Gaziantep
360° Creative Ajans

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Baytronik; bir sitenin rekabetçi arama sonuçlarında rekabete katılmasını, mevcut arama sonuçlarının iyileştirilmesi, markanızın uzun soluklu hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak SEO stratejileri oluşturmanıza yardımcı olur.

Baytronik ayrıca, profesyonel SEO’nun güncelliğini takip etmenize, yenilikleri entegre etmenize ve ayrıca işletme veya şirketiniz için hedeflediği satışları ve geliri artıran kurumsal SEO hizmetleri sunar.

SEO Hizmetleri: SEO'nuzu Profesyonelleştirin.

Toplam Yaptıklarımız 10.690 kelime’de ilk sayfa ilk sırada.

Tüm SEO çalışmalarımız en az +6.800.000+ tekil ziyaretçi aldı.

Potansiyel müşteri kazanma garantisi!

SEO Nedir? SEO Gerçekte Nedir?

SEO’nun bir çok anlamı mevcut ama genellikle insanlar onu, arama motorları için optimizasyon çalışmaları olarak bilirler. Ama SEO sadece arama motoru optimizasyonu değil, aynı zamanda site verimliliği ve performans arttırma işlemleridir.

SEOorganik arama motoru sonuçlarında web sitenize gelen ziyaretçinin miktarını ve kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarının bütünüdür.

SEO, işletme sahiplerine verecekleri mesajı daha fazla insanlara ulaştırmalarına yardımcı olan bir takım işlemlerdir.

Şöyle düşünün; bir iş yeriniz var ve çevrimiçi yani İnternet üzerinden potansiyel müşteri kazanmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Google gibi arama motorlarında sektörünüz ile alakalı kelimelerde görünür olmalısınız. SEO (Arama motoru optimizasyonu) sayesinde hedeflediğiniz insanlara gözükmeye başlarsınız.

seo-aramasi
seo-nasil-yapilir

SEO Nasıl Yapılır?

SEO; sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeler de sitenizi daha fazla insanlara göstermeye yarayan teknik çalışmaları kapsar.

Ama önce.

Bir İnternet kullanıcısı Google, Yandex gibi internet sitelerine giriş yapar ve arama çubuğuna aramak istediği bir terimi yazar. Arama motorları bu terim ile alakalı en iyi sonucu (web siteyi) kullanıcıya listeler.

Arama motorları en alakalı ve en kaliteli içeriği kullanıcıya gösterebilmek için kendilerini devamlı günceller. Çünkü doğru ve alakalı siteyi kullanıcılarına gösteremezlerse reklam geliri kaybederler. Kim doğru çalışmayan bir arama motoruna yatırım yapmak ister ki? İşte bu yüzdendir ki arama motorları web sitelerin SEO çalışmalarını önemser.

SEO nasıl yapılır? sorusuna +200’den fazla faktör ile cevap verilebilir. İngilizce yayın yapan Backlinko sitesinin sıralama faktörünü okumak için buradan gidebilirsiniz.

SEO temelde üç önemli ana konudan oluşur.

 1. Teknik SEO
 2. Site İçi SEO
 3. Site Dışı SEO

SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi SEO üç temel işlemden oluşur. Aşağıdaki başlıklar da kısa bilgiler alabilir SEO’un temelini keşfedebilirsiniz.

Temel SEO Uygulamaları ve Optimizasyonu

Temel SEO; adından da anlaşılacağı üzere bir sitenin temelinin sağlamlaştırılmasını içerir. Örneğin;

 1. Sitenin hız optimizasyonu,
 2. Sitenin güvenliğinin sağlanması,
 3. Görsellerin sıkıştırılması,
 4. Site görsel materyallerinin (JS, CSS vb.) dosyaların sıkıştırılıp küçültülmesi.

Site İçi SEO Çalışması

 • Sayfaların başlıklar ve açıklamaların eksiksiz ve harekete geçirici olmasının sağlanması,
 • Site içinde bulunan içeriklerin optimizasyonu,
 • İçeriklerde anahtar kelimenin seçimi ve uygulanması,
 • Sektör ile alakalı anahtar kelimelerin belirlenmesi,
 • Sitenin grafik tasarım veya tema üzerindeki değişiklikler,
 • Kullanıcı deneyimini arttırma işlemi,
 • İçerik optimizasyonu,
 • Google için robots.txt, sitemap oluşturma.

Site Dışı SEO Çalışması

 • Backlink alımları,
 • Marka bilinirliği arttırma,
 • Yerel ve evrensel kitle bilgilendirme,
 • Dijital tanıtım çalışmaları,
 • Rakip firma analizleri.

Gibi çalışamalar yanında bir çok önemli çalışmalar yapılarak SEO konusunda başarılı sonuçlar alınabilir.

Eğer ” ben tüm bu konularla ilgilenemem ” derseniz iletişim kanallarımız ile bizlere ulaşabilir yada hemen şimdi 0551 598 5198 numaramız ile iletişime geçebilirsiniz.

SEO; Aramalarda Sıralanma Faktörleri

Artık arama motorlarının size daha iyi sonuçlar sunmak için neden bu kadar çok çalıştığını ve SEO’un gelir tablonuz da artı sağlayacağını öğrendiniz. SEO’nun nasıl çalıştığını biraz daha ayrıntılı olarak anlatmak istiyoruz.

Eğer web siteniz için doğru bir seo çalışması yaptı iseniz arama sonuçlarında 1 ile 10.cu sıra arasında birinde gözükmeye başlarsınız. Birinci sayfada her hangi bir sırada olmanız daha fazla ziyaretçi almanıza ve hedeflediğiniz satışı arttırmada yardımcı  olacaktır.

SEO Kriterleri veya faktörleri tamamen sitenizde yapılması gereken temellerden oluşur. Buradaki tarafımızca yapılan sadece beş ana maddeden oluşur. Bunun dışında daha fazla SEO kriterleri bulunur. Ama başlıca SEO kriterlerini öğrenmek isterseniz burayı tıklayın.

SEO Dostu Web Site

seo-dostu-web-site

SEO dostu web sitenin temeli hiç şüphesiz kullanıcı odaklı olmasıdır. Günümüzde en büyük yapılan hataların başında web site yapan yada seo hizmeti sağlayan insanların tamamı tamamen Google botları için site oluşturmalarıdır. Bundan yaklaşık 10 yıl önce anahtar kelime ve backlink üzerine yaptığınız stratejiler ile başarı elde ederken şimdi sayısız stratejiler oluşturmak zorunda kalıyorsunuz.

Bunun nedeni Google kendini her zaman kullanıcılara göre güncellemesinden kaynaklanıyor. Google’da başarılı olmanız için hızlı, güvenli, kaliteli içeriği sahip olmak ve kullanıcıyı memnun etmeniz yeterlidir.

Tamamen mobil uyumlu bir siteniz olmalı, güvenlik sertifikası (SSL) almalı, siteniz açılış hızı en fazla 3 saniye olmalıdır. Ayrıca sitenizin tasarımı içeriği okurken göz yormamalı ve sitenizde gezen insanların aradıkları bilgilere hızlı ulaşmasını sağlamalısınız.

İçerik Kraldır 👑

yazi-optimizasyonu

İçerik Kraldır! 👑

Bunu biz söylemiyoruz Google söylüyor, yaptığımız analizler sayesinde gördüğümüz sonuçlar bize gösteriyor ki, kaliteli içerik bir sitenin yaşına, tasarımına bakmıyor. Eğer içerik kaliteli ve yeteri kadar bilgi veriyorsa her türlü satış ve trafik artışı sağlıyor.

Siteniz için yayımlayacağınız içerik en az 400 kelimeden oluşmasına özen gösterin. Normalde bunun bir sınırı olmamasına karşılık hemen hemen her kelimelerde sıralamada olan siteler ortalama 300 kelime üzerine içerik yazmaktalar.

Sadece içerik yazmak değil aynı zamanda bunu SEO için optimize etmeniz de gerekmektedir.

Yazdığınız içerikte cümle yapılarına dikkat etmeli, yeteri kadar anahtar kelimelerde kullanmalısınız. Unutmayın Google bilgiye açtır ve elinizden geldikçe anahtar kelimeleriniz için eş anlamlı yada semantik kelimeler de kullabilirsiniz.

Ayrıca yazdığınız içeriklerin başlık ve açıklama seçimini konunun ne ile alakalı olduğunu ve siteyi ziyaret edecek insanların neler ile karşılaşacağını kısa ve öz şekilde anlatın.

Ayrıca içeriğinizi imkan varsa görsel ve video ile süslemeyi unutmayın!

Yerinde Konular Yazın

yerinde-konular

Bir SEO stratejisinin başarısız olmasının başlıca nedenlerinden bir tanesi alakasız içerik üretmektir. Bu tıpkı manavda piknik tüpü aramaya benzer. Bir blog sitesi doğası gereği her türlü içeriği üretmekte özgürdür. Ürün yada bir hizmet sunmadığı için bir sorun teşkil etmeyecektir. Lakin kurumsal site veya bir ürün satışı gerçekleştiren web sitesi her konuda içerik üretmesi sakıncalı durumlar doğurur.

Ayrıca sektörünüz ile alakalı anahtar kelime analizleri yaparak da sitenize kaliteli içerikler üretmeye çalışın.

SEO uzmanlarımız sizler için içerik hazırlayıp yayınlayabilir. Bu konu ile alakalı iletişime geçebilirsiniz.

SEO İçin Kaliteli Backlink

SEO için Kaliteli Backlink Alın

Aman dikkat! bir sitenin ceza almasında ve sıralamalardan düşürülmesine neden olan en önemli faktör hiç şüphesiz kalitesiz backlink alımlarıdır. Backlinkler bir sitenin farklı bir siteye link vermesi ile gerçekleşir. Yani bir web sitesi size link vererek referans olma işlemine backlink denir. Backlink alımları devamlı kaliteli, özgün ve size ziyaretçi getirebilecek yerlerden olmasına dikkat etmekte önem vardır.

İşe yaramayan, size ziyaretçi getirmeyen ve kalitesiz web sitelerden alınan backlinkler sitenize sıralama kaybettirir.

Baytronik, SEO hizmeti sağlarken web sitenize gerekli olabilecek yerlerden link çıkışı sağlar. Bu hem sitenizin otoriter puanını arttırmakla kalmaz sizi anahtar kelimelerinizde yükselmenize de yardımcı olur.

Ayrıca marka bilinirliği oluşturmak adına haritalarda aktif olarak kullanılır. Çünkü insanlar sadece global aramalar yapmazlar bazen yerel aramalarda gerçekleştirirler. Örneğin: Gaziantep seo ajansı olarak arama yapan bir insan ” Gaziantep şehrinde bir reklam ajansı ” aramakta olduğunu düşünürsek yerel SEO’un da  önemini anlamış oluruz.

Yerel haber bültenlerinde boy göstermek backlink çalışmalarında öncelik verilmesi seo çalışmanızda fayda sağlar.

Diğer Optimizasyonu

Diğer Optimizasyonu

Ayrıca haber, blog gibi sitelerden bağlantı satın alınabilir. SEO çalışması markalaşma olduğu için markanızı duyurabileceğiniz mecralara yatırım yapılabilir.

Tıpkı geleneksel reklama göre dijital reklamın bir ucu bucağı yoktur. Bu yüzden hayal gücünüzü kullanarak web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Ayrıca Google Adwords, Facebook, Instagram gibi platformlarda reklam vermekte SEO’uzu geliştirmenize yardımcı olur. İnsanlara markanızı tanıttığınızda arttık insanlar direk marka araması yapacağı için popülerliğiniz arttacaktır.

iletisim
Ücretsiz bilgi ve seo analizi için 0551-598-5198 numaralı telefonu arayın veya bugün bizimle iletişime geçin.

SEO, sitenizin aramadaki performansını arttırmaya yönelik yapılan bir dizi çalışmalara verilen isimdir. Temel olarak, web sitenizin mantıklı ve alakalı kelimelerde daha fazla gözükmesine, ürün satışını hedeflemeye yönelik yapılan çalışmalardır.

S.E.O; İngilizce’si “Search Engine Optimization” olarak Türkçeye çevrilince “Arama Motoru Optimizasyonu”‘dur. Ayrıca Arama Deneyimi Optimizasyonu olarak da kullanılır.

SEO çok karmaşıktır. Bazen kendilerine SEO uzmanı veya İnternet pazarlama uzmanınıyım diyen insanlar bile SEO’nun nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyor veya anlamak istemiyorlar!

Basitçe anlatmak gerekirse, web sitenizin tasarımı da dahil yapılan her şey – sitenize yönlenen veya sitenizde bulunan tüm bağlantılar, içerikleriniz ve paylaşımları, paylaşım için yazılan tüm yorumlar, sitede yapılan ziyaretçinin işlemleri ve sayfa görünümleri – sitenizin güvenliği. Yani bir ziyaret edildiğinde yapılan tüm eylemler SEO’un ta kendisidir!

Yani, temel olarak bir ziyaretçi sitenizden memnun kalması için yapılan tüm çalışmalar SEO’dur. Bağlantı kurma, metin yazarlığı, anahtar kelime araştırması, sayfa hızı iyileştirmeleri vb. Hepsi otoritenizi artıracak ve daha iyi bir sıralama elde etmenizi sağlayacaktır.

Pek sayılmaz. Hepsi bir biri ile farklılık gösterse de prensipte kaliteli içeriğe odaklanıyorlar. İnsanların %86’lık bir bölümü Google arama motorunu kullanmaktadır. Bu yüzden direk Google’a odaklanmak daha fazla ziyaretçi getirecektir. Ama Yandex ve Bing siteleri de bu doğrultuda bir kaç çalışma ile iyi sıralama alınabilir.

Google: global olarak aranmalar da sık sık kullanılır ve ülkemizde de hatırı sayılı ziyaretçi bulunur.
Yandex: Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ülkelerinde çok sık kullanılır ve ülkemizde de hatırı sayılır bir kullanıcı bulunur.
Bing: Genelde Amerika dışında nadir bir şekilde kullanılır.

Başka herhangi bir SEO ajansının web sitesine baktıysanız, SEO fiyatlarının çok uygun olduğunu hatta bedavaya yakın bir fiyat olduğunu görmüş olabilirsiniz.

Tek bir soru! Bunu yapabiliyorlarsa neden kendileri yapmıyorlar?

Yani istediğiniz anahtar kelimelerde sitenizi çıkartabiliyorlarsa neden bir site çıkartıp her kelimede ilk sayfada listeleyip satmıyorlar? Böylelikle daha fazla kazanmazlar mı?

Yani böyle bir imkanı uygun fiyata yapmaları akılda tek bir soruya yönlendiriyor. Geri dönüşü olmayan hatalar sonrası sitem sıralamadan silinirse ne olacak? İşte bunun cevabını verebiliriz size. Yeni bir alan adı alarak yeniden SEO çalışması yaptırırsınız!

Bu yüzden işini bilen en önemlisi ne yaptığını bilen Kurumsal SEO firmasını tercih etmeniz markanızın geleceği açısından en hayırlı olandır.

Bunu kendinizde yapabilirsiniz ama çok dikkatli olmanız gereklidir. SEO zaman isteyen işlemlerdir sabırlı olmalı ve devamlı değişen Google algoritmaları ve her sektör için değişen ihtiyaçları takip etmeli ve web siteniz için entegre etmelisiniz.

Sayfa içi SEO, web sitenizde gerçekleştirilen ve sıralamanızı iyileştiren çalışmaları ifade eder. Sayfa içi seo çalışmaları sitenizdeki sayfalara ayrı ayrı yapılan tüm çalışmalardır. Bu, direkt sıralamanızı olumlu veya olumsuz etkileyen bir faktördür.

Anahtar kelimeler, web sitenizin sıralamalarında önemli bir rol oynar. Kullanıcılar arama yaptığında, arama sorgularıyla alakalı web siteleri bulmak için anahtar kelime kullanırlar. Şirketiniz ya da işletmeniz ile alakalı anahtar kelimeleri listeleyip, bunla ilgili çalışmalar gerçekleştirirseniz başarı oranınız bu doğrultuda artacaktır.

