Renklerin Psikolojisi

Renklerin Psikolojisi
Web Tasarım Rehberi
Renklerin Psikolojisi

Renkler hayatımızın her alanında bizlerle. Modadan, dekorasyona, grafik tasarımından, araba seçimine kadar hayatımızın her aşamasını etkilemektedir. Renkler psikolojimizi de derinden etkilemektedir. Bazen denize bakınca ferahladığımızı düşünürüz, bazı restoranlarda yemek yerken acele ederiz, bazen giydiğimiz kıyafetten enerjimizin arttığını hissederiz. Bunlar hep renklerin psikolojimize olan etkilerinden kaynaklanmaktadır.  Renklerin yaymış oldukları titreşimler aracılığıyla hormonlarımız da bazı etkilere yer açtığı, bu etkiler sonucu psikolojik, bedensel sonuçlar yaratmaktadır. Hatta “kromoterapi” denen renklerin etkilerinden hareketle tedavi yöntemi vardır. Renklerin psikolojik etkilerine değinelim.

Ana Renkler Hakkında Bilgi

MAVİ: Mavi insanda dinginlik yaratan, insanı sakinleştiren, tansiyonu düşüren, gerginliğe iyi gelen bir renktir. Hatta bu nedenle hastane personelleri bu rengi kıyafetlerinde, tedavi yöntemlerinde kullanmaktadırlar.  Sakinleştirici olduğu için Batıda intiharları azaltmak için köprü korkulukları maviye boyanmaktadır. Ayrıca A.B.D de bir okulun duvarlarının maviye çevrilmesi sonrası çocukların haylazlıklarının azaldığı da tespit edilmiştir.

PEMBE: Canlılık veren yumuşak bir renk olmakla birlikte, sakinlik ve dinginlikte vermektedir. Rahatlatıcı bir renktir. Hatta ‘’Hayatı tozpembe görmek’’ diye bir söz de vardır.  Sakinlik, dinginlik veren bu renk, tahsilat işlemlerinin de kolay yapılmasını sağlamaktadır. Araştırmalar kıyafetlerinde pembe renk olan insanlara, ödemelerin kolay yapıldığı sonucuna ulaşılmaktadır. Ayrıca hostesler de sakinleştirme etkisi sebebiyle pembeyi aksesuar olarak kullanmaktadırlar.

SARI: İnsana coşku, heyecan, öz güven, çekiciliğin ve geçiciliğin simgesidir. Bu nedenle dünyadaki taksilerde sarı renk kullanılmaktadır. Kiralamak, geçici kullanmak amacıyla. Bankalar ise bu kelimeyi kullanmamaktadırlar. Bunun nedeni ise paraların bankalarında uzun süre kalmasını istediklerini vurgulamaktır. İş yerinize bir gelen bir daha gelmiyorsa koltukların veya duvarların sarı renginden olabilir bu, dikkat edin.

Renklerin Psikolojisine Örnek

Aynı şekilde web sitelerde renklerin kullanımı bir hayli önemlidir. Çünkü bir biri ile uyumsuz renkler, insanların sitenizde güvende hissetmelerini sağlamayacağı için web sitenizde insanlar fazla zaman geçirmeyecektir.

Ayrıca turuncu renk insanların alışverişe yönlendirdiğini unutmamak da gerekir. Örneğin büyük e-ticaret siteleri turuncu tonlaması kullanırlar bunun en büyük nedeni insanlar sitelerde satılan ürünleri almaya teşvik etmektedir. Bu yüzden kullandığınız her rengin psikoloji alanında ne gibi etkileri olduğunu araştırmanız ve buna göre o renk tonlarını kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir