Google Webspam Report Eklentisi ile Google’a Yardım Edin

Spam Yapan Siteyi Google Şikayet Edin
Genel Rehberler
Google Webspam Report Eklentisi ile Google’a Yardım Edin

Bu yazıyı nefret ettiğim bir içeriği baz alarak yazmak istedim. Başıma geleni kısa olarak anlatmak istiyorum, Google üzerinde bir arama yaptım ve üst sıralarda olan siteleri tek tek gezdim. Malum haber siteleri her konuda içerik ürettiği için aradığım şeyden çok, her tarafta anahtar kelimelerle dolu içeriklere rast geldim. Ama bir türlü aradığım konuyla ilgili sonuca bir türlü ulaşamadım. Sonunda ulaşmam gereken bilgiye 10 dakika sonra ulaşabildim. Bu durum benim bilgi alma özgürlüğümü kısıtladığını ve spam yaptıklarını düşündüm ve siteyi Google’a (Webspam Report) eklentisi ile şikayet ettim.

Sonuç; Artık o site aradığım anahtar kelimede gözükmüyor. Bunu yapma gereği neden duyuyorlar, çünkü ne kadar çok görünürlük elde edilerse o kadar çok web siteleri trafik (ziyaretçi) alır. Buda onlara daha fazla reklam tıklama veya daha fazla reklam gösterimi olarak dönüş yapabilir.

Bu durum gerçekten her geçen gün daha da kötü bir hal alıyor, çünkü insanların bilgi alma özgürlüğünü çoğu site kısıtlıyor.

Evet her insanın bir bilgi alma özgürlüğü vardır.

Günümüzde insanlar İnternet’e yeteri kadar e-postalarla spam yaydıkları yetmezmiş gibi birde, bir birinin aynısı içeriğe sahip olan siteler, aradığınız bilgiyi sunmayan siteler her Google güncellemeler de azalsa da, hala varlığını kaybetmiş değil.

Spam Yapan Siteyi Google’a Şikayet Etmek ( Bildirmek )

Aramalarda olmaması gereken bir site gördüğünüzde, aradığınız soruya saçma cevaplar verene, bir biri ile aynı içeriğe sahip içerikleri yayınladığını fark ettiğinizde yapmanız gereken tek şey Google’a bu siteyi bildirmek. Bu da o sitenin incelenmesine ve uygun görüldüğün de sıralamalardan kaldırılmasına neden olacaktır.

Peki bir siteyi Google’a nasıl bildireceğiz.

Öncelikle bunun için Google’in kendi eklentisini Chrome tarayıcınıza kurmanız gereklidir.

Eklentinin adı: Google Webspam Report (by Google)
Eklentiyi kurabileceğiniz adres: https://chrome.google.com/webstore/detail/google-webspam-report-by/efinmbicabejjhjafeidhfbojhnfiepj

Eklentiyi Google Chrome üzerinde kurduktan sonra eklentinin kısayolu tarayıcınızın sağ tarafına eklendiğini göreceksiniz.

Google Spam Bildirme Eklentisini Kurduk Peki Ya Sonra?

Eklentiyi Google Webspam Report (by Google) eklentisi kurduktan sonra aşağıdaki gibi bir ikon gözükecektir.

Webspam Report
Okların ortasındaki kırmızı ikon

Bunu spam bildirmek istediğiniz sitede kullanabilirsiniz. Siteye girdikten sonra bu ikonu tıklarsanız, ek bir sayfa açılacaktır. Tıpkı aşağıdaki gibi doldurduktan sonra webspamı bildire basınız. Böylelikle gönderdiğiniz site Google yetkili kişileri tarafından incelenip, açıklamanızdaki konulara uygun bulunursa, bildirilen site incelemeye alındığı için sıralamalardan düşürülecektir.

Webspam Report sayfası

Genellikle devamlı güncellenen Google güncellemesi ile spam yayan siteler tespit edilip, toplu işlemlere tabi olmaktadır. Ama buradan bildirilen siteler genellikle Google çekirdek güncellemeleri öncesi kararlaştırılıp sıralamalardan kaldırılmaktadır.

Unutmayın, daha temiz ve kaliteli İnterneti birlikte yaratmamız için sizde spam yapan web siteleri Google’a şikayet etmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir