SEO Denetim Hizmetleri

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde bizlere sorulan soru ” organik aramalarda geriledim, yeni potansiyel müşterileri nasıl web siteme yönlendirebilirim ” sorusu ile sık sık karşılaşıyoruz. Bu yazımız yeni SEO başlangıç seviyesi olanlar için biraz karmaşık olabilir ama nasıl profesyonel şekilde seo denetimi yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bu yazımızda

 • Teknik konular
 • İçerik konular
 • Rakip analizleri
 • Bağlantılar

başlıklarına değinerek kaybettiğiniz trafiği tekrardan ayaklandıracak, zayıflamış web sitenizi tekrardan canlandıracaksınız.

semrush-organik-arama

Web siteniz sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa, tüm alt yapı çalışmaları her şey yolunda ise tek hedefinizi sitenizden daha fazla ziyaretçi kazanarak yaptığınız işi, sattığınız ürünü daha fazla insana duyurmak veya sunmak istersiniz. Bir pazarlamacı veya bir girişimci olarak daha fazla insanlara ulaşmak tek hedefiniz olması gereklidir.

Anonim bir söz olan ” yeni küçük bir iş yeri açın ve hayalleriniz bu iş yerine sığmayacak kadar büyük olsun ” sözü daima aklımızın bir yerinde takılıp kalmıştır. Yaptığınız iş ne olursa olsun herkes bu işte başarılı olmak, tanınmak ve taktir edilmek ister ve bazı durumlarda bu tam tersi olur ve başarısızlık kapıyı çalabilir. Önemli olan şey bu başarısızlığa yenilmek değil en kısa sürede en yakın göbekten dönmek. SEO denetim yazımızda yaşadığınız web site başarısızlığından en yakın göbekten dönmenize tekrardan ayaklanmanıza yardımcı olacak.

Organik aramalarda büyümek hala işinizi büyütmenin en kısa yoludur. Bu yüzden organik trafiklerde potansiyel müşterilere ulaşmanız şart.

arama-ve-sosyal-ag

Yukarıdaki görselde göründüğü gibi arama ve sosyal ağ üzerindeki potansiyel sonuçları görebilirsiniz. Web sitenizi rakip siteler arasından ayırıp müşterilerin karşısına çıkartmak iş gelirinizi arttıracaktır. Bu yüzden yapmanız gereken tek şey SEO hizmetine yatırım yapmaktadır.

SEO Çok Karmaşık Bir Sistem Değildir

SEO sanıldığı kadar çok karmaşık bir yapıya sahip değildir. Bazı durumlarda çok bilgili olmasanız bile sitenizi ilk sayfalara çıkartabilirsiniz. Bazı anahtar kelimeler potansiyel aramalarda düşük sinyaller verebilir ve bu düşük arama hacimli kelimelerde sitenizi yükseltebilirsiniz.

Ama arama hacimi yüksek, yüksek sinyal veren kelimelerde yükselmeniz zorlaşacaktır. Aynı zamanda rakip sitelerin ve kendi sitenizin analizini iyi yapmanız başarıyı tetikleyecektir. Çünkü zor ve genel olarak daima aranan kelimelere rakiplerinizde odaklanacağı için elinizde sağlam analiz verileri olmak zorundadır.

SEO denetim hizmetimizde neler var?

Bir çok seo ajansı ile görüşebilirsiniz ve genel olarak farklı farklı cevaplar alırsınız. Bunun bir çok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesi tecrübe bir tanesi de deneyimdir. Bu hizmeti aldığınız da bizim tarafımızdan günün sonunda karlı çıkacak taraf siz olacaksınız.

Ama sizde yapmak isterseniz aşağıdaki seo kriterlerini yerine getirmeye başlamalısınız:

 • İstediğiniz anahtar kelimelerde ve sorgularda ilk sayfalara yükselmek için ilk önce sağlam bir alt yapıya sahip olmalısınız. Aynı zaman da Google gibi arama motorları sitenizi rahatlıkla tarayabilecek ve veritabanlarına ekleye bilmelerine olanak tanıyan çalışmalar gerçekleştirin.
 • İstediğiniz müşterilerine neler ile ilgilendiklerini nerelerde zaman geçirdiklerini keşfedin. Bu konular hakkında içerikler üretin, bu alanlarda paylaşım yapın. Kısacası Google gibi arama motorları sitenizin ne konularda içerik ürettiğini anlamalarını sağlayın.
 • İnternet tamamı ile birbirine bağlı bir mekanizmadır. Tüm kullanıcılar ve web siteler bir birleri ile bağlıdır. Bu yüzden işinize yarayacak güçlü backlink çalışmaları gerçekleştirin. Sektörünüzdeki web sitelerin backlinklerini keşfedin.

SEO denetim hizmeti ile rakip sitelerin ” sizde diğer web siteler için potansiyel bir rakip olduğunuzu unutmayın ” nasıl analiz yapabileceğiniz ve bu analizleri nasıl verilere dönüştürebileceğiniz anlatmaya başlıyoruz.

Diğer SEO ajansları seo denetim hizmetini sizin belirlediğiniz bütçe doğrultusunda gerçekleştirirler kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte misali ama sağlam ve olması gereken seo denetim hizmeti aşağıdaki gibi olması gerekmektedir.

 • İlk iş web sitenin neden gerilediğini veya neden gerilemeye devam ettiğinin tespit edilmesi bu kalitesiz backlink çalışmaları olabilir, spam durumu olabilir, Google cezası olabilir, hata sayfalarının çoğalması olabilir. Durum her neyse anında tespit edilmeli ve analizi yapılmalı.
 • Rakip sitelerin tam kapsamlı analizi neden o anahtar kelimelerinde önde olduklarını, içerik kalitelerini, backlink profilleri kısacası rakipin tam kapsamlı analizleri.
 • Yerel bir işletme ise Google My Business ve haritalar sayfası incelenmeli ve eksiklikleri giderilmeli.

Ayrıca SEO denetim hizmeti şunları da içermelidir.

 • Anahtar kelime analizleri, aranma hacimleri
 • Geri bağlantı ve Backlink kalitelerini arttırma

Çok fazla iş gibi gözüküyor değil mi? ama emin olun buna değer. Çünkü web sitenizi yeni bir iş yeri gibi düşünün ve gerçekten İnternet siteniz yeni bir iş yeriniz buna emek ve zaman ayırın. Eğer zamanım yok işi profesyonellere bırakayım derseniz iletişim sayfamızdan bizim ile iletişime geçin.

Analytics ve Search Console verilerine bakın

SEO denetimine başlarken yapmanız gereken şeylerden bir tanesi Google Analytics ve Google Search Console sitelerine web sitenizi eklemek ve analizlere başlamak. Çünkü bize aşağı yukarı size siteniz hakkında bilgiler sunacaktır.

Google Analtytics

Google Analytics sayfasına giderek

Edinme > Tüm Trafik > Kaynak/Aracı gidin ve  Google Organik’i tıklayın.

organik-ziyaretci-analizi

Ardından, “Açılış Sayfası” nın İkincil Boyutunu ekleyin ve bunun gibi bir şey görmek için sonuç sayısını genişletin:

organik-ziyaretci-yukleme-sayfasi

Bu üst düzey bir analizdir ve bir çok ekstra özelliklere ulaşabilirsiniz. Listenin altlarına doğru indiğiniz de ise daha da kullanışlı bir hal almaya başlar.

Aşağıdaki listeyi analiz etmeye başlayın.

 • URL parametreleri
 • Robots.txt dosyası ile engellenmesi gereken ama hala trafik kaybettiren urlleri bulmanız gerekmektedir.
 • Anahtar kelimelere sahip ama potansiyel ziyaretçi çekemeyen sayfaların keşfedilmesi

Bu yukarıdaki listeleri dikkate alıp gereken çalışmaları yapıp bir kenara koyun bu size çok lazım olacak çünkü.

Google Search Console

Google Search Console bir çok özelliği içinde barındıran çok güzel bir web araçlarıdır. Buradan sitenizin geçmiş sorgulara, tıklamalara gösterime kadar bir çok aracı içinde barındırır ve site hatalarını bizlere bildirir. Şimdi Google Search Console sayfasına giderek siteniz ile ilgili bir takım bilgilere ulaşmaya çalışın.

Sitenizin önceki yıla ait verilerilerine ulaşmanız nasıl bir seo denetimi yapabileceğinizi anlatır.

Önceki yıl trendleri kontrol edin

İşin neden kötüye gittiğini önceki yıllara göre analiz edebilirsiniz. Hangi zamanda düşüş veya yükseliş içine girdiğinizi görebilirsiniz.

search-console-analiz

Trafik ve Ziyaretçi çeken anahtar kelimeleri keşfedin

Siteniz için hangi anahtar kelimeler uygun keşfetmeniz gerekmektedir. Hiç trafik çekmeyen anahtar kelimelere yönelmek doğru bir hareket olmayacaktır. Anahtar kelimelerin keşfi için bir çok yöntem bulunmaktadır. Ücretsiz olarak anahtar kelime analizi yapmak mümkün ama SEMrush ve Ahrefs gibi sitelerdeki anahtar kelime analizleri daha güvenli ve sağlam kaynaklar olmaktadır. Bunlar ücretli servislerdir ve biraz profesyonel platformlardır.

google-console-anahtar-kelime

Kapsam Sorunları

Siteniz için anahtar kelime ve ziyaretçi analizleri yaptıktan sonra sitenin hatalarını yine Console yardımı ile analiz edebilirsiniz. Google botları sitenizdeki hataları Console göndererek sizinde bunu takip etmeniz yardımcı oluyor.

Google Search Console giderek Kapsam bölümüne giderek.

google-hatalari

Hataları da keşfettiğinize göre artık hataları ortadan kaldırmanın vakti gelmiştir. Hataları indirerek etkilenen sayfaları düzeltmeniz gerekmektedir.

SEO denetimi için site haritası oluşturmak

Site haritaları arama motorları için yol göstericidir. Bu yüzden site haritanızı kontrol etmeniz gerekmektedir. XML formatın da site haritanızı kesinlikle console göndermeniz gerekmektedir.

site-haritasi-baytronik

Site haritalarında var olan sorunları düzeltmeniz seo denetiminde önemli konularına başında gelmektedir.

Bağlantılar / Backlink Denetimi

Geri dönüşler kısacası Backlinkler sitenin otoritesini belirleyen uzun zamandır var olan bir gerçek. Bir çok SEO Uzmanı bunu inkar etse de hala etkisi bulunur. Kaliteli backlinkler daima iyidir ama bazı durumlarda spam gereksiz backlink çalışmaları sıralamaları büyük bir şekilde etkiler. Bu yüzden Google Console’dan geri bildirimleri sık sık kontrol etmek ve spam olarak düşünülen geri bildirimleri engellemeniz gerekmektedir.

Google Console gidin ve Bağlantılar bölümüne gidin.

google-baglantilar

Bu özellik ile sitenize en çok bağlantı veren sitenin hangi sayfalara backlink verdiğini görebilirsiniz. Google Search Console sitenize gelen tüm bağlantıları gösteremeye bilir. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz SEMrush veya Ahrefs satın almanız doğru bağlantıları gösterebilir.

Başa dön tuşu
Kapalı