Jetpack’in Photon’ı SEO İçin Kötü Mü?

jetpack seo

Bu makalede, popüler WordPress eklentisi Jetpack’in ücretsiz görüntü içerik dağıtım ağı (CDN) olan Photon’un SEO için kötü olup olmadığı sorusunu cevaplayacağım.

Bu makaleyi okuyorsanız, Jetpack ve Photon‘ın ne olduğunu zaten biliyorsunuz. Eğer öyleyse, sonraki iki bölümü atlayabilirsiniz.

jetpack

# Jetpack Nedir?

Jetpack, WordPress’inizden ihtiyacınız olan tüm güç ve esnekliği sağlayan basit ve sağlam bir eklentidir. Jetpack hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Photon Nedir?

Photon, WordPress.com veya Jetpack bağlantılı WordPress sitelerinde barındırılan siteler için görüntü hızlandırma ve düzenleme hizmetidir. Bu, sunucunuzda daha az yük ve okuyucularınız için daha hızlı görüntüler anlamına gelir.

Photon, görüntü teslimini iki temel özellik ile hızlandırır:

  • CDN’deki görüntüleri, web sayfanızın ziyaretçilerine daha hızlı teslim edilmesine yol açar.
  • Resimleri ziyaretçiler için otomatik olarak en uygun boyuta ölçeklendirir.

Eğer ilgileniyorsanız,  bu destek makalesi Photon’un nasıl yaptığını açıklar.

1. Photon SEO için Kötü mü?

Hızlandırılmış görüntü dağıtımı ve optimize edilmiş fotoğraflar, SEO’yu geliştirecek özellikleri bulunuyor, ancak çoğu blogcu aksini düşünüyor. Photon’ın SEO için kötü olduğu konusunda çeşitli bloglar okudum çünkü tüm görüntüleri alan adınız yerine yabancı bir domain alanından (* .wp.com) ziyaretçilere gösteriyor. Blogumun sayfa kaynağına bakarsanız, çoğu resmin wp.com’da biten bir kaynaktan gösterildiğini  görebilirsiniz. Bazı insanlar, Google’ın resimlerinizi dizine eklememesi ve onları alan adınızla ilişkilendirmemesinin ve dolayısıyla SEO’nun olumsuz etkilenmesinin nedeni olduğunu varsayar.

Ancak, pek çok insanın bilmediği şey, Jetpack’in Photon’un, diğer iyi (görüntü) CDN’ler gibi, her yanıtla canonical görüntüye bir bağlantı içerir. Photon tarafından barındırılan görüntülerden birini komut satırından bakabilirsiniz. Aşağıdaki tabloyu inceleyin :

PC: ~ mk $ curl -I https://i2.wp.com/baytronik.com/wp-content/uploads/2019/12/FullSizeRender.jpg
HTTP / 1.1 200 OK
Sunucu: nginx
Tarih: Cum, 25 Kas 2019 11:08:36 GMT
Content-Type: image / jpeg
Içerik-Uzunluk: 541418
Bağlantı: keep-alive
Son Değiştirilme: Cuma, 25 Kasım 2016 11:08:26 GMT Süresi
: Paz, 25 Kas 2018 23:08 : 26 GMT
Önbellek Denetimi: public, max-age = 63115200
Bağlantı: https://baytronik.com/wp-content/uploads/2019/12/FullSizeRender.jpg ; rel = ”canonical”
X-Content-Type-Options: nosniff
ETag: “cb89429eff537f33”
Vary:
X- nc’yi kabul et : HIT ord 24

2. Jetpack’in Photon SEO için iyi mi?

Sonuç olarak, Jetpack’in Photon’ı, CDN ve görüntü ölçekleme yetenekleri sayesinde sayfanızın yükleme hızını artırdığı için SEO için iyidir. Ayrıca, Photon’ın CDN’sinden sunulan her görüntü, orijinal görüntünün kurallı bir bağlantısını içerir, bu yüzden Google bunu doğru şekilde dizine ekleyebilir. Web sayfanızın performansını nasıl geliştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz , konuyla ilgili önceki makaleleri mi okuyun .

Cevap ver