9 Adımda Görüntüleri Optimize Ederek SEO Değerinizi Arttırın

Görüntüleri Optimize Ederek SEO Değerinizi Arttırın
SEO Rehberleri
9 Adımda Görüntüleri Optimize Ederek SEO Değerinizi Arttırın

Web sitenizdeki görüntüler, resimler ziyaretçilerinize veya okurlarınıza içeriğinizi ilgi çekici bir hal almasına yardımcı olur. Böylelikle yazınızı rahatlıkla okunur ve iletmek istediğiniz mesajı doğru bir şekilde vermenize katkı sağlar. Aynı zaman da sitenizdeki resimler iyi optimize edilerek SEO skorunuz da artar ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

Doğru yapılandırılan görseller sitenizin hızlanmasına yardımcı olur. Şöyle düşünün aslında sitenizin yavaş açılmasının nedenleri arasında görsellerin düzgün bir şekilde sıkıştırılmaması ve optimizasyonu tam anlamı ile yapılmadığından kaynaklanabilir. Bu yazımız da web sitenizdeki resimleri nasıl sıkıştırabileceğinizi ve nasıl görsel SEO çalışmaları gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız.

Arama motorları görüntülerin ne olduğunu sizin bu yazımız sonrası vereceğiniz etiketlere göre neler olduğunu anlayacak, ve sitenize görüntüler yolu ile nasıl daha fazla trafik çekebileceğinizi aynı zamanda sıkıştırılmış resimler sitenizin açılış hızını arttıracak ve sunucu alanından nasıl tasarruf edebileceğinizi madde madde anlatarak başarılı olacaksınız.

görsel seo

Görüntü optimizasyonu: Kullanıcıların sitenizdeki etkileşimi arttırmak için ideal format, ideal görüntü boyutu, ideal çözünürlük ve yüksek kaliteli görüntüler oluşturma işlemlerine verilen genel bir isimdir. Ayrıca Google ve Yandex gibi arama motorları sitenizdeki görüntüleri doğru bir şekilde okuyabilmesi ve sayfanın içeriğinin ne olduğunu tam olarak anlamalarına yardımcı olma işlemleridir.

Görüntüler bir web sitenin neredeyse %35’ini oluşturuyor ve bu yüksek bir rakam. Çünkü sitenizin yüklenme hızı bu faktöre göre büyük etki etmektedir ve doğru bir şekilde yapılandırılma olmazsa, görüntüler siteyi yavaşlatır ve siteye gelen ziyaretçiyi kaybetmenize neden olur. Şöyle düşünün 3 saniyeden önce açılmayan bir siteyi hepimiz terk ediyoruz bunu itiraf edelim.

Ayrıca doğru bir şekilde optimize edilen siteler sunucuda daha az yer kaplar ve sitenizin yedeğini almak kolaylaşır. Hazırsanız 9 adımda sitedeki görüntüleri optimize ederek ve sıkıştırma yaparak seo değerini nasıl arttıracaksınız başlayalım.

Resimleri Sıkıştırarak Görsel SEO Çalışmaları Yapmak

1- Resimleri Yeniden Boyutlandırmak

Görsel ve resimleri yeniden boyutlandırmak görsel seo çalışmalarınız için ilk başta gelen kriterdir. Çünkü ekran boyutuna göre büyük görüntüler sitenizi mükemmel derecede yavaşlatacaktır. Size şöyle bir örnek vermek istiyorum. Mesela yazınız içerisinde 300 x 300px olarak bir alanda görsel paylaşıyorsunuz. Ama resmini orijinal boyutu 3000 x 1200px bu görüntüyü 300 x 300 px bir alana sığdırmanız da siteyi ziyaret eden kişi o resim 300x300px olarak görse de orijinal büyük boyutunda indirecektir. Bu resimim tahmini boyutu 2 MB olacaktır ve sitenin açılma hızını yavaşlatacaktır. Sitenizde 10 görsel paylaştığınızı düşünün! 7-8 MB boyuta ulaştığını ve ziyaret eden kişinin İnterneti hızlı olmadığını düşünün

Görsel olarak örnek verelim.

görüntü optimizasyonu

Yukarıdaki görsel de gözüktüğü üzere web sayfamız da paylaştığımız bir YouTube Üzerinde Para Kazanma Rehberi yazımız da bir metin arasına bir Abone ol butonu koyduk. Bu butonun orijinal boyutu 1024 x 780px ama yazı içerisinde küçülterek 300 x 300 px yaptık. Orijinal görüntü 1024px olduğundan dolayı o sayfayı ziyaret eden kullanıcılara görsel arka planda orijinal boyutunda indirme yapıyor buda haliyle siteyi yavaşlatıyordu. Biz de kendisini PhotoShop yardımı ile 300 x 300px yaparak görüntü optimizasyonu yaptık. Aşağıdaki görselde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

görsel optimizasyonu

Böylelikle sayfa hız skorumuzu %7 arttırdık. Bunun gibi yazı içerisinde çok fazla resim olması ve bunların düzgün bir şekilde yeniden boyutlulaştırılması yapılmadığı zaman site açılış hızı yavaşlayacak ve trafik kaybedeceksiniz. Bu yüzden sitenizdeki tüm görüntüleri optimize edin.

2- Doğru Görüntü Formatı Kullanmak

görüntü formatı
Web sitelerde kullanılan görüntü formatları

Web siteniz için doğru görüntü formatı kullanmanız gerekmektedir. Görseller sitenin yapı taşını oluşturduğunu unutmayın, bu yüzden görselleri doğru formatta kullanıcılarımıza sunmak çok önemlidir. Genellikle bilinen ve sıkça kullanan görüntü formatları ” .jpg, .png, .gif, .svg ” bu formatlar sitelerde kullanılır ama Google son güncellemeler ile yeni bir görüntü formatı doğurdu bunun adı .webp uzantısı. PNG formatlarını .webp uzantısı ile sunmak sitenizi baya hızlanacaktır. WordPress siteler için .webp bir çok WordPress eklentileri var ama WordPress olmayan sitelerde şu şekilde arama yapmak daha fazla Online dönüştürücü siteler çıkacaktır karşınıza birisini kullanabilirsiniz.

3- Resimlerin Boyutlarını Sıkıştırın

Görsel ve resimleri sıkıştırırsanız görüntü kalitesi de görüntü boyutuna göre düşecektir. Haliyle bu görüntü canınızı sıkabilir bundan en önemlisi görüntü boyutunu düşürmek zor işlemlerdir ve uğraştırır. Ama bu işlem size büyük faydalar sağlayacağını asla unutmayın. Sıkıştırma işlemleri yapmazsanız görüntü boyutu büyük olacak ve sitenizi yavaşlatacaktır.

Not: Bu adımda yapacağınız işlemlerden önce tüm site veya görüntülerin yedeğini aldığınıza emin olun!

Görüntüleri bir kaç yöntem ile sıkıştırabilirsiniz. Eğer bir WordPress siteniz varsa işiniz çok kolay ama siteniz farklı bir yapıya sahipse buradan anlatacağımız yöntemler ile resimleri sıkıştırabilirsiniz.

Photoshop ile Görüntü Boyutlarını Küçülme

Sunucudaki tüm görselleri yedekleyin ve masa üstüne alın, daha sonra PhotoShop ile tek tek açarak aşağıdaki görselle göre düzenleyebilirsiniz. Yada yeni yüklenecek resimlerinizi bu yöntem ile sıkıştırabilirsiniz.

photoshop

Görüntü formatı ve görüntü kalitesini sağ üstten seçebilirsiniz, buradaki görüntü kalitesini maksimumda kaliteli veya orta gibi seçerek aşağıdaki gibi sağ altta görüntü boyutunu düşürebilirsiniz. Böylelikle görüntüleriniz kayıpsız bir şekilde sıkıştırma yapabilirsiniz. Bu manüel bir sıkıştırma tekniğidir.

photoshop resim küçültme

Görüntü Sıkıştırma Siteleri İle Görüntü Sıkıştırma

Görüntüleri toplu halde sıkıştırma işlemleri de yapabilirsiniz. Bu iş için özel olarak hazırlanmış bir kaç web sitesi mevcuttur. Bunların bir tanesi TinyPNG sitesidir. JPG ve PNG formatı görüntülerini kayıpsız şekilde sıkıştırma yapabilirsiniz. Aşağıdaki site adresi ve görüntü sıkıştırma öncesi ve sonrası boyutlarını görebilirsiniz.


https://www.tinypng.com/

tinypng sitesi
TinyPNG sitesi sağ taraf sıkıştırma boyutu sol tarafı ise orjinal görüntü boyutlarını görüyorsunuz.

WordPress Sitelerinde Resim Sıkıştırma Eklentileri

WordPress siteleri genellikle sistematik bir şekilde çalışır ve kullanıcılarına mükemmel kolaylıklar sağlar. Bu yüzden çok fazla tercih edilir. Bu kolaylıkların başında eklenti çeşitliliği gelir ve resimleri sıkıştırabileceğiniz bir çok eklenti mevcut. Bu eklentilerin bazılarının isimlerini vererek sitenizdeki görüntüleri bir kaç tıkla rahatlıkla sıkıştıra bileceksiniz.

1- WP Smush
2- TinyPNG
3- Optimus Image Optimizer
4- EWWW Image Optimizer

Eklentiler ile WordPress siteniz için mükemmel görüntü sıkıştırma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Resimleri sıkıştırdıktan sonra yine WordPress eklentisi olan WebP Converter for Media eklentisini kurarak .PNG resimleri .Webp çevirerek görsellerin çok hızlı bir şekilde okuyuculara sunabilirsiniz.