İnsanların sorduğu en yaygın SEO sorularından biri SERP kısaltması nedir?. SERP, arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Yani bir kelime aradığınızda karşınıza çıkan sıralama sayfasının İngilizce adıdır.

Serp; sıralama sonuç sayfasıdır.

Beyaz şapka SEO ile siyah şapka SEO arasındaki farkı sormak, soracağınız en kritik SEO sorularından biridir. Basitçe söylemek gerekirse, beyaz şapka SEO uzun soluklu başarınızı sağlar. Ama siyah şapka SEO tamamen illegaldir ve Google farkına vardığında sizi cezalandırıp, sıralamalardan siler!.

SEO çalışmalarımız her 15 iş gününde bir raporlama yöntemi ile başarınızı ölçe bileceksiniz. Ayrıca Google Analytics ile de günlük site ziyaretçilerini analiz edebileceksiniz.

Anahtar kelimelerinizdeki sıralama konumlarınızı da SEOdion App uygulaması ile takip edeceksiniz.

İşletmenizin büyüklüğü veya küçüklüğü ne olursa olsun, şirketiniz için bir web siteniz varsa SEO çok önemlidir. İşletmeniz yeni veya eski, mücadele eden veya başarılı, küçük veya büyük olsun, SEO İnternet’deki başarınız için çok önemlidir. Aslında, sektörünüzdeki tek kişi siz olsanız bile, SEO hizmetini kesinlikle satın almalısınız.

SEO'un İşletmeye Faydaları

Web sitenizin SEO çalışmasına önem verip vermemekte tereddüt edebilirsiniz. Ama inanın bir çok işletme SEO’un önemini her geçen gün anlıyor ve daha fazla yatırım yapmak için reklam kanalları arıyor.

SEO söz konusu olduğunda her web sitesinin farklı ihtiyaçları vardır. Ancak bu ihtiyaçları işinize verdiğiniz önem ve sektörünüz belirler. Ama bir SEO çalışması genellikle aşağıdaki gibi bir çok fayda sağlayacaktır.

 • İşletmenizde sadece iş yerinize gelen insanlara değil, ayrıca İnternet kullanan çevrenizdeki insanlara da ulaşırsınız.
 • İnsanlar iş yerinize gelmeden sizi bulabilir, iletişime geçebilir yada ürün veya hizmetleriniz hakkında bilgi alabilirler.
 • Rakiplerinizin müşterilerini aramalarda kendi müşteriniz haline getirebilirsiniz.
 • Sektörünüzde ve bölgenizde markalaşma süreci ile bilinirliğiniz artar.
 • Ürün satışlarınızı arttırmanız için bir takım kolaylıklar sağlar.
 • Kampanyalar ve indirimleri siteniz üzerinden insanlara duyurabilirsiniz.

Sitenizi arama sonuçlarında yükseltelim mi?

Başarılı ve sonuç odaklı çalışan dijital reklam ajansımız sizin için bir fiyat ve sektör araştırması yapmasını isterseniz bizim ile iletişime geçin.

Teklif Alın İletişime Geçin

SEO Blogu

Güncel yazdığımız ve tamamen SEO ile alakalı blog yazılarımızı okumak ister misiniz?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir?

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) web siteleri ve içeriklerin organik arama motoru sıralamasında görünmesini sağlamak için kullanılan tüm çalışmaları ifade eder. Arama motorlarındaki web sayfalarının, görüntülerin, videoların veya diğer içeriklerin daha fazla insana ulaşmasını hedeflendiği çalışmaların tamamını kapsar.

 

SEO ve SEM arasındaki fark nedir?

 

SEO arama motoru pazarlamanın bir dalıdır ve devamlı pazarlama ücretleri ödemezsiniz. SEM ise ücretli ve açık arttırmalı bir pazarlama türüdür. SEO uzun vadede başarı kazanacağınız, SEM ise kısa vadede ama maliyetli başarı kazanacağınız bir sistemdir.

 

Arama Motoru Optimizasyonu Yöntemleri

 

Web’in temeli HTML standartlarından oluşturulur. Google’a göre bir sitenin yapısı HTML olduğunda daha fazla sıralama elde etmez. Sadece web tarayıcıları (Browser) daha hızlı açarlar. Ama arama motoru optimizasyonu her web sitesine uygulanmalıdır.

 

Arama motoru optimizasyonu çalışması ikiye ayrılır. Bunlar sayfa içi optimizasyon (on-page) ve sayfa dışı (off-page) optimizasyonudur.

 

Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

 

Sayfa içi optimizasyon çalışması, kendi web sitenizde bulunan tüm içerikleri ilgilendiren özelleştirmelerdir. Bu, sayfanın içeriğinin (tasarımda dahil) içerik kalitesi, biçimlendirme, üstbilgi, hız optimizasyonu vb. gibi tüm teknik bilgilerin yanı sıra sayfa içi bağlantılarına varıncaya kadarki tüm iyileştirmeleri kapsar. Genel olarak, sayfa dışı optimizasyon çalışmasının başarı kazanması için sayfa içi optimizasyonunuzun sorunsuzca yapılması gerekmektedir.

 

Meta açıklamaları, Google’in sayfanızın ne ile alakalı olduğunu anlamasına ve arama sayfasındaki kullanıcının sayfanızı özetleyen bölümdür. Bu yüzden göz ardı edilmemeli ve tüm sayfaların açıklaması olduğuna emin olmalısınız.

 

Başka bir adım ise içeriğiniz ile alakalı ve uygun anahtar kelimelerin seçimidir. Bunun için, anahtar kelime araştırma siteleri veya Google’in kendi aracını kullanmanızda fayda vardır. Google AdWords Anahtar Kelime Aracı, kullanarak yazacağınız içeriklere anahtar kelimeler bulabilirsiniz ayrıca aylık ortalama arama hacimlerini de öğrenebilirsiniz.

 

Genellikle bir sayfa bir ila üç anahtar kelime ile optimize edilir. Eğer içeriğiniz ya da konunuz geniş kapsamlı ise birden fazla sayfa oluşturup bu konuyu bu sayfalara dağıtabilirsiniz. Her sayfa için ana ve ikincil anahtar kelimeler (birincil ve ikincil anahtar kelimeler dahil) belirtilir. Anahtar kelimeler ilgili içerikle birleştirilir. Burada unutmamanız gereken kullanıcı odaklı içerik üretmektir.

 

SEO yöntemleri zaman içerisinde şekil değiştirmiştir. Örneğin daha önce okumaya öncelik verilerek yazılan içerikler, günümüzde tamamen SEO uyumlu hale getiriliyor. Bazı cümleler o kadar anlamsız ve anahtar kelime ile doluyor ki, tamamen SEO için yazılmış oluyor. Arama motorları bir siteyi hangi kriter ile sıraladığını direkt olarak açıklamazlar. Çünkü bunu yapsalardı, hangi siteyi ilk sıralara getireceklerdi ki?. Ama genellikle nasıl yapmanız gerektiğini size dolaylı yoldan anlatırlar. Başlıklara, açıklamalara, içerik yazmanızdan, anahtar kelime kullanımına kadar size bir takım bilgi verirler.

 

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapan ve aramalarda kötü kullanıma neden olan siteleri engellemek için, arama motorları algoritmalarını sık sık değiştirirler. Bizim gibi SEO ajansları, bu algoritmaları tek tek inceler ve olumsuz durumları not alarak siz değerli okurlarına madde madde açıklarlar.

 

Sayfaların içeriği her zaman önemlidir ve asla kopya içerik kullanmamalı ve kesinlikle dil bilgisi kurallarına uymalısınız. Genellikle içeriğiniz çok iyi olabilir ama yazım kurallarına uymadığınız taktirde, sıralamalarda iyi bir konumda olma şansınız azalacaktır. Ancak, Google ve diğer arama motorları her getirdiği yeni güncelleme ile birlikte, yazım hataları veya yanlış kullanılmış bir kelimeyi tanıyıp, bu sorunu göz ardı etmektedir.

 

Bu yüzden elinizden geldikçe yazdığınız içeriği sık sık kontrol edin ve olabildiğince daha az hatalar ile Google’in karşısına çıkın.

 

Arama motoru algoritmalarının sürekli gelişiminin bir parçası olarak, mobil cihazlar (akıllı telefonlar, tabletler) de arama motoru optimizasyonu giderek daha önemli bir rol oynuyor. Mobil cihazlar için, özellikle mobil aramada duyarlı (responsive) tasarıma sahip olmayan web siteler, sıralamalarda daha az gözükürler. Bu yüzden web siteniz mobil cihazlarda sorunsuzca gözüktüğüne emin olun.

 

Sayfa Dışı SEO Optimizasyonu

 

“Sayfa dışı optimizasyon” web sitenizin içinde değil, dışında yaptığınız optimizasyon çalışmalarını temsil eder.

 

Aramalarda başarılı olmanız için sadece sayfa içi seo çalışması yapmanız yetmez. Sayfa dışı SEO çalışması ile bu optimizasyonunuzu beslemelisiniz. Arama listelerinde yükselmek için yüksek sayfa değeri olan sitelerden, web sitenize bağlantılar almalısınız. Biz buna geri bağlantı (Backlink) diyoruz. Sayfa dışı optimizasyon, belirli alanlarda ve aralıklarda kendi web sitenize bağlantı almanızla başlar. Bunu yapmak için, ilk önce rakiplerinizi belirlemeli ve onların nerelerden bağlantı aldığını keşfetmelisiniz. Bunu yapmak için birçok web sitesi ve backlink araçları bulunur. Buna ek olarak, alacağınız geri bağlantılar genellikle anahtar kelimeleriniz ile verildiği zamanda değeri yüksek olacaktır.

 

Buna ek olarak web sitenizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızda arama motoru optimizasyonuzu geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız adres ile sitenizi ziyaret ettiklerinde, Google bunu önemli bir sıralama sinyali olarak göreceği için sitenizin de sıralaması arttacaktır.

 

Ayrıca arama motorları tarafından toplanan bazı bilgiler vardır. Google Chrome kullananlar genellikle ziyaret ettikleri tüm bilgileri Google ile paylaşır ve Google bu bilgiler doğrultusunda belli bilgiler toplar. Bir kullanıcının hangi web siteleri ne sıklıkla ziyaret ediyor? Gibi önemli bilgileri toplar. Topladığı bu bilgileri web sitelerini nasıl sıralaması gerektiğini anlaması için kullanır. Eğer bir kullanıcı sitede zaman harcıyor ve etkileşime giriyorsa bu olumlu bir sıralama sinyalidir.

 

Kaynaklar

 

 

 

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

SEO Nedir?

SEO, sitenizin aramadaki performansını arttırmaya yönelik yapılan bir dizi çalışmalara verilen isimdir. Temel olarak, web sitenizin mantıklı ve alakalı kelimelerde daha fazla gözükmesine, ürün satışını hedeflemeye yönelik yapılan çalışmalardır.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO sitenizde bulunan tüm içeriklerin optimize edilmesi ile hayata geçen çalışmalardır ve uzun vadede doğru yapıldığında mükemmel sonuçlar doğurur.

SEO Yaptırmalımıyım?

Eğer, Google gibi arama motorlardan daha fazla müşteri, ziyaretçi veya organik trafik bekliyorsanız SEO (arama motoru optimizasyonu) yaptırmalısınız.

SEO Fiyatları Nelerdir?

Bu sizin web sitenizin mevcut durumu, sıralaması, içerik kalitesi, yaşı gibi bir çok farklı kriter ile değişmektedir. Ama 500 ₺ ile 4500 ₺ aylık fiyat ile değişir.

SEO Uzmanı Nedir?

Web siteniz için profesyonel olarak SEO hizmeti veren kişiye ve aynı zamanda SEO ile ilgili tüm bilgi ve birikime sahip olan kişilere SEO uzmanı denir.

Kendi Siteme SEO Yapabilir miyim?

Evet kendi sitenize SEO yapabilirsiniz. Bunun için ister online eğitim isterseniz de deneme yanılma yöntemi ile başarabilirsiniz. Ama kesinlikle SEO blogumuzu okumanızı öneriyoruz.