Yeni başlayanlar için SEO Nedir? Online dünya’da marka bilinirliğinizi arttırır ve web sitenizden daha fazla müşteri yada trafik kazanmanıza yardımcı olur. SEO ingilizce kökeninden gelen ” search engine optimization ” kelimelerinin baş harflerinin birleşmesi ile oluşan ve Türkçe karşılığı ” arama motoru optimizasyon “dur. Hali hazırda bir web siteniz varsa doğru seo çalışmaları ile web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bu yazımızda SEO nedir ve SEO’nun çeşitliği ile ilgili detaylı bilgiler paylaşacağız. Böylelikle seo sözcüğüne daha da hakim olacaksınız.

SEO Nedir? Sorusu SEO’ya Muhteşem Bir Giriş Sağlar.

Genel de bir web sitesi oluşturduktan sonra firmalar yada kişiler buradan bir kazanç sağlamayı hedeflemektedirler. Lakin açılan her 10 siteden 7 tanesi bir yıldan uzun süre olmuyor. Bunun nedeni hiç şüphesiz bir trafiğin yada sadık kalan müşteri sayısını artıramadıkları için yayın hayatlarına son vermektedirler. Aslında yeni veya eski web sitelerin belli bir konu veya hizmet doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştirmiş olsalar ve istenileni tam anlamı ile eksiksiz şekilde sunsalar trafik artışını gözlemleye bileceklerdir. SEO nedir sorusunun cevabını şuan ileri cümlelere saklıyoruz. Biz burada tam anlamı ile SEO’ya hakim olmanızı daha sonra bu soruyu kendinize sormanızı istiyoruz.

seo nedir

SEO; web sitenizin alt yapısı, görsel tasarım, içerikler, resimler ve videolar gibi bir çok alanda iyileştirme yapmanızı ve böylelikle arama motorları tarafından kolay anlaşılmasını sağlamak gibi bir takim isteklerde bulunur. Çünkü web site alt yapıları kodlardan oluşur ve arama motorları bu kodları analiz ederek veritabanlarına işlerler. Eğer tüm bu işlemler doğru ve eksiksiz yapılırsa Google botları sitenizi çok rahat okur ve bir puan verir, böylelikle sonuç sayfasında sıralamalarınız belirlenir.

Şöyle örnek vermek istiyoruz, konuştuğumuz dil Türkçe ve Türkçe metinleri okurken zorlanmadan okuyor ve anlıyoruz. Yazının ne ile alakalı olduğunu, görsellerin yazı ile ne kadar uyumlu olduğu dikkatimi çekiyor ve daha heyecanlı bir şekilde okuyor anlıyoruz. Şimdi Google’i kendi yerinize koyun ve bir metini okuyor ama okuduğu metin konu ile alakasız, saçma cümle yapıları ve imla kurallarına uyulmamış kısacası baştan savma yazılmış. Google bunu anlıyor ve sitenize düşük puan veriyor.

Böylelikle arama sayfalarında sıralamalarınız gerilerden başlıyor. Bu verdiğimiz örnek sadece sayfa içi yapılan hatalardı. SEO bunları da kapsıyor.

Şimdi Tekrardan SEO Nedir? Soralım.

Hello World!

Bir sitenin alt yapısı seo’ya etki eder mi?

2020 yılına girerken hayatımızda bilgi akışı o kadar hızlı ki, gecikmelere asla ama asla tahammül edemiyoruz. İstediğimiz bilgiye İnternet yardımı ile o kadar inanılmaz derecede hızlı ulaşıyoruz ki, bir kaç saniye gecikmelerde bile en açıklayıcı ve doğru bilgiler sunan siteleri bile terk edebiliyoruz. Dememiz o ki bir sitenin alt yapı bağlantı hızlarından, sitenin CMS sistemlerine kadar bir çok faktör sitenizin seo puanını etkiler. Google’in son algoritma güncellemeleri ile hızlı web siteler ve hızlı web tasarımlar Google nazarında her zaman bir adım önde olacak gözüküyor. Bu Google makalesi olan mili saniyeler milyonlar kazandırabiliyor yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı linki: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/reklam-kanallari/mobil/milisaniyeler-milyonlar-kazandirabilir-mobil-hiziniz-isletmenizin-buyumesini-ya-da-kuculmesini-neden-etkiliyor/

Bir sitenin tasarımı SEO’ya uyumlu değilse ne olur?

Google’in geliştiricilere, site sahiplerine ve özellikle SEO ajanslarını altını çizerek, gerekirse uyararak ve bunlarda çözüm olmazsa site adresini arama sonuçlarından banlayarak (silerek) söylemektedir ki! asla ve asla bir siteyi benim için (Google) için tasarlama, ziyaretçilerini düşün ve onlara enfes bir tasarım çalışması gerçekleştir diyor. Yani bir sitenin türü veya içeriği fark etmeksizin web tasarım çözümü çok önemli bir konudur.

Şöyle düşünün bir siteye girdiniz, aradığınız içeriği veya aradığınız şeyi rahatlıkla bulmak ve sitede istediğiniz gibi gezmek istersiniz. Sağdan soldan saçma pop-uplar, reklamlar, arka planda açılan sayfalar, kullanılmayan linkler, açılmayan sayfalar, sağda solda parlayan yazılar veya resimler gibi bir çok faktör sizi özgürce gezmenizi engelleyebilir. Hele bir de gizliliğimizi ihlal eden siteler yok mu, onlar tam bir başa beladır. Bu gibi sitelerin Google arama sonuçlarında fazla bir başarı alamayacağı ve en yakın algoritma güncellemesinde geriler yada Google cezaları ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden SEO nedir sorusunun 2.ci kaynağı da hiç şüphesiz web sitesinin tasarımdan geçer.

Bitti mi, bu kadar mı?

Tabi ki hayır SEO ile ilgili genel olarak tüm aradığınız konuları paylaştığımız SEO BLOG sayfamız mevcut. Burayı devam ederek teknik seo çalışmaları ve seo nedir gibi bir çok konuda aklınızdaki soruları da cevaplıyoruz paylaşıyoruz. Her ikisi de arama motoru optimizasyonu konularda siz değerli okurlarımıza mükemmel içerikler üretiyor.

SEO’nun Faydaları

seonun faydaları

Bir arama motoru optimizasyonu uzun süreli çalışmalar sonucu;

 • Web sitenizde artan trafik ve potansiyel müşteri sayınızı arttırır.
 • Arama sonuç sayfaları (SERP) istediğiniz kelimelerde ve alt anahtar kelimelerde görünürlüğünüz arttar.
 • Ürün satışı gerçekleştiriyorsanız veya bir hizmet veriyorsanız, özellikle yerel aramalar (lokal seo nedir?) sayesinde satış veya hizmet artışınız sektöre göre %26 ile %190 artış gerçekleştirir.
 • PPC yani tıklama başı ödeme reklam olan Adwords’e göre maliyetleri düşüktür ve tabi bu sektörünüze göre değişiklik gösterebilir.
 • Aynı zamanda gelişmiş UX Veri Analizi sayesinde sitenizi ziyaret eden insanların hangi kanallardan, hangi anahtar kelimelerde giriş yaptıklarını ve ne kadar süre ile gezdikleri gibi bir çok bilgiye yine SEO çözümleri ile ulaşabilirsiniz. Bu verilerle dijital pazarlama stratejinizi şekillendirebilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) orta ve uzun vadeli yatırım planlamanızı ve bu planlama yatırımı ile gelirlerinizi arttırmaya yarayan tartışılmaz en iyi dijital pazarlama stratejisidir. Aklınızda SEO nedir sorusunun cevapları yavaş yavaş şekillendirebiliyor musunuz?

SEO stratejinizi belirleyin ve ilk sayfalara yükselin

SEO sonuç odaklı çalışmalara verilen isimlerden bir tanesidir. Google belli aralıklarla arama sonuçları için algoritmalarını güncellediği için belli aralıklarla site sıralamanızı kaybedebilir yada daha da yüksek sıralara yükselebilirsiniz. Bu yüzden oluşturacağınız seo stratejileriniz buna göre şekillenmesi gerekmektedir. Aman kim uğraşacak algoritma ile filan diye düşünüyorsanız şuan bizim ile iletişime geçerek profesyonel seo hizmeti satın alabilirsiniz.

Genelde SEO ajanslarının en büyük hatalardan bir tanesi de SEO sadece bir kez uygulanır bir siteye ve sonra her şey mükemmel olur ve daima o sırada kalır diye düşünüyorlar. Bu çok büyük bir yanlıştır çünkü güncelliğini kaybeden bir web sitesi çok fazla trafik kaybeder ve belli bir süre sonra site sıralamalarında gerilemeye başlar. Çünkü Google yeni içerikleri çok sever ve güncel siteleri daima destekler ve öncelik tanır. UX veri analizi ile siteler devamlı kontrol edilir ve eksik görünen yerler daima geliştirilir. Eğer algoritmayı çözebileceğinizi düşünüyor ve sitenizin güncelliği konusunda emin olamıyorsanız bizim ile iletişime geçerek sitenizi güncellememizi isteyebilirsiniz.

Backlink çalışmaları ile sitenizi Google tarafından yeniden değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Yüksek sayfa otorite değeri olan sitelerden alınan link çıkışları bunlar nofollow veya dofollow olabilir sitenize fayda sağlayabilir. Bazı durumlarda rakipleriniz size anti-seo uygulayarak sitenize sahte veya değersiz linkler verebilir. Buda sitenizin konumunu kaybetmesine neden olabilir. Bunları iyi analiz etmeniz gerekir. Aksi taktirde müşterilerinizi rakiplerinize kaptırabilirsiniz. Eğer bunu nasıl analiz edebileceğinizi bilmiyorsanız iletişim sayfasında sizi bekliyor olacağız.

Site içi seo çalışmaları nedir?

SEO ikiye ayrılır ve iç ve dış seo çalışmaları ile tanımlanır. Bu bölümde site içi seo tekniği ile ilgili bir kaç bilgi vermek istiyoruz. Şuan bu yazıyı okuyorsunuz ve başlıklara dikkat ettiniz mi? yazı da herşey yerli yerinde ve okunabilirliği çok yüksek. Bazı sayfalara link verdik ve resimlerimiz doğru podizyon da yani bu yazımız 4’4luk. Bir yazıyı yazarken okunabilirliğini düşünüp buna göre paylaşım yapmak sitenize çok fayda sağlayacaktır. Site içi seo çalışmaları site dışı çalışmalarına göre çok önemlidir aşağıda madde madde yazacağımız konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Sitenizdeki tüm linkler çalışıyor ve gerektiği gibi sayfaya gittiğine emin olun.
 • Site linkleriniz okunabilir olmasına dikkat edin ve alt_tire ile kelimeleri ayırmayın normal-tire kullanın.
 • Resimlerinize en ve boy etiketleri tanımlayın ve botlar tarafından rahat okunması için alt=”etiketleri” kullanın
 • CSS, JS ve HTML kodlarınızı sıkıştırıp, sitenizin hızlı bir şekilde açılmasını sağlayın.
 • Yazacağınız yazılara, sayfalara, haberlere özenin ve odak bir anahtar kelimesi belirleyip yayınlayın.
 • Yazılarınız en az 500 kelime olmasına özen gösterin.
 • Çok fazla h1 ve h2 etiketleri kullanmayın.
 • Arka fon ile aynı renkli yazılar veya içerikler paylaşmaya çalışmayın.
 • Sitenin her yerine anahtar kelimelerini yerleştirmeyin.
 • Yeni siteler (7 aylık) sitelerde dahil hafta da en az 3 tane içerik paylaşmaya ve sitenin güncel olmasına özen gösterin.

Bir çok faktör daha vardır ama belli başlı site içi seo çalışmaları bunlar ile tamamlayabilirsiniz.

Site dışı seo çalışmaları nelerdir?

Bu bölüm bir sitenin site dışı çalışmalarını gerçekleştirdiği ve buna göre domain (alan adı) ve sayfa otorite puanı almasını sağlayan faktördür. Bu faktör site içi çalışmalara göre daha pasif bir çalışma gibi gelebilir ama aslında iki çalışmayı da profesyonelce yapılınca mükemmel etkileşimler sağlar. Örnek olarak bu çalışmalara başlamadan önce arama sonuçlarında podizyonlarınızı kaydederek çalışmalar sonrası nasıl bir ivme kazandığını gözlemleyin. Çünkü bu başarı çok enfes bir şey ve her ajansı heyecanlandırdığına eminiz. Site dışı seo çalışmaları konusunda bazı bilgileri vermek istiyoruz. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ediniz.

 • Yüksek trafiklere sahip sitelerden link çıkışları alın.
 • Çok fazla link çıkışı veren sitelerden backlink çalışmaları almayın.
 • Google Search Console sayfasını çok iyi anlayın ve gereken çalışma ayarlarını yapınız.
 • Google Analytics sayfasından ziyaretçi analizlerini ve gereken grafiksel dökümanları inceleyin.
 • Sosyal medya platformlarında aktif olarak sitenize ziyaretçiler çekin.
 • Sektörünüz ile alakalı yayınlar yapan sitelerden dofollow linkler almaya çalışın.
 • Dofollow linkler kadar nofollow linklere de öncelik verin.
 • Farklı kanallar keşif ederek gereken trafiği sitenize yönlendirmeye çalışın.
 • Asla program veya farklı sahte trafik sitenize göndermeyin. Google düşündüğünüzden daha da zeki.

Yazımızı burada bitirip aklınızdaki seo nedir sorusuna cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Eğer hala bu soruya cevap bulamadı iseniz yorum bölümünden bize ulaşarak yada +90 (551) 598 5198 numaralı telefonumuza ister mesaj atın isterseniz de arayın. Size yardımcı olmak bizi mutlu edecektir. Dilerseniz SEO BLOG sayfamızı ziyaret ederek enfes içerikleri okumaya devam edebilirsiniz.

Önceki yazı
Kilis Web Tasarım Firmaları
Sonraki yazı
Bir Siteye SEO Yaparken Uyulması Gereken Kriterler

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Mükemmel bir içerik olmuş yakında sizinle çalışmayı düşünüyoruz. Sitenizi inceliyorum her zaman başarılı yazılar paylaşıyorsunuz belki ki tercübelisiniz bu işte umarım birlikte çalışmak nasip olur.

  Cevapla
 • Sizce de mükemmel bir seo nedir yazısı olmamış mı? başarılarınızın devamını dilerim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Benzer İçerikler

İletişime geçin

Fatih Mahallesi, Ali Nadi Ünler Blv. No:124, 27500 Şehitkamil/Gaziantep
0551 598 51 98

Okumaya Devam Edin

Menü