SEO’ya Başlangıç Rehberi

SEO Rehberi
SEO Rehberleri
SEO’ya Başlangıç Rehberi

Merhaba sevgili okurlarımız, bu özel içeriğimiz de web sitenizin eski ve yeni olmasına bakılmaksızın nasıl SEO çalışmaları gerçekleştireceğinizi ve sıfırdan SEO rehberi ile sitenizi nasıl arama motorlarına optimize edebileceğinizi en ayrıntılı şekilde sizlere sunacağız. Hedefimiz sadece ücretli SEO çalışmaları yapmak değil, aynı zaman da bu işi öğrenmek isteyenlere de bir rehber yaratmak istiyoruz..

seo rehberi

Basit ve gelişmiş seo rehberi ile seo kriterlerini kavrayacak aynı zaman da ise web sitenizi sektörünüz de veya Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkartarak bilinirliğinizi arttıracaksınız.

Aynı zaman da devamlı söylediğimiz bir söz vardır ” Hız yoksa başarı da yok! ” anlamı ile sitenizi iç ve dış SEO çalışmaları gerçekleştirirken aynı sıra sitenizi daha da nasıl hızlandırabilir ve site hızlandırma tekniklerini tek tek bu konumuzda işleyeceğiz. GTmetrix ve Google Pagespeed site hız skorunuzu yükselteceğiz. Hazır iseniz başlayalım! unutmadan çayınızı, kahvenizi masanıza koyarak işe başlamanızı tavsiye ediyoruz yazımız uzun olacak.

SEO Nedir?

SEO nedir linkini tıklayarak detaylı öğrenebileceğiniz gibi, SEO yani Arama motorları optimizasyonu adın da anlaşılacağı gibi web siteleri arama motorları için yeniden veya sıfırdan optimize etme yöntemlerine verilen isimdir. Yani bir web sitesini iyi bir şekilde oluştura bilirseniz, Google ve diğer arama motorlarında ziyaretçi kazanabileceğiniz gibi yüksek trafiklerin yanı sıra potansiyel müşterileri de yakalayabilirsiniz. İnsanlar web sitelerine anahtar kelimeler ile ulaşırlar ve genelde ilk 3 sıra içersin de bulunan siteleri ziyaret ederler. Bu yüzden iyi hazırlanmış web siteleri yüksek trafik getirmektedir.

Unutmayın, kimse size aramalar da ilk sıra sözü vermez bizler bile, ama bu içerikteki teknikleri uygulayarak sitenizi üst sıralara taşıyabileceğinizin garantisini verebiliriz. Eğer birisi size SEO ile 1.sıra garantisi veriyorsa ciddiye alıp kesinlikle itibar dahi etmeyiniz.

Mustafa ışık

En İyi SEO Rehberi

Genellikle bu yazımızı okuyan insanların ortak problemi çok fazla içerik paylaşıp istediği ziyaretçi trafiğini yakalayamamış olmasıdır. Bu tam bir hayal kırıklığı hissi yaratır ve bu durumdan emin olun ki bizler de geçtik. Aşağıda vereceğimiz belli başlı SEO rehberi incelediğiniz de vay be diyebileceğinizi umuyorum. Çünkü bunlar siteniz için en iyi seo rehberi olacağına canı gönülden inanıyorum.