4- SEO İçin Resimlere Başlık Belirleme

Bu adım WordPress kullanan kişileri ilgilendiriyor eğer siteniz WordPress değilse bu bölümü atlayabilirsiniz. WordPress kullanan siteler resim yüklerken bir başlık belirlemeniz o resim veya görseli arayanlara hızlı şekilde sunabilirsiniz. Böylelikle resim için gelen ziyaretçilere ayrı bir sayfa göstererek trafiğiniz artabilir. Mesela masa üstünde bulunan bir resmi WordPress panelinizden yüklerken ” Siyah Araç.jpg ” olarak değil başlığı ” Siyah Opel Araba.jpg ” araba olarak yüklerseniz hem resminizin adresi siteadi.com/resim/siyah-opel-araba.jpg olarak geçecek ve başlığı da bu Siyah Opel Araba olarak kayıt edecek. Bu indexlenen sayfanın o araç modelini arayanlara çıkmasına neden olacak ve bu bir trafik kaynağıdır.

5- SEO İçin Resimlere Etiket Belirleme

Arama motorları bir resmin ne olduğu ile ilgili bilgi almasına yardımcı olmak için alt etiketi vermeniz gerek. Bu hem SEO puanınızı hemde site otoritesini etkileyecek en önemli faktördür. Bu yöntemi tüm sistemlerde kullanabilirsiniz. WordPress olsun olmasın her sitede bu faktörü göz önünde bulundurun.


resimler için alt etiket
Örnek Alt Etiket Kullanımı

Alt etiketi kullanırken resim kodunun içerisine alt=”Siyah Opel Araba” etiketi kullanmak arama motorları tarafından sitenin sevilmesi ve hemen çıkma oranını düşürecektir. Kısacası resim seo işlemi yapılırken en önemli konu bu olması gerekmektedir.

6- Farklı Görseller Kullanın

Her sitede aynı resimlerin kullanıldığı düşünün. Ne kadar saçma ve basit olur değil mi? O yüzden yazılarınıza önem verdiğiniz gibi resimlere de bir o kadar önem vermeniz gerekmektedir. Yazınızda kullanacağınız görselleri çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Bu iş için Stok resim paylaşan firmalardan görsel satın almak iyi bir seçim olabilir. Yada deneyiminiz varsa kendiniz hazırlamanız da fayda vardır.

7- İçeriklere Uyumlu Görsel Kullanın

Yazdığınız içeriklere uyumlu görseller kullanmanız hem okumayı kolaylaştırır hemde keyifli bir hal almasına neden olur. Bu yüzden içeriklere uyumlu resimler ile yazınızı süsleyin. Unutmayın Google ve Yandex arama motorları sitenizi gezerken uyumlu görseller ile karşılaşmalı ve sitenizin sıralamasını buna göre belirleyeceğini unutmayın.

8- Google Zengin İçerikler ile Görsel Kullanın

Bu Google arama sonuçlarında görsel belirlemenize yardımcı olan ve çabuk fark edilmenizi sağlayan bir özelliktir. Mobil aramalarda bir sonuç sayfasında sağ tarafta görsel gözükmesi arayanların ne aradıklarını bulmalarına yardımcı olan bir faktördür ve Görsel seo çalışmalarında çok avantaj duruma çıkartır. Bu yüzden Google zengin içerikler yani Snippet özelliği kullanmak sıralamanızda fark edilmenize yardımcı olacaktır.

9- Görseller İçin Site Haritası Kullanın

WordPress sitesi kullananlar için bu iş çok basittir. Bir çok SEO Eklentisi bu konuda yardımcı olacaktır size. Aynı normal yazılarınız gibi görselleriniz içinde bir site haritası oluşturmak arama motorlarına kolaylıkla tarama imkanı sunacaktır.

Site haritaları arama motorlarının genel olarak sitenizi kolaylık ile taramasına yardımcı olan dosyalardır ve bu dosyaları arama motorlarına göndermelisiniz. Bu genel bir seo tekniğidir ve çok işinize yarayacaktır. Arama motorları resimlerinizin ne ile alakalı olduğunu, bulunduğu sayfaları kolaylıkla fark eder ve ona göre hareket ederler. Bu yüzden görsel site haritanızı oluşturmanız da fayda vardır.

Sonuç

Bu yazımızda sitemizi için resim seo işlemi uygulayarak, görsellerimizi arama motorlarında daha fazla görünmesini sağlamış olduk. Böylelikle görseller üzerinde daha fazla insana ulaşabileceğimiz gibi sitemize de daha fazla trafik sağlamış olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Açıklamalarınız çok güzel olmuş. Resim konusunda sorunlarım vardı. Çok faydalandım. Bizzat teşekkürler ederim. Sadece Web için küçültme yapan bir program kullanıyorum. Resim kalitesi bozuluyor idi. Sayfa inceleme denizfeneri açıklaması yine resim boyutu sorunu çıkıyor. Açıklamalar bu sorunumu çözecek umarım