1. Anasayfa
 2. Genel Haberler
 3. Bir Siteye SEO Yaparken Uyulması Gereken Kriterler

Bir Siteye SEO Yaparken Uyulması Gereken Kriterler

Genel Haberler
seo icin kural

Eski veya yeni bir web sitesi olması önemli değil bu enfes içeriğimiz ile sizde web sitenizi SEO konusunda güçlü bir yapıya ulaştırarak rakiplerinizi arama sonuçlarından silebilirsiniz. SEO kriterlerine dikkat edilmesi gerekenler yazımız ile başarıya ulaşmanız için tüm materyalleri burada topladık. Hazırsanız başlayalım.

Eski web siteler için seo çalışması daha kolay olurken, yeni ve genç web siteler için seo çalışmaları daha fazla vakit, daha fazla zaman ve daha fazla emek gerektirmektedir. Bir web sitesi sahibi olmanız veya bir ajans olmanız fark etmeksizin az biraz bir kod bilgisine, alt yapı bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü web siteler sadece bilgi paylaşmak için değil aynı zamanda para kazanmak için oluşturulur ve herkes buradan yeni müşteriler yada daha fazla trafik almak için çabalamaktadır.

Yeni bir web sitesi sahibi iseniz Google dizinlerine eklemek için Google örümceklerini sitenize gönderir. Örümcekten kastımız Google’in 3 tane botudur. Bu botlar web sitenizi hızlı bir şekilde gezerek arama sonuçlarına ekler. Bu şekilde siteniz arama sonuçlarında listelenmeye hazır olur. Bu yazımızda eğer arama motorlarında iyi bir yer veya konum edinemeyen ve çok az ziyaretçi gelen siteler için mükemmel bir rehber olacağını umuyoruz. Google’dan başlayıp, alt yapınıza kadar her şeyi bir dizi soru cevap ile didikleyip eksikliği birlikte keşfedeceğiz.

Google Bir Siteyi Nasıl Görür?

Bir web sitesi özellikle yeni bir web sitesi açıldığında, Google bu web sitesine temkinli bir şekilde yaklaşır ve arama sonuçlarına hemen eklemez. Çünkü geçmiş zamanlarda bir çok site anahtar kelimeleri ile seo çalışmaları gerçekleştirirken spam yayarak ziyaretçilerini yanıltıyorlardı. Böylece ziyaretçi siteye girdikten saniyeler sonra çıkıyordu ve Google bu ziyareti ciddiye alıp spam yayan web sitesini üst sıralara taşıyordu. Hal böyle olunca istenmeyen çalışmalar ile her web sitesi istediği konuma rahatlıkla yükseliyor ve sıralamalarda oynamalar gerçekleştiriyordu. Google algoritma güncellemeleri ile bu tür web siteleri dizininden sildi.

Bu yüzden Google yeni web siteleri hemen dizinine eklemiyor ve yeni sitelerin seo çalışmalarını çok dikkatli bir şekilde inceliyor. Bu yüzden seo çalışmasın da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü Google Sandbox’a düşme ihtimaliniz çok yüksek ve Google Sandbox’a genelde yeni siteler düşmektedir. Sandbox Google’in bir ceza sistemidir ve yeni siteler genelde bu cezaya düşmektedir.

Google Sandbox
Google Sandbox bir Google Ceza Sistemidir.

Google bir oyun parkıdır ve her sektör için çalışma veya oynama alanları farklıdır. Şöyle düşünün teknoloji haberleri yayınlayan bir web siteniz var ama siz bir haber sitesinin seo çalışmalarını taklit ediyorsunuz bu size büyük zararlarda verebilir faydalarda. Bu yazımız ile birlikte aktif olarak nasıl bir seo stratejisi izlemeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Google’in neylerden hoşlanıp hoşlanmadığını da göreceksiniz.

1- Geleceği Görün ve SEO’ya Entegre Edin.

SEO her hangi bir araç veya program ile değil tamamen stratejik adımlar atarak yapılır ve bazı yardımcı programlar ile takip edilir. Bu yüzden seo çalışmalarınız için bir zaman çizelgesi oluşturup, şuan nerede olup olmadığınızı kontrol ediniz. Çalışmalara başladıktan sonra belli aralıklar ile kontrolunuzu sağladığınızda ve emin adımlar ile ilerlediğiniz taktirde başarıyı yakalamanız kaçınılmazdır. SEO çalışmalarına başladığınız taktir de bu ilerlemeleri takip edebileceğiniz bir kaç araç edinmeniz de fayda vardır. Bunlardan bazıları ahrefs, moz pro veya semrush gibi seo takip ve analiz araçları edinerek bu işlemlere başlayabilirsiniz.

Her şey Bir Google Search Console ile Başlar

Google Search Console ile sitenizin hangi sıklıkla tarandığını, web siteniz aramalarda nasıl bir performans sergilediğini ve en önemlisi sitenizin hatalarını keşfetmenize yardımcı olduğu muazzam özelliklere sahiptir. Kısaca Search Consol bize SEO konusunda ne eksikliklerimiz olduğunu bize söyler. SEO çalışması gerçekleştirirken bize gereken tüm bilgileri sunuyor. O yüzden ilk önce sitenizi buraya eklemeniz gerekecek.

Google Search Console’u kullanmaya başlamadan önce bu araç sandığınız kadar hiçte zor değildir. Aksine kod bilgisi gerektirmeden her web site sahibi kolaylıkla sitesini buraya ekleyip gerekli işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca Google Search Console gibi bir diğer araç ise Bing’e aittir. Bing Webmaster Araçları ile daha gelişmiş bir takim SEO araçlarına ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz. Bir çok aracı ve tarama sorunlara bu araçlar ile ulaşabilirsiniz.

Google Analytics ile Ziyaretçi Analizi

Google Search Console’a web sitenizi ekledikten sonra diğer yapmanız gereken ilk işlemlerin başında Google Analytics etiketini sitenize entegre etmeniz gerekecektir. Burası biraz kod bilgisi gerektirebilir. Eğer WordPress kullanıyorsanız gereken eklentiler sayesinde bu etiketi kolaylıkla web sitenize yapıştırabilirsiniz. Google Analytics ücretsiz bir ziyaretçi analiz aracıdır bu araç ile cinsiyet, yaş, konum, gelen ziyaretçilerin ne kadar süre sitede zaman geçirdikleri ve kullandıkları cihazlar gibi bir çok bilgiyi analiz edebileceğiniz tamamen ücretsiz bir analiz aracıdır.

2 – Anahtar Kelime Seçimi ve Analizi

Web sitenizin tasarımsal olarak değinmiyorum buradaki yazımızı okuyarak bu eksikliğinizi giderdiğinizi varsayıyoruz. Google için alt yapı ve analizi hal ettiğimize göre şimdi seo için en önemli içeriği olan şey anahtar kelimelerin analizi. İlk atacağımız SEO adımına adım atarak, arama sonuçlarında hangi anahtar kelimelerde olmak istediğimizi sıralayalım. Burada anahtar kelimelerinden kastımız hangi kelimelerde sitemizi çıkartacağız. Örneklemek gerekirse bizim için anahtar kelimeler şunlar; Web tasarım, SEO ajansı, Gaziantep web tasarım kelimeleri bizim için olmazsa olmaz.

Eski bir web sitesi için bu anahtar kelime süreci hızlıdır ama yeni bir web sitesi adı üstünde yeni olduğundan anahtar kelime verileri olmadığından işiniz biraz zor olacak ve süreci uzun olacaktır. İşe sıfırdan başlamanız gerekecektir ve zaman içerisinde anahtar kelime verileriniz ile güçlü çalışmalar gerçekleştireceksiniz.

Anahtar Kelimeleri Keşif Etme

Anahtar kelimeleri keşfetmenin en kısa yolu hiç şüphesiz Google’dir. Öyle ki Google bizler için büyük nimetlerden bazılarını önümüze koymaktadır ama bizler çok geç farkına varıyoruz. Yakın bir tarihte yayınladığı güncellemeler ile Google aramalarında sorgulama yaparken otomatik tamamlama özelliği sayesinde işimiz için gereken anahtar kelimeleri keşfedebiliriz.

seo arama sorguları
SEO için arama sorguları

Gibi bir arama gerçektirdiğimiz de anahtar kelimelerimizi buna göre şekillendirebiliriz. Aynı zamanda ” SEO ” üzerine arama yaptığımızda aşağıdaki gibi bir dizi sorgu dizini ile de karşılaşabiliriz. Bu sorgu dizini de anahtar kelimeleri seçiminde işimizi daha da kolaylaştırır.

seo sorgusu

Ayrıca Google arama sonuçlarında sayfanın aşağısında bulunan önerilen anahtar kelimelerine de bakmamızda fayda vardır. Çünkü bu anahtar kelimelerde işimize yarayacak bir takım özellikleri içinde barındırır. Özellikle bu, anahtar kelime analizinde kullanabileceğiz en etkili yoldur.

Daha fazla anahtar kelimelerine ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız yada sektörünüz ile ilgili gereken anahtar kelimelerini elde edemedi iseniz yine Google’in ücretsiz olan Anahtar Kelime Planlayıcı ile ilgili alabilirsiniz. Bu araç Google Adwords reklamları ile ilgili bir araç olmasına rağmen size ücretsiz şekilde anahtar kelimelerini analiz etmenize olanak verir. Bu araç ile hangi zaman diliminde hangi anahtar kelimeler arama potansiyelinin artıp düştüğünü görebilirsiniz.

*Unutmayın! anahtar kelimelerini topladıktan sonra sattığınız ürün veya verdiğiniz hizmet veya sunduğunuz içerik ile gerçekten alakalı mı? gerçekten bu anahtar kelimeler sitenizi yansıtıyor mu? bunlara eminseniz aşağıya geçebiliriz. Şöyle düşünün yeni bir web sitesi arama hacmi çok olan bir anahtar kelimede rekabet edemez. Bu bir gerçektir bu yüzden anahtar kelimenizi uzun olarak belirleyin. Örnek; Tesisat kelimesi için 16.900.000 sonuç var Google’da ama sıhhı tesisat için 5.880.000 sonuç bulunuyor. O yüzdendir ki anahtar kelimelerinizi uzatmanız ilk başta çok önemlidir.

Anahtar kelimelerini seçerken aklınızda bulunması gereken bir kaç madde vardır. Bu maddeler ile en etkili anahtar kelimeleri seçmeniz çok kolay olacaktır.

 • İçerik ile alakalı olsun: Seçtiğiniz anahtar kelimeler siteniz ve içeriğiniz ile doğrudan ilişkili olsun ve sitenizi en iyi şekilde temsil etsin. SEO ile ilgili içerikler üretiyorsanız seo ile ilgili tüm anahtar kelimeler sitenizi ve içeriğinizi doğrudan ilgilendirsin.
 • Popüler aramalara sahip olsun: Arama hacimleri düşük anahtar kelimelerden uzak durmanızda fayda vardır. SEO ile ilgili sitenizdeki içerik ” SEOnun faydaları ” olduğunu düşünün ve anahtar kelimeleri seçerken araması çok düşük olan ” web siteme seo çalışması yaptım ne fayda sağlar ” gibi bir anahtar kelime seçimi yapmayın. Çünkü bu arama çok saçma ve araması çok düşük olacaktır. Bu yüzden ” seo faydaları, seo çalışmasının faydaları, seonun siteme faydası ” gibi anahtar kelimeler bu içeriği temsil ederler. Arama hacimleri de bu yüzden yüksek olacaktır.
 • Rekabetli aramalara dikkat edin: Üst notlarda bahsettiğimiz gibi direk elma anahtar kelimesine yönelmeyin çünkü sizden eski ve seo çalışması yüksek olan web sitelerden size trafik kaymayacaktır. Çünkü direk seo kelimesine çalışmalar gerçekleştirmeyin. SEO rekabet derecesi ne kadar yüksekse o kadar SERP sıralaması çok zor olacaktır.

Rakipleriniz Analiz Edin

Sektörünüz veya içerikleriniz ile alakalı web siteleri analiz etmek başarıya giden en kısa yollardan biridir. Rakip siteleriniz seo çalışmalarını kopyalamak ! dikkat içeriklerin kopyalanması değil, seo çalışmalarını kopyalamak size kısa vadeli faydalar sağlayabilir. Eski web siteler değil tahmini olarak sizin ile aynı yaşa sahip web sitelerin çalışmalarını kopyalayabilirsiniz ve anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.

Enfes İçerikler Yazın

Google Hummingbird güncellemesi ile kopya içerikleri veritabanından sildi. Bir çok web sitesi bu güncelleme ile geriledi ve çoğu aramalardan silindi. Çünkü bu güncelleme ile bir birinin kopyası olan siteler artık arama yapanlara gözükmedi. Yazısında anahtar kelimeler ile doldurup saçma cümlelere sahip içerikler sıralamalarda geriledi. Web siteniz için a’dan z’ye özgün içerikler üretin. Kendiniz yazın veya yazdırın ama asla kopya içerikler yayınlamayın.

 1. Özgün içerikler: Kesinlikle kendi yazdığınız ve hiç bir yer de olmayan eşsiz içerikler oluşturun. Bu işinizi veya sitenizi üst sıralara taşıyacaktır.
 2. Okunabilir içerikler üretin: Özgün olduğu kadar okunması kolay içerikler üretin. Karmaşık cümlelerden uzak durun, cümle yapıları ve imla kurallarına dikkat edin. Vereceğiniz mesajı doğru şekilde okurlarınıza sunun. Böylelikle iyi bir izlenim verir aynı zamanda Google tarafından net bir şekilde anlaşılır.
İçerik Yazma Kuralları
Yazılarınız sağdaki gibi okunabilir olmalı.

Eğer içeriğinizi nasıl olabileceğini net bir şekilde anlamadı iseniz rakiplerinizi analiz edin ve içeriklerini nasıl oluşturuyorlar analiz edin ve benzer şekilde içeriklerinizi optimize edin. Ama kesinlikle kopya içerikler üretmeyin!

3- Sitenizi SEO Çalışmalarınıza Hazırlayın

İçeriklerinizi oluşturduktan sonra web sitenizi seoya uygun olarak optimize etmeniz gerekmektedir. Bunun için bazı seo teknikleri mevcuttur. Çünkü başlayacağınız seo çalışmaların fayda sağlaması için web sitenizi bunun için optimize etmeniz gerekmektedir. Bu kullanıcı veya ziyaretçi deneyiminizi arttıracaktır. Eğer web sitenizi oluştururken bunlara dikkat etmedi iseniz bu seo skorunuzu etkileyecektir ve bu sorunları hızlı bir şekilde gidermeniz gerekmektedir.

Sitenizi Mobil İçin Optimize Edin

Günümüzde masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazlar kullanılmaktadır. Kullanıcıların bir çoğu web siteleri telefonları ile ziyaret etmektedir. Responsive bir tasarıma sahip olmayan web site tasarımlarından uzak durmanızda fayda vardır ve başarılı bir seo çalışması yapmak istiyorsanız sitenizi mobil uyumlu hale getirin. Google son yaptığı bir kaç güncelleme ile amp hizmeti ve sesli yanıt sistemleri gibi bir çok yeniliği bizlerle kavuşturdu. Yani Google artık mobil uyumlu ve mobil için çözümler üreten web siteleri ön planlara getiriyor. Kısaca Google mobil uyumlu sitelere daha fazla önem veriyor.

Elinizde şuan için bir ziyaretçi verisi olmadığından dolayı en çok hangi cihazlardan trafik aldığınızı bilmediğiniz için sitenizi hem mobil hemde masaüstü çalışmalar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Siteniz hem mobilde hemde masaüstün de bozulmadan ziyaretçilere gözükmesini sağlayın.

Sitenizi Hızlandırın

Web sitenizi hem mobil hemde masaüstünde harika gözükmesini sağladıktan sonra ki en önemli iş sitenizi hızlandırmanız gerekmektedir. Web siteniz ne kadar hızlı olursa o kadar yükselme sağlarsınız arama sonuçlarında. Şöyle düşünün geç açılan bir siteyi kimse ziyaret etmek istemez. Site açılışı yavaş olunca ziyaretçi geri tuşu ile çıkar ve başka bir siteye gider. Buda size hızlı bir geri çıkış olarak döner ve siteniz sıralama kaybeder.

İyi bir hosting seçimi yaptıktan sonra sitenizdeki resimlerin boyutlarını düşürerek veya cache hizmeti kullanarak veya cdn satın alarak sitenizi hızlandıracağınız gibi sitenizin css ve js dosyalarını küçülterek veya sıkıştırıp tek bir dosya haline getirerek de sitenizi hızlandırırsınız. Unutmayın ne kadar çok dosya varsa o dosyalar sitenizi yavaşlatacaktır.

site hız skoru
Sunucularımız Türkiye’de ama Canada üzerinden test etmiştir. Buna rağmen ping ve hız skorumuz başarılı. Sizde Gtmetrix sitesinden sitenizin hız raporunu alın.

Siteniz için hız testi yaptıktan sonra sitenizi nelerin yavaşlattığını keşfedin. Kaliteli bir web sitesi hızından belli olduğunu unutmayın. Hız sadece internette artı sağlar unutmayın.

Site Haritanızı Oluşturun

Web sitenizi ayarladınız, gerek optimizasyonu yaptınız ve içeriklerinizi tek tek eklediniz geriye bir kaç işlem kalıyor. Bunların bir tanesi de site haritanızı oluşturmak. Xml uzantılı bu harita Google gibi arama motorları için taranacak sayfaları gösteren bir sayfadır. Bu site haritaları web sitenizde gezen botların yollarını bulmasına ve hangi içerikleri aramalara eklenmesi gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden siteniz için kesinlikle bir site haritası oluşturun. Eğer siteniz WordPress tabanlı ise site haritası oluşturmanız çok kolay. Kullandığın bir seo eklenti varsa site haritası oluşturabilirsiniz. Yoksa bir eklenti Eklentiler sayfasından xml sitemaps uygulamasını kullanabilirsiniz.

Web siteniz WordPress tabanlı değilse endişe etmenize gerek yok. XML Sitemaps sayfasına giderek bir site haritası oluşturabilirsiniz. Bunu Google Search Console ekleyerek sitenizi gezecek olan arama botlarına yardımcı olmuş olursunuz. Bu site haritası sitenizi taranması süresini kısaltacağını unutmayın.

Robots.txt ile Botlara Yol Gösterin

Robots.txt dosyası arama motorlarının botları ile konuşmanızı sağlayan bir özelliktir. Botlar sitenizi gezerken bu dosyaya mutlaka uğrarlar ve neyi ekleyip neyi eklemeyeceğini yada nereleri gezip nereleri gezmeyeceğini buradan öğrenirler. Örnek olarak sitenizin ana dizinin de bir dosyanız var örnek: Mustafa adında bir dosyanız var ve bu Google’da göstermek istemiyorsunuz o halde bu dosyayı robots.txt ile taramalarına izin vermezsiniz. Böylelikle botlar bu dosyaya girmez ve veri tabalarına eklemezler.

Lütfen unutmayın eğer profesyonel olarak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız robots.txt dosyası ile oynama yapmayın. Çünkü tek bir hata sitenizi botlar tarayamaz ve arama sonuçlarına getiremezler. Ne yaptığınızı bildiğinizden emin olduktan sonra robots.txt ile oynama yapınız.

4- Siteniz İçin İç SEO Çalışmaları Gerçekleştirin

Bu zamana kadar yaptığınız tüm çalışmalar bittikten sonra site içi seo çalışmalarına geçebilirsiniz. Aslında bu seo çalışması sitenin eski olup olmadığına bakılmaksızın her sektör ve her türlü web siteler için olmazsa olmaz bir seo kriteridir. Bu yüzden bu seo kriterini gerçekleştirmedikçe web siteniz aramalarda yükselmeyecektir. Site iç seo çalışmalarının amacı içeriklerinizi Google tarafından tam anlamı ile iyi anlamasını sağlamaktır. Böylelikle web siteniz iç seo çalışmaları ile Google ile iyi anlaşıp aramalarda hızla yükselecektir.

Etkili Başlıklar Kullanın

Siteniz için her bir sayfanın başlık etiketlerine sahip olduğuna emin olun. Unutmayın her sayfa için benzersiz bir başlık kullanın ve bu başlıklar göze çarpıcı içerikler olsun. Başlıklar benzersiz olacağını söylemiştik ve anahtar kelimelerinizi başlıklarda kullanın. Bu özelliği abartmadan anahtar kelimenizi özellikle başlara yakın bir yere konumlandırın. Çünkü hem Google’a hemde ziyaretçilere sayfanın içeriğini başlıktan anlatmış olacaksınız. Genelde Türkiye’de arama yapan kişilerin çoğunluğu başlık harici açıklama okumadığı için başlık bir sitenin trafiğini doğrudan ektiler. Bu yüzden başlık seçimleriniz aşağıdaki örnek gibi olabilir.

seo kriterleri
Bizim için web tasarım öncelikli bir anahtar kelimedir.

Google arama sonuçlarımıza baktığınız zaman başlık seçimim işimizi anlattığı gibi bizim için önemli olan ” Web tasarım ” kelimesini başlığımda kullandığımız gözüküyor. Başlığın başında değil başının yakınlarına konumlandırdığımız için ziyaretçi tarafından dikkate alınıyor. Her site sayfaları için başlıkları farklı kullanın ve sayfa içeriğini anlatacak kısa metinler kullanın. Tıpkı başlıklar gibi site açıklamaları akılda kalıcı kısa cümlelerden oluşsun. Unutmayın anahtar kelimelerinizi hem başlıklarda hemde açıklamada kullanmaktan çekinmeyin.

Resimler SEO Kriteri İçin Olmazsa Olmaz

SEO Kriterlerinin başında gelenlerden biride resimleri optimize etmek. Resimleri optimizeden kastımız resimleri sıkıştırıp bunlara alt etiket vermektir. Bir çok seo uzmanı veya webmaster görüntülerin seoyu doğrudan etkilediklerini bilmiyorlar. Resimlerin makaleler veya içerikler için nasıl bir üst düzey destek sağladıklarından bi haberler. Siz siz olun ve bugün siteniz için resimlerinizi optimize edin. Onlara bir alt etiket vermeyi unutmayın. Böylelikle arama motorları onların ne ile alakalı bir görsel olduklarını bu alt etiketi ile rahatça anlayabilirler.

 • Resimleriniz için anahtar kelimenizi anlatan bir dizi kelime ekleyin. Örnek seo-kriterleri.jpg adı ile bir resim yükleyince alt etiketide “seo-kriterleri” olmalı böylelikle Google resimin seo ile ilgili olduğunu varsayacak ve seo kriterleri kelimesinde arama yapıldığında görseller sayfasında resimimiz trafik çekecek sitemize.
 • Görselleri sıkıştırın bir çok online resim sıkıştırma siteleri var yada wordpress kullanıyorsanız resim sıkıştırma eklentiler sayesinde resimlerinizin boyutları düşürebilirsiniz. Buda web sitenizi hızlandıracaktır.

Sayfalarınızda Etkili Başlıklar Kullanın

Web siteniz özellikle hazırladığınız içeriklere etkili başlıklar kullanın ama bunları abartmayın. Etkili içeriğiniz için h1 etiketi bir tane h2 etiketi 3 tane ve h3 ve diğer h4, h5 etiketlerini ise 2 şer tane kullanabilirsiniz. Ama unutmayın h1 ve h2 etiketlerini çok fazla kullanmayın. İçeriklerinizi başlıklarla ayırtabilir ve okumayı kolaylaştırabilirsiniz.

Tüm sayfalarınızda bu h etiketlerini kullanmayı unutmayın ve anahtar kelimelerinizi bu etiketlere doğru şekilde kullanmayı unutmayın. Doğru şekilde kullanıldığı taktirde çok etkili seo çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

5- Site Dışı Backlinkler Oluşturun

Tüm internet birbiri ile bağlantılı değil midir ki tüm internet siteleri de bir şekilde birbirine bağlantılıdır. Bu yüzden internet siteleri bir birlerine bağlantı verirlerse bu şekilde bağlantı verilen site değerlenir. Bu yüzden web sitenize kaliteli bağlantılar alarak sitenizi rakiplerinize karşı büyük bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Web sitenize aldığınız bağlantılar kaliteli olduğu taktirde tadından yenmezler. Bu yüzden Backlink çalışmalarınızı kesinlikle iyi analiz etmeniz gerekmektedir. SEO kriteri alanında belkide en önemlisi bu diyebiliriz. Çünkü backlink çalışmaları spam siteler veya çöp tabir ettiğimiz tarzda olursa sitenize büyük zararlar verir ve siteniz inanılmaz derece gerilemeler yaşar.

Rakiplerinizin Backlink Çalışmalarını Kopyalayın

Kendinize yazımızın başında yazdığımız gibi bir rakip listesi oluşturduktan sonra bu sitelerin aldıkları backlinkleri siteniz için uygulayın. Böylelikle rakiplerinizin geçtiği yolları hızlı bir şekilde geçecek ve yeni alacağınız backlinkler ile bu arayı hızlı bir şekilde kapacaksınız. Aklınızda bulunsun Google Penguen güncellemesi ile kalitesiz backlinkler dikkate alınmıyor ve böylece kaliteli bir backlink binlerce kalitesiz backlinkler den daha hayırlıdır.

Sitenizi devamlı güncelleyip kaliteli geri bağlantılar alarak sitenizi en kısa sürede üst sıralara çıkartacağınız konusunda hiç şüpheniz olmasın.

Devamlı güncelleyeceğimiz SEO Blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın. Bu yazımız sizin için kaliteli olduğunu düşünüyorsanız değerli yorumlarınızı esirgemeyin.

Önceki yazı
Kısaca SEO Nedir?
Sonraki yazı
Lokal SEO Çözümleri ile Başarılı Olmak

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Ahsen bulur
  1 Ocak 2020 03:20

  Çok açıklayıcı ve anlamlı bir yazı olmuş valla uzun zamandır sizin gibi bir kaç site var takip ediyorum. Gereken bilgi birikimi alıyorum allah razı olsun gerçekten

  Cevapla
 • Ayakkabıdepom
  13 Ocak 2020 11:43

  Sitemde uyguladım bir hafta artış oldu. Yapacak arkadaşlara iyi okumalarını tavsiye ederim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

İletişime geçin

Fatih Mahallesi, Ali Nadi Ünler Blv. No:124, 27500 Şehitkamil/Gaziantep
0551 598 51 98

Okumaya Devam Edin

Menü