ki ediyorsunuz. Hal böyle olunca sitenin açılış hızı sizin için olumsuz düşüncelere sevk edecektir.

Günümüzde, yükleme (açılış) hızı web siteler için o kadar önemli bir faktördür ki, Google hızlı web sitelerini arama sıralamalarında daha iyi ve daha yüksek sıralara sokmaya özen gösteriyor.

Kısacası; Google Pagespeed, web sitenizi neyin yavaşlattığını bulmanıza yardımcı bir kaç özel ve etkili hız araçları sunmaktadır.

Web sitemin hızını nasıl arttırabilirim?

Web sitenizin hızını Google pagespeed değerlerine göre bir takım değişiklik yaparak site hızınızı arttırabilirsiniz. Aşağıdaki konuları okumaya devam edin.

Google PageSpeed ​​Insights nedir ve nasıl kullanılır?

PageSpeed ​​Insights, Google’ın web sitesi performansını analiz etmeye yönelik site hızınızı ölçmemize yarayan bir hız testi aracıdır. Aşağıdakileri konularda size tavsiyelerde bulunur:

 • Yükleme hızı ve web performansı ile ilgili hız sonuçları.
 • Öneriler ile birlikte, sitenin hızını nasıl optimize edebileceğiniz ile ilgili ipuçları.

Google Pagespeed (resim yükleme, JavaScript dosyaları, CSS vb.) aynı zamanda sunucu ile ilgili yapmanız gerekenler hakkında geniş çaplı bir bilgi sunar.

Kullanımı çok kolaydır. Web site adresinizi yazın ve Google Pagespeed Insights size yapmanız gerekeni söylesin. 🙂

Google Pagespeed
Google Pagespeed

Google PageSpeed ​​Insights puanınızı 100/100’e yükseltebilir misiniz?

Site hız puanınızı tabii ki yükseltirsiniz, ama önemli bir uyarı vermek istiyoruz. Hız testi bir takıntı haline getirebilirsiniz. Sitenizde yapacağınız her işlemde önce yedekleme yapmayı unutmayın.

Yeni başlayanlar için bir tavsiye; illede web sitenizin hızı %100 olması için hırs yapmayın. Çünkü Google katı kuralları olan bir araç yayınladığı için, çok hızlı olan sitelerin bile puanları düşük olduğuna şahit olabilirsiniz. Unutmayın çok fazla optimize edilmiş sitelerde, hatalar oluşabilir, güvenlik ihlalleri gün yüzüne çıkabilir.

Yine de, Google PageSpeed ​​Insights’ta az sonra vereceğimiz öneriler doğrultusunda mevcut puanınızın artacağına eminiz.

 • Hosting değiştirme:  Türkiye’de bir çok hosting firması paylaşımlı hizmet sunarlar. Örneğin aylık ucuz olan hosting firmaları aynı hosting çözümünde bir çok siteyi barındırdıkları için haliyle yavaşlık gözlemlenecektir. Daha iyi hosting arayışına girmekte fayda vardır.
 • Görüntüleri optimize edin:  Bir sitede resim sayısı fazla olursa ve hele de optimize edilmemişse eğer, sitenin açılış hızı da baya yavaşlayacaktır. Bunun için sitenizdeki tüm görselleri optimize etmeniz de fayda vardır. Eğer imkan varsa .SVG formatın da yada .Webp formatın da yüklemenizi öneriyorum. .
 • AMP kullanmayı deneyin: AMP Google tarafından kullanılan mobil kullanıcıları hedefleyen güzel bir özellik. Eğer bir blog siteniz varsa veya devamlı blog yazıları paylaşıyorsanız, kesinlikle AMP eklentisini kurmanızı öneriyoruz.
 • Sıkıştırmayı etkinleştir:  Web siteniz için tüm JS ve CSS dosyalarınızı sıkıştırmanız ve aynı zamanda Gzip etkinleştirmeniz %90 oranında sitenizi sıkıştıracağı için, ziyaretçileriniz sitenizi hızlı bir şekilde gezerler.
 • Sunucu yanıt süresini azaltın:  İlk Bayt Süresi (TTFB), sunucunun bir sitenin içeriğini yüklemeye başlaması için geçen süredir. Bu nedenle, düşük bir TTFB’ye sahip olmak sitenizin performansı için avantajlıdır.
 • Yönlendirmelerden kaçının:  Eğer siteniz de bir yönlendirme yapıyorsanız, bundan kesinlikle kaçınmalısınız. Örneğin görsellerin farklı bir siteden alınması sitenizin açılış hızını yavaşlatacaktır. Ayrıca tamamen kullanıcı odaklı sitenizin tasarımında iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Google PageSpeed ​​Insights’taki açılış süresi Masaüstü ve Mobil sürümlerinde farklı mı gösteriyor?

Google, PageSpeed ​​Insights siteniz için iki hız testi sunar: biri masaüstü sürümü ve diğeri mobil sürüm iki adet hız testi raporu sunar.

Pagespeed masaüstü hız testi

Masaüstü site hız değeriniz yüksek gözükebilir, bunun başlıca nedeni hız mobile göre optik yada fiber İnternet üzerinden ölçtüğü içindir. Bu yüzden mobil sürüme göre masaüstü sürümünüz yüksek gözükecektir.

Pagespeed Masaüst Hız Değeri

Pagespeed mobil hız testi

Mobil hız testi genellikle 3G ve 4.5G bağlantısı üzerinden yapıldığı için masaüstü skoruna göre düşük gözükecektir. Tıpkı aşağıdaki gibi bir skorla karşılaşmanız muhtemeldir.

Pagespeed mobil hız testi

Mobil siteniz hızlı açılıyor olabilir, bunun nedeni kendi bağlantınızın hızı ile eş değerdir. Yani eğer mobil siteniz çok yavaş açılıyorsa, kendi bağlantınızdan kaynaklanıyor olabilir.

PageSpeed ​​Insights için alternatif siteler bulunuyor mu?

Google Pagespeed için bir çok alternatif site bulunuyor. Bunlar arasında en fazla kullanılan site hızınızı test edebileceğiniz bir kaç siteyi sizlere sunmak istiyoruz. İşte sitenizin hızını test edebileceğiniz web siteler;

 1. https://gtmetrix.com/
 2. https://tools.pingdom.com/
 3. https://www.webpagetest.org/

yukarıdaki sitelerden, web sitenizin hızını test edebilirsiniz. Eğer bu gibi konular hoşunuza gidiyorsa, lütfen yorumlardan bizlere bildirmeniz daha fazla içerik üretmemize yardımcı olur.

Bu makaleye şu aramaları yapabilirsiniz;
Google pagespeed insights, Google pagespeed Test, Google pagespeed insights nedir?, Google pagespeed tools ve pagespeed nedir aramaları yaptığınızda bu içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Google Pagespeed Skorunuzu Yükselmek İsteyenlerin Sorduğu Genel Sorular

Eğer sizde sitenizin hızından şikayetçi ve Google pagespeed değerlerinizi yükseltmek istiyorsanız buradaki soruların cevaplarını inceleyerek aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Google pagespeed insights Nedir ❓

Adından da anlaşıldığı üzere Google Pagespeed Insights sitenizin hızını arttırabileceğiniz öneriler veren aynı zamanda da sitenizin ortalama açılış hızını test edebileceğiniz bir araçtır.

Site hızımı nasıl arttırabilirim ❓

Web sitenizi Google pagespeed test üzerinden test ettiğinizde size ortalama bir puan verecektir. Aynı zamanda burada eksik veya yanlış yapılandırılmış bir çok hatayı göreceksiniz. Bu hataları düzelttiğiniz taktirde siteniz eskisine göre daha hızlı açılacak ve site hızınızda artacaktır.

Google hız skorumu arttırmak için yapmam gerekenler nelerdir ❓

Genellikle Google pagespeed testi yaptığınızda size hatalarınızı bildiren bir çok bildirim alacaksınız. Ama genellikle bunlar CSS, JS ve HTML hatalarıdır. Eğer bu tür hatalar veya eksiklikler alıyorsanız sitenizin kodlarını sıkıştırmayı deneyin. Böylelikle hata bildirimleriniz azalacak, Google hız skorunuzda artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir