Pazarlama Rehberleri

Bu Kılavuzla Daha Hızlı Yazabilirsiniz

Eğer bir siteye veya bir markaya bir içerik hazırlamak zorunda iseniz, hele hele bier türlü ilham gelmiyorsa o zaman saatlerce hatta günlerce bir şeyler karalayıp durursunuz. Burada hızlı bir şekilde bir içerik nasıl hazırlanır anlatmak istiyoruz.

Son teslim tarihleri yaklaşıyorsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız endişe etmeyin, gereken her şeyi sizlere anlatacağız.

Daha hızlı yazmayı öğrenirseniz, boşa giden saatlerin ardından daha verimli ve daha istikrarlı bir şekilde çalışma alanları oluşturabilirsiniz.

1. İçerik Hazırlama Öncesi Operasyon Oluşturma

Gitmek istediğiniz yeri bilirseniz oraya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yazmak istediğiniz konuya hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan her şeyi masanıza koymak zorundasınız.

Bir boş Word belgesini açın. Çünkü sıfırdan başlamak hiç başlamamaktan iyidir. Aşağıdaki içerikleri bu Word belgesinin içine yapıştırın ve bunları tek tek cevaplayın.

  • Bu yazdığım içeriği kim okuyacak?
  • Bu içerikten ne alacaklar?
  • Bu içerik nasıl paylaşılacak (örneğin, şirket blog yazısı, e-kitap, misafir makalesi)?
  • Bu içerik nerede paylaşılacak (Paravan siteler, kurumsal bir web site sayfası, haber, sosyal ağ)?
  • Marka veya firma neden bu içeriği yaratıyor?
  • Marka bu içeriğin başarılı olup olmadığını nasıl bilecek?

İPUCU: Makale ve içerik oluşturmak için her Word programını başlattığınızda soru biçimini açabileceğiniz bir şablon oluşturun.

Bilgileri toplarken

Notlarınızı düzenleyin

Belgenin veya bölümün başında kaynağı etiketleyin. Bir kişiyse adı, unvanı, şirketi ekleyin. Çevrimiçi bir kaynaksa URL’yi ekleyin. Makalede kullanacağınız biçime benzer bir biçim kullanın. Bu şekilde bilgileri kesip taslağınıza yapıştırabilirsiniz.

İPUCU: İçeriğe eklemeyi planlıyorsanız, kaynaklardan gelen geri bağlantıları veya sosyal tanıtıcıları listelemeyi unutmayın.

Ardından, notlarınızı gözden geçirin ve önemli alıntıları veya bilgileri vurgulayın. Vurgulama özelliğini kullanın, kelimeleri kalınlaştırın, hatta yararlı kelimelerin önüne yıldız işaretleri ekleyin, böylece göze çarpar.

İPUCU: Notlarınız bunaltıcıysa ve birden fazla alt konu içeriyorsa, alt başlıklar oluşturun. İlgili tüm içeriği, her biri için orijinal kaynağı kaydettiğinizden emin olarak uygun alt başlığın altına yerleştirin .

Şimdi yazmaya hazırsınız, değil mi? Pek değil.

2. ‘İçerik’ yazma ortamını oluşturma

Daha hızlı yazma başarısı için kendinizi ayarlayın.

Takviminizde zaman planlayın

Yazmak istediğiniz içerikleri bir zaman dalgasında hesaplayın, örneğin yarın bu içerik için bir zaman ayıracağım diye takviniz de gün belirleyin bu size büyük avantaj sağlayıp, içeriğinize zaman ayırmanıza yardımcı olacaktır.

Takvimde içeriğinizi yazmak için gün belirlediğinizde o gün geldiğinde bilgisayarınıza oturun ve telefonunuzdan dakika sayacını açın. 25 dakikaya ayarların ve geri sayıma başlayın! unutmayın 25 dakika boyunca kesintisiz yazın.

Zamanlayıcınızı şu şekilde oluşturabilirsiniz örneğin, bir olası satış oluşturmak için 10 dakika veya ilk bölümü oluşturmak için 25 dakika. Bu şekilde yapmanız içerik yazarken kendinize saygı duymanıza yardımcı olur

Dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçının

Bilgisayar ekranınız çok yoğun olabilir. Bu çok büyük bir dikkat dağıtıcı unsurudur. Yalnızca bir tarayıcı penceresi açın ve yazmak için ihtiyacınız olan sekmeleri ekleyin. Bunlar konu araştırması yaparken kullanacağınız siteler olmalı. Bakın bu işi ciddi bir anlamda yapmak istiyorsanız video ve sosyal ağ sitelerini asla açmayın! çünkü bunlar çok büyük dikkat bozukluğuna neden olacaktır.

E-postanızdan herhangi bir yazma kaynağına ihtiyacınız varsa, bunları bir Word belgesine kopyalayıp yapıştırın ve e-postanızı kapatın. Aksi takdirde, bir dosya için gelen kutunuza girecek ve okumak zorunda olduğunuz beş yeni e-posta bulacaksınız.

Telefonunuzu “rahatsız etmeyin” özelliğini açın, böylece yalnızca aranması gereken aramalar veya kısa mesajlar cevaplanabilir. Telefonunuzu bırakamıyorsanız, en azından yüzü aşağı gelecek şekilde çevirin.

Kapınızı kapatın veya kulaklık takın. Gürültüye ihtiyacınız varsa, çalışmanıza uygun müzik seçin. Gürültüye ihtiyacı olanlar için mükemmel klasik müzikler ve dinlendirici müzikler vardır. Bunlar işinizi yaparken size motive verecek içeriklerdir.

3. Yazmaya başlayın

Kendinize bir amaç belirlemek için listenin başında belirttiğim soru cevap bölümünü okuyup cevaplayın.

Daha hızlı yazmanın anahtarı mı arıyorsunuz? Fazla düşünmeyin yazın. Unutmayın, düzenleme ayrı bir aşamadır. Yazdıklarınızı düzeltmek daha kolay olacaktır. Bu yüzden yazmaya başlamalısınız.

Kelime seçiminden memnun değil misiniz? Devam edin! yazdığınız yazı mükemmel görünmüyor mu? hiç bir şey mükemmel değildir ve sadece biraz zamanı vardır. Yazdıkça içerikleriniz şekillenecektir ve emin olun işin sonunda “vay be! bende neymişim abi ya” diyeceksiniz.

Başlık ile başlayın

Üç ila beş versiyon yazın. Anahtar kelimeleri nasıl içereceğinizi veya okuyucunun dikkatini çekip çekmediğini vurgulamayın. Bu noktada, makalenin tonunu ve odağını ayarlayan başlıklar yazmanız yeterlidir .

Giriş bölümüne geçin

En şaşırtıcı, büyüleyici, yararlı veya alakalı yönü belirlemek için listenin başında aldığınız notlarınızı okuyun.

Girişte bir kaç etkileyici cümle ekleyin ama sıkıcı başlamayın konularınıza. Bu cümleler içeriği okuyacak insanlar için zemin hazırlar.

Alt başlıklarınızı yazın

Sub topik alt başlıklarınızı listenin başında aldığınız notlarınızdan oluşturun. Onları birkaç kez okuyun – (1) Bu makalenin ele alması gereken temel konular bunlar mı? sorusunu kendinize sorarak oluşturabilirsiniz. Bu başlıklarda anahtar kelimelerinizi geçirmeyi unutmayın.

Her alt başlığın altına doldurun

Topladığınız her bir ilgili kaynak için ayrıntıları ekleyin.Bu şekilde her oluşturduğunuz alt başlıklarını doldurabilirsiniz.

Sonuç yazın

Yazdığınız içerik ile ilgili bir sonucunuz varsa bunu belirtin. Eğer sizin kişisel düşünceniz varsa bunları da yazabilirsiniz. Bu güzel bir içerik olabilir.

4. İçeriğinizi düzenlemeye alın

Artık taslağınız hazırladığınıza göre içeriğinizi düzenlemeye dönebilirsiniz. Evet düzenlemek artık en başa gidin ve içeriğinizi okumaya başlayın.

Girişten sonra gelen tüm içeriği okuyun

Bir içeriğini okurken diğer içeriğe geçiş yaparken mantıklı ve doğru mu? yani konular değişirken sorun yaşanıyor mu?

Her alt başlığa ve altındaki içeriğe göz atın

Bu bölüm mümkün olan içeriği tam anlamında karşılıyor mu? Her cümle bir sonraki cümleye tam oturuyor mu? Düşünceyi, duyguyu, vb. İletmek için daha spesifik veya açıklayıcı kelimeler kullanılabilir mi? Fiiller aktif mi? Okuması kolay mı?

En alta git

Artık bir giriş gelişme ve sonuçunuz olduğuna göre, bir kişisel sonuç yazabilir (veya sonucunuzu düzenleyebilirsiniz). En iyi sonlar kendilerini başlangıca bağlar. Makalenin ana noktalarını özetleyebilirler veya okuyucuyu bir sonraki mantıklı adıma yönlendirebilirler.

Makaleniz tamamlandığında, bir başlık seçme zamanınızın geldiği anlamına geliyor. Okuyucunun dikkatini çektiğinden ve makalenin sunduklarını doğru şekilde yansıttığından emin olun. Taslak başlıkların hiçbiri bu şartlara uymuyorsa? Birkaç seçenek oluşturabilirsiniz. (Bir eş anlamlı kelime yada cümleler burada işe yarar.) Okuyucu için en iyisini seçimeyi asla unutmayın.

Daha hızlı yazmak için hangi taktikleriniz var? Yorumlarda paylaşın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı