WordPress Kişisel Blog Nasıl Açılır [Tam Rehber]

wordpress kisisel blog acma

WordPress alt yapısı ile bir blog sitesi açmak mı istiyorsunuz? yada blog yazarak para kazanmak mı? hiç fark etmez bu dev Kişisel blog açma rehberimiz ile WordPress blog sitesi açmak için size eksiksiz bir şekilde yardımcı olacaktır. Yeni başlayanlar için kılavuz olacak ve WordPress tema seçimi yapmanıza, hangi eklentileri kullanmanız gerektiğine ve bloglar için SEO ayarları gibi bir çok konuda yardımcı olacağız.

Kişisel blog rehberimiz ile ne öğreneceksiniz

 • 1- Kişisel blog ne işe yarar?
 • 2- Kişisel blog yapılandırması?
 • 3- WordPress yardımı ile kişisel blog açma
 • 4- Kişisel blog ayarlamaları
 • 5- Kişisel blog yardımı ile para kazanma

Uzun zamandır blog yazıları yazıyor hem müşterilerimize hemde okurlarımıza detaylı içerikler paylaşıyoruz. Daha önceleri henüz Baytronik olmadan önce yine blog yazılar yazıyorduk ama neyi nasıl kullanmamız gerektiğine hakim değildik. WordPress üzerinde çok hatalar yaptık ve bu hataları zaman içerisinde düzelterek başarılı bir reklam ajansı olduk.

WordPress ile Kişisel Blog Açmak

Blog yazılarımız yılda ortalama 100 binden fazla okuyucuya ulaştığına göre bir çok ziyaretçimiz WordPress blog sitesi açma konusunda bize ulaşarak sorular soruyor. Bizde bu benzersiz yazımız ile bu blog nasıl açılır, blog sitesinden para kazanma gibi sorulara toplu olarak cevap vermiş olacağız.

Ayrıca mevcut bir blog web siteniz var ama reklam çalışmaları gerçekleştiremiyorsanız veya istediğiniz okurlara ulaşamıyorsanız blogcular için SEO taktikleri yazımızı veya seo başlangıç rehberi yazımızı okumanızı öneriyoruz. Hazırsanız birlikte enfes bir WordPress blog sitesi oluşturalım.

kişisel blog nasıl olmalı

Bu yazımızı blog sitesi açmak konusunda yeni başlayan, yada her şeyi silip sıfırdan bir blog sitesi açmak isteyenler için mükemmel bir rehber olacak. Çünkü mevcut bir siteyi toparlamak eksikliklerini tespit etmek çok zordur. Ama bir web siteniz var ve bu işler için zamanınız yoksa veya teknik sorunlar ile karşılaşıyorsanız iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak ücretli çözümler sunabiliriz.

Başarılı Kişisel Blog Açma

Bu yazımızı okuduktan sonra güzel bir blog yazmaya başlamak ve Google arama motorunda iyi bir sıralama yakalayacağınıza inanıyoruz. Harika blog makaleleri oluşturabilecek bilgi ve birikime sahip olduğunuzu varsayarak makale oluşturmayı atlıyoruz, direk blog sitesi açma rehberine giriş yapıyoruz.

WordPress İnternet dünyasının %37’sini oluşturuyor ve mükemmel bir bloglama yazılımıdır aynı zaman da Baytronik olarak biz de blog sitemizde WordPress kullanıyoruz ve sizin de bu sistemi kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Yazımızda bir çok konuya değineceğiz ama belli konular üzerine başlıklarımız olacaktır.

 • Bir Alan adı (Domain) almak ve kayıt etmek
 • Sitemiz için bir hosting hizmeti seçmek
 • WordPress yüklemek, site için tema seçimi, eklenti yüklemesi
 • Blog yazmaya başlamak
 • Blogları insanlara hızlı şekilde ulaştırmak

Alan Adı Seçimi

alan adı seçimi

Genellikle blog yazmaya başlayanlar için ücretsiz bir çok servis olmasına rağmen biz kendi adınız ile bir domain seçimi yapmanızı öneririz. Çünkü uzun soluklu bir süreç olduğundan ücretsiz alacağınız alan adları size ileriye dönük bir kazanç sağlayamayabilir. Bu yüzden kendi alan adınızı almanız site itibarınızı arttıracağı gibi bir marka olma yolunda da size çok kolaylık sağlayacaktır.

Genellikle blog yazmaya başlayan insanların %64’u kendi isim ve soy isimi ile domain alımları yapmaktadır. Eğer kişisel bir blog sitesi açacaksanız isimsoyisim.com.tr veya isimsoyisim.net.tr gibi alan adı seçimi yapmanız size çabuk ulaşılmasına yardımcı olur. Bu gibi domainler kişisel kullanıma girdiği için kimlik bilgileriniz ile satın alabilirsiniz.

Blog Siteniz İçin Domain Seçimi

Bir çok domain firması bulunmaktadır. Bunların içinden bir tanesinden kendiniz için bir domain satın alabilirsiniz. Bu domain ücreti her firma için farklılık gösterebilir.

Not: Adınız ile veya istediğiniz bir lakap ile alan adını satın alabilirsiniz. Bazı alan adları daha önce satın alınmış olabilir. Dilerseniz whois.com.tr sitesi gidip sol tarafta daha önce satın alınmış domain adresini yazarak kimin satın aldığını, ne zaman boşa düşeceği gibi bilgileri görebilirsiniz.

who is
Baytronik sitemiz için Whois Bilgileri

Dilerseniz eğer alan kişi bu alan adını kullanmıyorsa ve bilgileri açık ise telefon numarasından iletişime geçip kendisinden bu alan adını satın alabilirsiniz. Genellikle bu gibi olaylarda normal fiyata göre çok çok üstüne fiyat verenlerde olacaktır. Böyle durumlarda alternatif isimler düşünüp kayıt edebilirsiniz.

Bir çok alan adı satış sitesi farklı domainler de satabiliyorlar. Bunların bazıları .me, .blog, .art, .tv gibi farklı domain uzantılı adres sunmaktadır. Normal domain fiyatlarına göre biraz yüksek olsa da yeni domain jenerikleri hayatımıza hızlı bir şekilde giriyor ve karşımıza çok fazla çıkacak gibi görünüyor.

Ben domain siparişini Nic.tr sitesinden yapacağım önemli not; 20 Ağustos 2020 sonrası nic.tr hizmet vermeyecek bu yüzden bu yazıya örnek verdiğim şekilde satın alma yapmayın! Üniversite sitesi olduğundan buradan örnek verme gereği duyduk. Diğer Firmalarda bu işlem hemen hemen aynıdır. Bu yüzden site adınızı alırken zorlanacağınızı düşünmüyoruz.

nic tr
nic tr 2
nic tr 3
nic tr 4

Domain alırken tek dikkat etmeniz gereken aklınızdaki ismi doğru seçmenizdir. Çünkü domain satın alındıktan sonra tekrar değiştirme işlemi yapılmamaktadır. Değiştirme yapacağınız zaman yeni bir isim satın alma gerçekleştirmeniz gereklidir. Unutmadan sitenizin adresinde Türkçe karakterler kullanmamanızı hatırlatmak istiyoruz. Çünkü Türkçe karakterler site adınızda çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Domain satın alındıktan sonra bir diğer satın alma işlemi Hosting üzerine olacaktır, başlayalım.

Blog Siteniz İçin Hosting Seçimi

Hosting seçimi yaparken biz bile bazı durumlarda hatalar yapabiliyoruz. Ama hata yapa yapa öğrendiğimiz şeyler var kısaca hatalar bizi ustalaştırıyor. Genellikle bir çok blog yazarının en büyük hatası hosting seçimini doğru yapmadıklarıdır. Çünkü genellikle paylaşımlı hosting seçimi yapmıyorlar fiyatı ucuz ama performansı çok kötü. Aynı sunucu da paylaşımlı olduğu için yüzlerce web sitesi barınmaktadır. Bu da diğer siteler yüzüne sitenizin yavaş açılmasına neden olacaktır. Böyle durumlar da genellikle canımızı sıkar ve blog yazarken isteksiz olmamıza neden olmaktadır.

Elinizden geldikçe size özel sunucular veya hosting kiralamanızı öneririz. Çünkü hız her şeydir. Hız yoksa blog yazarak para kazanma da yok.

Paylaşımlı hostingler genellikle 30 – 50 kişi arası aynı anda ziyaretçi olduğunda sitede bir hantallık, yavaşlama veya bağlanmama gibi problemler olur. Her firma da olmasa çoğu hosting firmasında bu durum böyledir.

Yavaş yükleme siteleri kullanıcıları rahatsız eder ve yayıncıları olumsuz etkiler. “Mobil Hız İhtiyacı” adlı yeni çalışmamızda, sayfaların yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse mobil site ziyaretlerinin% 53’ünün terk edildiğini tespit ettik.

DoubleClick / Google

Yazılarınızın kaliteli olmasının yanında sitenizin açılış hızı da SEO çalışmalarınızda size büyük avantaj sağlayacaktır. Bu yüzden hızlı, kaliteli ve sorunlara hızlı çözüm üreten hosting firmaları ile çalışmanızı öneriyoruz. Bu yazımızda size bir hosting firması reklamı yapmayacağız ama deneyip, arayıp, sorup ve özellikle şikayet yorumlarını okuyup öyle iyi hosting şirketi seçmeniz gerekmektedir.

Hosting Seçimi Sonrası Alan Adını Yönlendirme

Hosting seçimi yaptıktan sonra satın aldığınız alan adınızı bu hosting paketine yönlendirme yapmalısınız. Genellikle hosting firmaları kendi alan adları ile bir nameserver oluştururlar örnek: ns1.baytronik.com – ns2.baytronik.com olmak üzere 2 veya 4 tane bir NS adresi oluştururlar. Bunun hosting satın aldığınız yerden dns adreslerini talep edebilirsiniz. Aşağıdaki resimlerde örnek olarak bir dns yönlendirmesi vardır. Sizinde Domain panelinizde bu ayar mutlaka vardır.

dns yönetimi
DNS Yönetimi
ns yönetimi
Yeni atanacak DNS

Not: 2. resimde bulunan dnsler geçersizdir ve örnek olarak yazılmıştır siz hosting firmanızdan aldığınız dns adresini yeni ekle tıklayarak yeni olarak eklerseniz alan adınızı hosting hesabınıza tanımlanmış olursunuz. Domain ile işiniz bitmiş olur ve bundan sonra yapacağınız her işlemi hosting üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Blogunuzu Yapılandırma

blog

Genellikle hosting firmanızın size sunduğu hizmet ile hızlı bir şekilde WordPress kurulumu yapabilirsiniz. Biz bu yazımıza devam ederek sitenize WordPress kurduğunuzu düşünüyoruz. İlerleyen günler de WordPress kurumu rehberi yayınlayacağız oradan kurumu nasıl yapmanız gerektiğini yazacağız ama siz yine de WordPress kurmasını bilmiyorsanız hosting firmanız ile iletişime geçerek WordPress kurulumunu gerçekleştirin.

WordPress Tema Seçimi

WordPress bünyesinde bir çok ücretli veya ücretsiz tema barındırmaktadır. Bu temaların çoğu ücretsizdir dilerseniz ücretli temalar da satın alabilirsiniz. Yeni tema almanın satın almanın maliyeti genellikle 50 ile 100 $ arası olduğundan şimdilik ücretsiz tema kullanmanız da fayda vardır. WordPress yönetim paneliniz de sağ tarafta Görünüm > Temalar bölümüne gidiniz. Yeni Tema ekle butonunu tıklayın ve WordPress size yüzlerce yeni tema sunacaktır.

wordpress tema

Seçtiğiniz WordPress teması, blogunuzun üst düzey tasarımını tanımlar. WordPress tema galerisi, başlayabileceğiniz binlerce ücretsiz tema sunar. Beğendiğiniz birini seçin ve onunla bloglamaya başlayın.

Kodlama ve geliştirme bilginiz olmadan bir çok tema size sürükle bırak gibi bir çok özellik sunarak istediğiniz blog sitesini oluşturma şansı verir. Bir çok tema responsive özelliği bulunmaktadır. Responsive duyarlı web tasarımlardır ve mobil, tablet gibi cihazlarda görüntü bozulmaz ve site ekran küçüldükçe tasarımı da küçülür okumayı ve gezmeyi kolaylaştırır.

WordPress Eklenti Yükleme

WordPress kullanmanızın nedenlerin başında hiç şüphesiz çok geniş bir eklenti yelpazesi gelmektedir. Çünkü aradığınız ve size lazım olan eklentiyi kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Çok gelişmiş eklenti marketi bulunmaktadır. Tek soru size ne gibi bir eklenti lazım? bunu keşfetmeniz gereklidir. Bu yazımızda blog sitesi açmak olduğundan size lazım olan eklentileri paylaşacağız. Ama önce yine WordPress yönetim sayfanıza giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan Eklentiler > Yeni Eklenti butonuna tıklamak.

wordpress eklenti

WordPress eklentileri blogunuzu güçlendirir lakin site açılış hızını yavaşlatabilir. Bu yüzden fazla eklenti eklememeniz gereklidir. Eklentiler çoğaldıkça site açılış hızınız yavaşlayacaktır. Bunu aklınızdan çıkartmamanız gerekli. Dilediğiniz eklentileri eklenti ara bölümünden arama yaparak otomatik olarak yükler veya güncellersiniz. Ama bir kaç temel eklenti vardır bu eklentileri kullanmanızı öneriyoruz hem blogunuzu güçlendireceksiniz hemde ziyaretçilerinize yardımcı olacak bir kaç işlev kazandıracaksınız.

WordPress Temel Eklentileri

 • Akismet: Akismet bir yorum denetleme eklentisidir. Blog sitesi açtığınızda en can sıkıcı nokta çok fazla spam yorum gelmektedir. Hele birde tanınan bir blog sitesi olduğunuzda bunun önüne geçemezsiniz. Ama Akismet eklentisi ile spam yorumlardan kurtulabilirsiniz. Sessiz ve hızlı bir şekilde çalışır. Aynı zamanda ücretsiz akismet anahtarı alma yazımızı okuyarak ücretsiz Akismet API Anahtarı alabilirsiniz.
 • Bir Önbellek Uygulaması Yükleyin: Sitenizin hızlı açılması, statik dosyaların sıkıştırılması, ön bellekleme yapma ve Gzip gibi bir çok özelliği bulunan bir cache eklentisi kullanmalısınız. Arama kısmına Cache yazdığınızda bir eklenti bulup bunu kurun. Böylelikle siteniz çok hızlı açılacaktır.
 • EWWW Image Optimizer: Bu eklenti ile blog sitenize yüklediğiniz görselleri sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle siteniz cache eklentisi ile birlikte uçuşa geçecektir. Çünkü siteyi en çok yavaşlatan şeylerin başında resimler gelir ve bu eklenti bu görselleri en iyi şekilde sıkıştırır.
 • Bir SEO Eklentisi Edinme: WordPress alt yapının en büyük avantajlarından biriside çok fazla SEO eklentisi bulunmasıdır. Hemen hemen hepsi aynı işlemleri yapsa da bazıları bu standardı aşar. Dilediğiniz SEO eklentisini kullanabilirsiniz. Temelde hepsi aynı mantık ile çalışır.
 • Bir Site Haritası Eklentisi Kullanın: Google Sitemaps eklentisi her blogcu neredeyse kullanılıyor ama bazı seo eklentileri bu özelliği içerisinde barındırır. Böyle bir seo eklenti seçimi yaptığınızda bu eklentiyi kullanmayabilirsiniz. Site Haritası hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Not: Yüklediğiniz her eklenti sitenizi yavaşlatabilir. Bu yüzden önemsiz veya bir faydası olmayan eklentileri iptal edin kullanmayın.

CDN Kullanımı

Son zamanlar da çok fazla gündeme gelen CDN bir kesinlik getirmek istiyoruz. Yurt dışı trafiklerini hedefliyorsanız blogunuz da CDN hizmeti kullanabilirsiniz. Ama Türkiye’de bulunan hosting hizmetini kullanıyorsanız ve iyi bir firmadan satın almışsanız cdn hizmetine ihtiyacınız yoktur. Çünkü genellikle Türkiye’de bulunan sitelere ulaşmanız ping sürenize bağlıdır. Ama yurt dışından bir hosting hizmeti almışsanız CDN size yardımcı olabilir. CDN hizmeti sitenizin hızlı açılmasına ve sitenizdeki içerikleri farklı sunucular yardımı ile ziyaretçilere sunar böylelikle site hızlı açılır.

CDN’ler Nasıl Çalışır?

CDN’ler yakınlık ve güç ilkelerini kullanarak ağı hızlandırır. 

 • Bir CDN kullandığınızda, web siteniz yalnızca bir sunucuda barındırılmaz. Ülke, bölge veya dünyanın her yerine dağıtılan CDN aldığınız firmanın sunucularında aktif olarak barındırılır.
 • Bir ziyaretçi web sitenize geldiğinde, CDN’niz fiziksel konumlarına en yakın sunucudan statik (görsel, js, css) gibi öğeleri ziyaretçiye sunar. Bu yakınlık etkisidir.
 • Bu durumda, “ana” web sunucunuz (satın aldığınız hosting firmasındaki sunucu)daki görseller ziyaretçiye gösterilmez. Bunun yerine, CDN tarafından gösterilir. Bu, tüm sürecin çok daha hızlı hale getirerek sayfanın geri ziyaretçiye sunar. Bu da güç etkisidir.

CDN’ler çok ucuzdur ve uygulanması kolaydır (genellikle bir eklenti aracılığıyla). Cloudflare’deki en popüler CDN sağlayıcılardan biri , ancak Amazon, Google ve çoğu büyük hosting barındırma şirketi artık isteğe bağlı CDN hizmeti sunuyor.

WordPress’i Yapılandırma

Çoğunlukla, WordPress’i varsayılan ayarlarıyla kullanabilirsiniz. Ancak, gözden geçirmenizi ve potansiyel olarak değiştirmenizi tavsiye ettiğimiz ayarları vardır. Bunu yapmak için, WordPress yönetici arayüzünde (/ wp-admin) oturum açtıktan sonra sol kenar çubuğundaki Ayarlar bağlantısını tıklayın.

Genel Ayarlar

Genel Ayarlar sayfasında, blogunuzun temasına uygun olduklarından emin olmak için Site Başlığı ve Kısa açıklamaya göz atmanızı öneririm. Sitemde:

 • Site Adı : Baytronik Rehber
 • Slogan : WordPress ve SEO Blogu

Tarih biçimini de “M j, Y” olarak değiştirin (14 Oca 2020), çünkü varsayılandan daha kısa, ancak dünyanın her yerinden kullanıcılar bunu okuyabilir. 14/1/2020 gibi standart ABD biçimini seçmiş olsaydınız, uluslararası okuyucularınız bu tarihi 1 Ocak olarak yorumlayabilirler.

Yazma Ayarları

WordPress’deki varsayılan yazı kategorisi “Kategorilenmemiş” olarak çıkar karşınıza veya Genel isiminde bunu yeni kategori oluşturup değiştirebilirsiniz. Bir yazınıza kategori belirlemezseniz direk varsayılan kategoride yayınlar. Bunu değiştirebilirsiniz.

Okuma Ayarları

Blogunuzda bir sürükle birak özelliği varsa bir anasayfa oluşturup bunu özelleştirebilirsiniz. Bu ayar bölümünden ön sayfa olarak Anasayfayı seçebilir yazı sayfasına da blog sayfasını atayabilirsiniz. Anasayfanız da blog yayını yapacaksanız her ikisini de anasayfa olarak seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, WordPress ana sayfada en son blog yayınlarınızı gösterecektir, bu sizin için uygun olabilir .

Tartışma Ayarları

yorum ayarı

Blogunuz ne kadar popüler olur ve çok fazla okunursa yorum spam’i o kadar yüksek olur. Bu yüzden bir anti-spam eklentisi kullanmanızı (yukarıdaki eklentiler listesine bakın) ve aşağıdaki seçenekleri kontrol ettiğinizden emin olmanızı öneririm:

 • Bir yorum manuel olarak onaylanmalıdır.
 • Yorum yazarının önceden onaylanmış bir yorumu olması gerekir.

Bu iki seçenerek spam yorum almanızın önüne geçecektir.

Medya Ayarları

WordPress’e resim yüklerken (blog yazısı için öne çıkan bir resim gibi), çözünürlüklerinin yeterince yüksek olduğundan emin olun. Çünkü WordPress aynı resimden bir çok kopya oluşturduğu için bazı görüntüler bozulabilir. Bunun için ihtiyacınız olan resim çözünürlükleri yükleyin.

Güzel ve ihtiyacınız olan boyutlardan biraz yüksek olmasına dikkat edin. Çünkü ileride temanızı değiştirdiğinizde düşük çözünürlükle görseller yeni temanıza göre büyüyüp küçülmeye bilir ve elinizde çözünürlüğü bozuk görseller kalabilir.

WordPress görüntüleri ile uğraşırken, daha küçükten daha büyük olanı seçmek her zaman daha iyidir.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

kalıcı bağlantı

Kalıcı bağlantılarınızı belirlemeniz en kritik ayardır ve WordPress birkaç seçenek sunar. Hangisini seçerseniz seçin, Düz veya Sayısal seçeneklerini kullanmayın , çünkü URL’lerinizi hem arama motorları hem de normal ziyaretçiler için okunamaz hale getirir.

Kalıcı bağlantı yapısını istediğiniz zaman kesinlikle değiştirebilirsiniz, ancak bunu yaptığınızda manuel olarak “yönlendirmeler” oluşturmanız gerekir. Aksi takdirde, eski bağlantılar çalışmaz ve 404 hatası alırsınız. Bu gibi sorunlar size inanılmaz Google sıralama kaybı yaşatır. Bu gibi durumlarda 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir.

Tavsiyemiz, içerik yayınlamaya başlamadan önce blogunuzu ve kalıcı bağlantılarınızı nasıl yapılandırmak istediğinizi dikkatlice düşünmektir. İşte Baytronik tavsiyesi:

 • Haber sitesi: Gün ve isim
 • Tek bir kategori veya konu blogu: Yazı İsmi
 • Çok kategorili blog: Özel [/%category% /%postname% /]

Blog Yazmaya Başlamak

blog yazma

Blogunuzun altyapısını anladıktan sonra, yüksek kaliteli içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Blog yazmayı her konuda yapabilirsiniz ama uzman olduğunuz konularda içerik yazmak kaliteli içerikler yazmanıza yardımcı olacaktır. Bilmediğiniz bir konuda yazı azmak sizi uğraştırır bu yüzden bildiğiniz konularda en iyi içerikleri yazmaya gayret gösterin.

Başka bir deyişle, blog yazmak sorunlara çözüm sunarak değer katmanın yoludur. Günlük sorunlara çözüm içerikleri yazmak ziyaretçi trafiğiniz arttıracaktır.

Çeşitli konuları kapsamakta yanlış bir şey yok, ancak net bir konuya odaklanmamak blog oluşturmayı ve blog’u tanıtmayı zorlaştırdığını fark edeceksiniz. Sonuç olarak bir kaç konu dışına ilk zamanlar çıkmamak blogunuzu tanıtmanıza yardımcı olur.

Daha İyi İçerik ve Daha İyi Sıralama için 10 SEO İpucu

seo ipucu

Sitenizin arka plan bilgilerinin kavramsal düzeyde anlaşılması çok önemlidir, çünkü çoğu yeni blogcu organik trafik almanın yolunun doğru anahtar kelimeleri doğru yerlere koymak olduğunu düşünmektedir. 

Ama aynı zamanda blogunuzu SEO için en iyi duruma getirme hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden 10 tanesini sizin ile paylaşmak istiyoruz. İşte, Google sıralamanızı kesinlikle artıracak 10 işlem.

 1. Okuyucularınızın seveceği harika içerikler yazın . Yayınlarınız canlı, bilgilendirici, kapsamlı ve ilgi çekici değilse, bu listedeki aşağıdaki maddelerin bir önemli kalmayacaktır.
 2. Yazılarınız için zaman ayırın . SEO söz konusu olduğunda yazı tarzınız, dil bilginiz ve noktalama işaretleri çok önemlidir.
 3. Görünmek anahtar kelimelere daha az , arama yapan kişinin çözmeye çalıştığı soruna daha fazla odaklanın .
 4. Arama ifadesiyle ilişkili alt soruları tahmin edin ve yanıtlayın . Başka bir deyişle, araştırmacının sorularının cevabına göre hareket etmesi için hangi bilgilerin gerekli olduğunu düşünün .
 5. Her zaman saygın sitelerdeki değerli ve alakalı bilgilere giden bağlantıları ekleyin . Bunu yapmak, Google’ın blogunuzu tanımasına ve sıralamasına yardımcı olan izlenebilir trafik üretir.
 6. Diğer blog yazarlarının yayınlarınıza bağlantı vermesini sağlayın . Alan adınıza bağlantı veren yüksek kaliteli sitelerin sayısı, sitenizin ne kadar iyi sıralandığını belirleyen önemli bir faktördür. Bu yüzden sizin gibi blog üreten yazarların sitesinden bağlantı almayı deneyin. Bağlantı dediğimiz Backlinklerdir.
 7. Herhangi bir SEO eklentisi kullanın ücretli veya ücretsiz eklenti kullanabilirsiniz ama tercihen Yoast SEO Eklentisi kullanın. Ardından, yayınladığınız her gönderinin meta etiketlerini (açıklama başlık anahtar kelime) için zaman ayırın. 
 8. Sosyal medya için bir zaman ayırın , çünkü güçlü “sosyal sinyaller” (yani, sosyal ağlarda ne sıklıkta bahsedildiğiniz), sitenizin arama sonuçlarında yüksek puanlar almanıza yardımcı olur.
 9. Başlık etiketlerinin kullanımı ve içindekiler tablosu gibi SEO kriterlerini okuyun.
 10. Sitenizin hızlandırın . Sayfa hızı, çok önemli bir seo kriteridir. Hücresel veri kullanana 3G üzerinden sitenize bağlanan mobil kullanıcıları kaybetmemeniz gerekmektedir. Google’ın Page Speed ​​Insights aracıyla sitenizin yavaş yüklenmesine neyin neden olduğunu hızlı bir şekilde görebilirsiniz bunları düzeltmeniz sitenizi hızlandıracaktır. Pagespeed değerinizi yükseltmek için buradaki konumuzu okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Aklınızdaki sorulara cevap vermekten onur duyarız. Bu yüzden bize ister iletişim sayfamızdan isterseniz de bu yazımıza yorum yazarak size çözümler üretebiliriz. Bize sık sık sorulan soruları cevaplıyoruz.

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki fark nedir?

WordPress, aslında Automattic adlı bir şirket tarafından geliştirilen bir blog yazılımıdır. İnsanları WordPress’i kullanmak için ücretlendirmek yerine, Automattic “açık kaynak” olarak sunuyor , bu da herkesin için özelleştirme ve geliştirme olağanı sunuyor. Açık kaynak ve geliştirilebilir olması, WordPress’in bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biridir.

Automattic’in WordPress’i açık kaynak yapma kararı, insanların temaları ve uzantıları geliştirerek para kazanmalarına izin verdi, bu da inanılmaz derecede özelleştirilebilir ve güçlü bir platformla sonuçlandı. Bugün, WordPress’in işlevselliğini hayal ettiğiniz gibi kullanabileceğiniz hemen hemen her konuda bir eklentiye sahip olması ve mükemmel siteler oluşturmamız için olanak tanıdı..

Automattic, ayrıca ücretsiz ve ücretli WordPress blogları oluşturmanıza olanak sağlayan WordPress.com’a alan adına da sahiptir. WordPress.com, Automattic’in oluşturduğu yazılımdan para kazanmasına olanak sağlıyor.

Ücretsiz bir WordPress blogu nasıl oluşturursunuz?

WordPress.com ücretsiz bir blog oluşturmanıza izin verir, ancak bazı kısıtlamalar ile gelir. Bu kısıtlandırmaları kaldırmak için biraz ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Sonuçta her ücret sizin bir Pro sürümü vardır.

WordPress’in kullanımı kolay mı?

Çok kolay. Wordpress çocuk oyuncağı gibidir. Bir ofis programı olan Microsoft Word programını kullanabiliyorsanız, WordPress’i rahatlıkla kullanacaksınız. En karmaşık ve zor kısım ilk kurulum ve yapılandırmalardır. Daha önce web barındırma veya alan adları ile hiç ilgilenmediyseniz, ilk başlarda çok zor gelecektir. Ama emin olun, göründüğünden daha kolay ve hızlı bir şekilde alacaksınız.

Bir WordPress sitesi oluşturmanın GERÇEKTEN maliyeti nedir?

WordPress olmayan bir site oluşturmak için bir web tasarım ajansına ne kadar ödemeniz gerektiğini düşündüğünüzde WordPress blogu oluşturmak çerez parası kadar ucuzdur. Ancak, hedefiniz başarılı bir blogcu olmak ve para kazanmaksa, ilk yıl boyunca en az 500 ile 1500 TL bütçe ayırmalısınız..

İşte ihtiyacınız olan şeyin ve ödemeniz gereken şeylerin listesi:

Web Hosting: İyi bir hosting seçimi ayda yaklaşık 10 $ ila 15 $ arasında olacaktır. Bu fiyatlardan düşük olan hosting paketleri yetersiz bu fiyattan yüksek olanlar ilk başta çok lüks olabilir.

Premium tema : Kesinlikle ilk başlarda ücretsiz bir tema kullanmanızı öneririz. ama yinede ücretli bir tema arıyorsanız ThemeForse tema sitelerinde gibi sitelerde  50 – 100 $ arası çok iyi temalar satın alabilirsiniz.

Premium eklentiler: Hemen hemen her amaç için ücretsiz bir WordPress eklentisi var. ama bazı eklentiler sitenizi daha da güçlendirdiği gibi bazı kilitli özellikleride açmanızı isteyebilir. Bu gibi eklentileri satın alabilirsiniz.

Blog ve web sitesi arasındaki fark nedir?

İşlevsel bir fark yok. Her web sitesi yönetilebilir ama WordPress kullanım oranı çok fazladır ve günümüzde insanlar forumlardan çok blog sitelerindeki içeriklere daha fazla güvenmektedir.

WordPress web siteleri için iyi mi?

Kesinlikle. Web’in yaklaşık %37’si WordPress’te çalışıyor. WordPress ile her türlü web sitesini yapabilirsiniz. WordPress’i çevrimiçi bir E-ticaret olarak kullanmanıza izin veren süper popüler bir e-ticaret eklentisi ( WooCommerce ) bile var. Bu dilediğiniz web siteleri oluşturmanıza olanak tanır

CPanel ve WordPress kontrol paneli arasındaki fark nedir?

cPanel web hosting hesabınızı yönetmek için bir kullanıcı panelidir; alan adlarınızı atayacağınız, e-posta adreslerinizi ayarlayacağınız, depolama alanınızı ve bant genişliği kullanımınızı izleyeceğiniz yer Cpaneldir. WordPress kontrol paneli, blog yayınları oluşturacağınız, düzenleyeceğiniz ve yayınlayacağınız paneldir. CPanel popüler olsa da, tüm web hostları tarafından kullanılmadığını unutmayın. Bazı hosting firmaları Plesk panel kullanmaktadır.

Blogcular ne kadar para kazanıyor?

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Çoğu blogcu hiç para kazanmaz, ancak bir çoğu tam zamanlı iş olarak görür. Blogunuzla para kazanmak imkansız değil, ama kesinlikle hızlandırılmış bir çözümü yok ⁠ – sıkı çalışma, deneme yanılma ve devamlı paylaşım gerektirir. Bir blog kurabileceğiniz zaman kesinlikle iş olarak görmeniz gerekmektedir. Uzun zaman güncellenmeyen içerik paylaşımı yapılmayan bloglardan kazanç sağlayamazsınız.

Blogunuzdan nasıl para kazanırsınız?

Google Adsense gibi platformlardan reklam alabilmeniz için en az ayda yaklaşık 25.000 bin görüntüleme almanızı öneririz . Görüntülü reklamcılık genellikle tıklama başına ödeme şeklindedir ve tıklama oranları çok düşüktür. Bu, kayda değer bir gelir elde etmek için yüz binlerce aylık ziyaretçiye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Belirli bir tanınmış blogunuz varsa iyi paralar kazanabilirsiniz.

Sonuç

Blog yazmak eğlencelidir ve bir blog sitesi açmak kolaydır. Sitenizde iyi içerikler paylaşıp paylaşamayacağınıza emin değilseniz ücretsiz blog açma siteleri kullanmanızı öneririz. Ancak bir blog sitesi açma konusunda ciddiyseniz, doğru hosting firmaları ile çalışmanızı öneririz

Kesinlikle günlük çalışmalar ile mükemmel para kazanabileceğiniz bir blog sitesi oluşturabilirsiniz bu hiç zannetiğiniz kadar imkansız değildir. Bu hemen gerçekleşmeyecek, ama hiç de zor değildir.

Artık WordPress ile nasıl bir blog başlatacağınızı öğrendiğinize göre, başarılı bir blogcu olmanın temel prensibi kalıcılık olduğunu unutmayın ! Blogunuzun tanınması, sevilmesi birkaç yıl sürebilir. Ne yazık ki, çoğu blog yazarları bu kadar uzun yayın yapamaz vazgeçerler. Siz vazgeçmeyin ve hayalinizi gerçekleştirin.

Başarılar, Eğer bunun gibi içerikler üretmemi isterseniz lütfen yorum ile bana bildirin. Yada E-bülten sayfamızdan yeni bilgiler edinin.

12 Comments

 • Benimde Sitem Olsun

  06/04/2020 - 05:33

  Şu karantina olayı yüzünden kişisel blog açmayı düşünüyorum, burayı yerime ekledim. Eğer kesinlikle açmayı düşünürsem kendi başıma buradaki bilgilere başvuracağım.

 • Erdem

  07/04/2020 - 21:19

  Değerli bilgiler için teşekkür ederim WordPress kategorinizi çok takip ediyorum rica edersem tema ve eklentiye ağırlık verirseniz sevinirim.

 • Ayşegül Solmaz

  08/04/2020 - 01:43

  Öncelikle siteniz gerçekten çok harika ve aradığım hemen her şeyi bulabiliyoruz. Size çok teşekkürler bu yazdığınız yazıda bana gerçekten çok yardımcı oldu. Sağolun

 • Ebru Mesnavi

  08/04/2020 - 03:53

  Herşey çok güzel bir blog sitesinin nasıl açılacağını öğrendim ama tek bir soru ne gibi konular yazacağım 😀

 • Emel

  03/05/2020 - 09:44

  Kişisel blog için içerik önerisinde de bulunur musunuz acaba?

  • Mustafa Işık

   07/05/2020 - 09:17

   Merhaba Emel, kişisel blog oluşturmada genellikle insanlar günlük olarak kullanıyorlar. Twitter gibi de kullanabilirsiniz. Bunun için bir öneri almanıza gerek yok, nasıl içerikler girmek istiyorsan serbestsin 🙂

 • Ömer Seyfettin

  06/05/2020 - 00:36

  Mustafa hocam merhaba Youtube kanalınızdan ulaşıyorum çok başarılı içerikler üretiyorsunuz bravo

  • Mustafa Işık

   07/05/2020 - 21:53

   Merhaba Ömer hocam, teşekkür ederim bizi takip ettiğin ve buralara gelip değerli yorumunu bizim ile paylaştığın için ♥♥♥

 • Ayhan

  06/05/2020 - 01:05

  Elinize sağlık hocam çok açıklayıcı ve kapsamlı bir rehber olmuş.

  • Mustafa Işık

   07/05/2020 - 21:52

   Merhaba Ayhan, elimizden geldikçe rehberlerimizi sık sık güncelleyip değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

 • Burhan

  07/05/2020 - 14:07

  Süper yazı. Bu siteyi kesinlikle takdir ediyorum.

 • Ahmet Ünal

  31/05/2020 - 18:18

  Mükemmel, kaliteli web sayfası! bize faydalı veriler veriyor.

Cevap ver