15 Arama motoru optimizasyonu ipuçları ile temel seo çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Belli başlı içerikler değil tamamen sıra dışı içerikler yazın. Her web sitede olan yazı biçimi değil kendinize has bir dil kullanın.
 2. Yazdığınız içeriklerin yeterince uzun olmasına dikkat edin. Kısa makaleler yayınlamayı acilen bırakın en az 400 kelimelik içerikler hazırlayın.
 3. Asla pes etmeyin ve sürekli içerik paylaşın. Gerekirse her gün içerik yazmaya özen gösterin.
 4. Her yazdığınız makale, diğerinden daha kaliteli olmasına dikkat edin. Kısacası kaliteli yazılar yazın.
 5. Makale veya içerik içerisinde anahtar kelimelerinizi sık sık kullanın. Yani 400 kelime içerisine en az 13 tane anahtar kelimenizi oturtmaya bakın.
 6. İçerik başlıklarını ziyaretçiyi siteye yönlendirebilecek şekilde ayarlayın. Örnek SEO için 15 Taktik gibi rakam ve anahtar kelimeleriniz ile süsleyin. Bu ziyaretçiyi siteye çekebilir.
 7. Arama motorlarının sitenizi yakından tanıyabilmesi için site haritaları oluşturun.
 8. Arama motorları tek bir konuya hizmet eden siteleri çok sever. Örneğin hizmetiniz veya siteniz ne ile ilgili ise o konuda içerik paylaşmaya özen gösterin. Şöyle düşünün lastik üreten bir firmanın sitesini yapıyorsanız sırf SEO için elma ile ilgili içerikler üretmeyin. Hem arama motorlarını hemde ziyaretçilere bu da neyin nesi? diye sordurtmayın.
 9. Google sandığımız kadar aptal olmayabilir ki bunu çokça kez deneyimlemiş birisi olarak asla Google’i kandırmaya kalmayın. Çünkü Google inanmış gibi yapar ama inanmaz acısını alır.
 10. İçeriklerinizi yazılarınızı resimlerle süsleyin. Resimleri optimize edin resim boyutlarını düşürün.
 11. Siteniz de önceden paylaştığınız yazılarınızı sık sık güncelleyin. Örneğin 2017 yılında yazdığınız bir içeriğiniz var mı? o halde düzenleyin, eksik yazılan yerleri tamamlayın.
 12. Mesela eski tarih verilen konuları silin ve sitenizden kaldırın. Örneğin 12 Aralık 2012 yılında kıyamet kopacak diye bir yazı yazdınız ise bu yazıdaki tarih geçtiği için sitenizde bulundurmayın. Çünkü bu ziyaretçi kaybettirir.
 13. Sitenizin hızını iyileştirin. Çünkü geç açılan siteler ziyaretçi ve sıralama kaybettirir.
 14. Harika oluşturduğunuz içerikler için dış linkler oluşturun.
 15. Tüm bu süreci başarıya ulaşana kadar tekrarlayın.

Sıra dışı içerik yaz

makale yazmak

Belki de sıralamada en önemli faktör içeriğinizin kalitesidir. Her zaman benzersiz ve büyük bir gazetede yayınlanmaya değecek olağanüstü içerikler yazmaya çalışın. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ni okumanızı öneririm .

Bir ürün hakkında bir inceleme yapmadan önce, genellikle birkaç gün test ediyorum ve not tutuyorum. Test ederken artı ve eksilerden bahsediyor böylelikle alıcıların veya düşünen insanların akıllarındaki soruları gideriyorum.

Binlerce kişinin yazdığı şeyi tekrarlamak yerine, benzersiz ve sıra dışı içerikler yazın. Kopya içeriklerden uzak durun.

“Yayınla” düğmesine basmadan önce genellikle blog makalelerimin her birinde saatler geçiyorum. Çünkü okuyucu yazdığınız şeyi beğenir ise değeriniz artıyor. Ama biraz yaratıcılık ve tutkuyla, en kalabalık ve en mantıksız konulara bile yeni bir okuma kitlesi oluşturabiliyorsunuz.

Uzunluk

makale uzunluğu
WP Word Count eklentisi ile istatistiği alınmıştır.

Pek çok kişinin sorduğu sorulardan biri, makalelerin ne kadar uzun olması gerektiğidir. Ne yazık ki bu konuda net bir bilgi olmadığı için 400 kelime aşağısında ki içerikler makale değeri görmüyor. Google bu tür içerikleri sevmiyor genelde uzun ve benzersiz içeriklere değer veriyor. Bu yüzden içeriklerinizi 400 ve 1700 kelime arasında oluşturun.

Basit bir konular hakkında yazıyorsanız 400 kelime içerikler üretebilirsiniz. Ama bizim gibi özel konulara yöneliyor ve özellikle eğitim içerikleri üretiyorsanız 1500 kelime üstüne çıkmanızı şiddet ile öneriyorum.

Devamlılık

Google, içeriğinizi sıralarken websitenizin devamlılığı hesaba katar. Tazeliğin korunmasının bir yolu, sıkça ve en önemlisi tutarlı bir şekilde içerik yayınlamak. Bu her gün yayınlamanız gerektiği anlamına gelmez, ama içerik yayınlama süresini uzatmamanız gerektiğini unutmayın. Bolca boş vaktiniz varsa günde en az bir içerik, az vaktiniz varsa 3 günde bir içerik paylaşmayı ihmal etmeyin.

En önemlisi, anında sonuç görmezseniz pes etmeyin! SEO sabır gerektiren ve özellikle dikkat gerektiren çalışmalardır. Kısa sürede kimse başarıyı yakalayamaz bu yüzden SEO çalışmaları yaparken sabırlı olmanızı öneririz.

Okunabilirliği arttırın

Google arama motoru içeriğinizi okunulabilirliğini sıralama faktörü olarak kullanır. Sonuç olarak, makaleniz ne kadar kolay anlaşılırsa o kadar iyi olur. Aşağıdaki faktörlere dikkat ederek okunabilirliği arttırabilirsiniz.

 • Pasif kelime kullanımını sınırlayın
 • Uzun paragrafları kırın
 • İçeriğinizi yapılandırmak için başlık kullanın
 • Kısa cümleler kullanın
 • List puanlarından yararlanın
 • Görsel ekleyin
 • Okunması kolay yazı tiplerini kullanın (Arial, Opensans gibi fontları kullanın)
 • Yazım ve dil bilgisi hatalarını bulup düzeltin

Pasif kelime ve aktif kelime

Pasif kelime kullanmak benim yaptığım en yaygın hatalardan biridir. Mesela şöyle diyebilirim:

Pasif ses : Sunucumda tüm trafiği engelleyecek şekilde yapılandırmak istiyorum

Bunun yerine şunu söylemeliyim:

Aktif ses : Bulunduğum sunucu da siteme gelen tüm trafiği engellemek istiyorum

Uzun Cümleleri Kesin

Paragraf başına 200 kelimeden fazla olmamasını tavsiye ederim. Okuyucu sıkılmaması gerekli eğer 200 kelimeden fazla yazıyorsanız her paragrafları hemen bir satır sonu koymanızı öneriyorum.

İçeriğinizi yapılandırmak için başlıkları etkili kullanın

Bu gibi bir makale yazdığınızda anında bir içerik tablosu oluşturmalısınız uzun ve sıkıcı olmaması için. Blogger ve WordPress gibi altyapılarda yazı editor yardımı ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Başlıklar bölümünde 6 adet farklı başlık bulunmakta.

Makalenizin başlığı genellikle bir H1 etiketi ile işaretlenmiş ilk başlıktır . Altında her şey daha yüksek bir sayı kullanır. Bu yazıda alt bölümleri tanımlamak için H2, H3, H4 ve hatta H5 kullanıyorum. Bu bölüm işaretlerini kullanmak, okuyucularınızın ve arama motorlarınızın makalenizin yapısını anlamasını kolaylaştırır.

Okunabilirliği geliştirmek için yazdığınız her 300 kelime için başlık işaretçileri eklemeyi deneyin.

Kısa cümleler kullan

Daha kısa cümleler, daha uzun cümlelerden daha kolay okunur. Bu kadar basit.

Listelerden aktif olarak yararlanın

Madde işaretleri, metninizi parçalayarak makalenizin okunabilirliğini geliştirmek için inanılmaz derecede kullanışlı bir araçtır. Bu yüzden lütfen aşağıdakileri kullanmaktan çekinmeyin.

 • Örnek 1
 • Örnek 1
 1. Örnek 1
 2. Örnek 1

Görsel ekle

Fotoğraflar ve resimler, içeriğinizi basit olmaktan çıkartır makalenize değer katar. Tabi ki kullandığınız görüntüler yazınızla ilgili olması lazım. Yazım SEO ile ilgili ben tutar kedi koyarsam biraz abes kaçar hiç de ilgi çekmez öyle değil mi?

Okunası kolay yazı tipleri kullanın

Süslü ve okunması zor bir yazı tipi kullanmak, makalenizi okumaktan ziyade bir işkenceye dönüştürebilir. Aklınızda bir font ailesi yoksa, WordPress’in veya temanızın önerdiği varsayılan yazı karekterlerine sadık kalın.

Yazım ve dilbilgisi sorunlarını düzeltin

Genelde kullandığını tarayıcı her hangi bir yerde yazı yazarken yazının altında yazım hatası var ise kırmızı bir işaret ile size ne yapmanız gerektiğini söylemektedir. Örnek için altta görebileceğiniz görsel gibi.

yazım hatası düzeltme
Bu özellik Google Chrome’de var diğer tarayıcılarda eklenti ile edinilebilir.

Anahtar Kelimeler Konusunda Düşünün

anahtar kelime analizi
keyword tool

Bir blog yazarı olarak en önemli amacım, okuyucuların makalemi bulmasıdır. Bu yüzden bir makale yazdığımda, kullanıcıların benim ki gibi içerik bulmak için hangi anahtar kelimeleri ile veya kelime öbekleri ile arama yapacağını düşünüyorum.

Yukarıdaki resime bakacak olursak, okuyucularınızın Google’da arayabileceği çok sayıda anahtar kelime varyasyonunun yalnızca 2 tane örneğidir. Sonuç olarak, içeriğiniz yalnızca sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri içermemeli, aynı zamanda bunların varyasyonlarını da içermelidir.

Kısa Kuyruklu ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Kısa kuyruklu ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerini daha önce duymuş olmayabilirsiniz. Ama en etkili iki kelime öbeğidir. Örneğin, kısa vadeli bir anahtar kelime, “blog” ve yazdığınız makale blog nasıl yazılır adlı bir şaheser ama blog anahtar kelimesi konu ile uyumlu gözükse de kullanıcı blog yazarsa Google’a bir çok büyük firmanın blog siteleri ve blog ile ilgili haberlere ulaşabilirler.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise “WordPress’te bir blog nasıl açılır” gibi bir ifadedir. Bu uzun vadeli bir kelimedir ve kişi aramalarını bu şekilde yapabilir burada yükselmeniz zor gibi gözükse de içeriğiniz sağlam olur ve güzel beslenirse mükemmel bir trafik alacağınız kesin. Unutmayın insanlar aradıklarını daha gerçekçi taklit ederler ve uzun vadeli kelimeler daha iyidir.

Anahtar Kelime Araştırması

Makalenizin anahtar kelimelerini seçmek, makale yazmaktan daha zordur bunda hem fikiriz. Kullanıcılar hangi anahtar kelimeler ile arama yapar diye düşünmek beynimizi çok yoruyor. Ama her şeye rağmen içeriğiniz ile ilgili en doğru anahtar kelime araştırmasını yapmak zorundasınız.

Allah’tan bizi düşünen bir kaç firma var ki bunların arasında MOZ bize istediğimiz anahtar kelimeler ile ilgili detaylı olarak içerikler sunmakta. Moz Anahtar Kelime Gezgini tıklayarak mozun sayfasına ulaşabilir detaylı anahtar kelime araması yaparak bize gerekli tüm istatistikleri görebilirsiniz. Tıklama hacmi, arama hacmi, organik sıralama gibi bir çok faktöre göz gezdirebilirsiniz. Moz’a alternatif olarak Keyword Tool aracınızda kullanabilirsiniz.

Google’den şaşmam ben diyenler için başka bir araç da Google’ın otomatik tamamlama özelliğidir. Google.com adresine gidin ve “ seo ipuçları ” yazmaya başlayın ve Google’ın bir sonraki yazmayı düşündüğü tavsiyeleri görün. Bu tahminler, diğer kullanıcıların aradıkları kelimelerin bir göstergesidir.

seo başlangıç rehberi

Google Anahtar Kelimeler İle Nasıl Çalışır?

En fazla üç (kelimeden oluşan) anahtar kelime seçtikten sonra sıralamalarda üstlerde olmak istiyorsanız; Yazınızda aşağıdaki kriterleri kesinlikle kullanmak zorundasınız.

 • Başlık : Makalenizin başlığı veya H1. Başlığınızın uzunluğunu 70 karakter veya daha az olmaya çalışın . Aksi halde, Google bunu arama sonuçlarında keser. (Anahtar kelimeniz bu 70 karekterin içinde olmasına özen gösterin)
 • URL : WordPress, blog yayınınızın başlığına göre URL’yi otomatik olarak oluşturur.
 • Meta Açıklama : Makalenizi ve arama motorlarında açıklayıcı metin bölgesi burasıdır. İçeriğiniz ile ilgili okuyuculara fikir verir. Genelde otomatik olarak çeker ama siz WordPress veya blogger gibi altyapılarda eklenti veya gerek olmadan bu bölümü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz Yakın zamana kadar Google’ın gösterebileceği meta açıklamaların maksimum uzunluğu 160 karakterdi. Artık 320 karaktere kadar kullanabilirsiniz.Anahtar kelimeleriniz bu alanda kesinlikle olmasını öneriyorum özellikle ilk 5 kelimede anahtar kelimeleriniz kullanın.
 • Resimler için ALT etiketi : Blog makalenize görüntüler eklediğinizde, resmi tanımlamak için alternatif metin (ALT) etiketi kullanmalısınız.
 • H2 ve H3 etiketleri : Anahtar kelimelerinizi bu iki başlıktan bazılarında kullanın.
 • Makalenizin başlangıcı : Anahtar kelimelerinizi blog yazınızın ilk paragrafında kullanın.
 • Makalenizin son 100 kelimesi : Makalenizin son 100 kelimesi ile makalenizi özetler niteliğinde yazabilirsiniz. Böylelikle anahtar kelimelerinizi rahatlıkla bu alanda bol bol kullanabilirsiniz.

Ayrıca, anahtar kelimelerinizi makalenizin en başında kullanarak makalenin ne ile ilgili olduğunu Google, Yandex ve sevgili okurlarınıza en kısa sürede bahsetmiş olursunuz.

Harika bir başlık yaz

baytronik google sonuç

Yazdığınız içeriğin başlığı, okurlar için arama sonuçlarında ilk olarak gördükleri şeydir. Başlığınız Google sıralamalarını tam anlamı ile etkilemese de tıklama oranını (TO) etkiler. TO bir kullanıcının makalenizde arama sonuçlarında ne kadar tıklama yaptığı anlamına gelir.

Akılda kalır bir markalaşma bir unvan yapmak istiyorsanız başlık seçimlerinize önem vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Unutmayın çoğu kişinin dikkati kısadır ve kullanıcı bilinçli bir kitle ise tıklama yapması pek fazla uzun olmaz. Saniyeler içinde başlıktan okur ve içeriğe girer. Bu yüzden Başlıklarımız harika ve dikkat çekici olması lazım.

Meta açıklamanın gücü

Başlığın yanı sıra, meta açıklamanız makalenizin en önemli ikinci kısmıdır. Arama motorları genellikle meta etiketin içeriğini arama snippet’i olarak kullanır. Bunlar, arama sonuçlarının başlığı altında gördüğünüz iki metin dizisidir.

Meta açıklama, potansiyel okuyuculara makalenizin neyle ilgili olduğunu ve neden bağlantınızı tıklamaları gerektiğini açıklamalıdır. Bu nedenle, kullanıcıları makalenizi tıklamaya ikna eden açıklayıcı meta etiketler yazmak çok önemlidir.

Makalenize bir meta açıklama eklemezseniz, Google botları makalenizden bir bölümü kendi kafasına göre kullanıcıya sunacaktır. Bazen aranan kelimeden ziyade farklı bir bölüm anlamsız bir cümle öbeği ile karşılar okuyucuyu bunu asla önermiyoruz. Kendi açıklamanızı kendiniz yapın.

Site haritası: Arama motorlarına siteniz hakkında bilgi verin

Arama motorlarının siteniz de ne var ne yok dizine eklemesini istiyorsanız buna yazılarınız, resimleriniz, etiketleriniz dahil bulmasını istiyorsanız, onlara nerede bulabileceğini Google ve diğer arama motorlarına göstermeniz gerekiyor. Bir site haritası oluşturarak bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Site haritası, sitenizdeki tüm sayfalarınızın, yayınlarınızın ve diğer içeriklerin bir adreste toplanmasına olanak tanır. Genelde xml formatındadır.

sitemap

Blogumda her değişiklik yaptığımda, site haritamı otomatik olarak oluşturmak ve güncellemek için WordPress Eklentisi olan Rank Math WordPress SEO Plugin eklentisinin Site Haritaları kullanıyorum. Her gün, eklenti site haritamı Google’a ve diğer büyük arama motorlarına gönderir böylece arama motorları botlarını göndererek yeni eklenen veya güncellenen bir içerik var mı? kontrol eder var ise veritabanlarına ekleyerek içeriğimiz en erken sürede sıralamalarda çıkmalarını sağlarlar.

Google Search Console’u (Google Web Yöneticisi Araçları) kullanmanızı da öneririm. Bir Google hesabınız var ise kayıt olup gerekli ayarları yapıp sitenizi Google Search Console’a doğrulatın, Google hesabınız yoksa (olmamasına imkan yok) önce bir Google hesabı oluşturmanız gerekir. Google Search Console, blogunuzun indexleme ve tarama durumuna ilişkin birçok bilgi sunar. Örneğin, Google’ın site haritanızı en son ne zaman işlediğini ve sıralamalarda kaç sayfa ve ne kadardır yayın olduğunu görebilirsiniz.

Google’ı kandırmaya çalışmayın

SEO, yıllar önce tıklamalara göre sıralamaları güncellerken şimdi tam tersi içerik kalitesine doğal ziyaretçilerine geri dönüşlere yani kısaca tüm sinyallere göre sıralamaları güncelliyor. Yıllar geçtikçe Google, kendisini kandırmaya yönelik hareketleri, ziyaretçileri yanıltabilecek içerikleri tek tek bulup kitlesel bir şekilde cezalandırmak için algoritmalarını düzenli olarak güncelledi ve güncellemeye devam ediyor. .

Google’ı kandırmaya çalışmayın. Bunun yerine, “öncelikle arama motorları için değil, kullanıcılar için içerik oluşturun.”

Google kendi tavsiyesini dinleyerek kendisi için değil kullanıcılar için içerik oluşturun.

Google, 2018 Mart‘ındaki arama algoritmalarında önemli bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğin amacı, kullanıcılara daha yüksek kaliteli arama sonuçları sunmaktı.

Resimleri optimize edin

Sayfa yükleme süresiyle ilgili çok fazla içerik yazacağım ama en önemlisi tabi ki resimler alıyor. Google, sıralama kriterinin en önemlisi hiç şüphesiz yükleme süresini minimuma indirmek. Daha da önemlisi, okuyucular yükleme süresini dikkate alır ve çok yavaş yüklüyorsa sayfanızı terk edebilir.

Sonuç olarak, blogunuzda kullandığınız görselleri optimize etmek çok önemlidir. Kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma arasında seçim yapabilirsiniz. İkincisi, görüntülerin kalitesini düşürür, ancak daha küçük dosya boyutları iner.

WordPress alt yapısı kullandığımızdan dolayı Smush adında ki bir eklenti sayesinde mevcut görüntüleri ve yükleyeceğim tüm görüntüleri kayıpsız şekilde sıkıştırma işlemi yapıyor dilerseniz pro sürümünü satın alarak 2 kat sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz.

Genelde yüklemeleri full hd 1920×1080 gibi bir resim yüklemiyorum içeriklere genelde 1024 boyutlarında yüklüyorum bu yüzden resimlerimin boyutları Photoshop gibi yazılımlar ile ayarlıyor boyutlarını kolaylıkla düşürüyorum. Arkadaşlarım, makale yazdığınız alan kaç px ise oraya göre resimleri ayarların mesela resim 600 px bir alanda gözükecek o halde 600px ayarların resimleri tutup 4K resim attınız ama 600 px alanda gözüküyor haliyle sayfa yüklenme hızı düşecektir.

Eski içeriği düzenli olarak güncelle

Hangi konularda yazdığınıza bağlı olarak, daha önce yayınlanan makaleler er ya da geç eskimiş olur. Bu yüzden eski makaleyi düzenli olarak güncellemek önemlidir.

Örnek olarak 2017 yazdığımız bir yazı güncel sıralamalarda özellikle sonuna 2018 gibi ibareler koyarak aradığımızda bile ilk sıralarda çıkmaktadır bunun nedeni devamlı olarak eski makaleleri unutmuyor ve güncelliyoruz.

Web sitenizin yüklenme süresini hızlandırın!

pagespeed
GTmetrix site hız skorumuz

Beceri düzeyinize bağlı olarak, sayfanızı rahatlıkla hızlandırabilirsiniz. Bunun için WordPress eklentileri var onlardan da faydalanabilirsiniz eğer sisteminiz WordPress değil ise Aşağıdaki adımları uygulayarak ve internette biraz araştırma yaparak sitenizin puanlarını yükseltebilirsiniz. Detaylara veya neler yapabileceğinize GTMetrix veya Google PageSpeed ​​Insights gibi sayfalarda görebilirsiniz .

Ayrı bir blog makalesinde aşağıdaki tekniklerin her birinin ayrıntılarına gireceğim, ancak sayfa yükleme süresini iyileştirmek için neler yapabileceğinize genel bir bakış:

 • HTML, CSS ve JavaScript’i küçültün
 • CSS ve JavaScript’i birleştirin
 • CSS ve JavaScript’de boş alanları silerek boyurunu küçültün
 • İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanın

404 hatalar ve ölü bağlantılardan kurtulun

Ayda bir kez, web sitenizdeki bağlantıları tarayın, 404 hatası olan sayfaları silin veya kaldırın. Sitenizin başka sitelere verdiği linkleri de kontrol edin ki giden ve gelen bağlantılar da 404 hatası olamasına çok dikkat edin.

Arama Motoru Optimizasyon Araçları

Web sitem için kullandığım SEO eklentisi ile ilgili biraz bahsetmek istiyorum.

rankmath
WordPress RankMath SEO Eklentisi

RankMath WordPress siteleri tarafından sıklıkla kullanılan SEO eklentisi sayesinde yazılarının denetimlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullanımı ile ilgili yakında video veya başka bir konuda detayına ineceğim. Kullanıcılar için Türkçe dil desteği de var basit kullanımı ile seo rehberi için gelişmelerini yapabilirsiniz.

Yazılarınızı geliştirmek ve SEO rehberi için uyumlu hale getirmek için size önerilerde bulunur ve ortalama bir puan vererek size SEO değerini gösterir.

Sıralamanızı Etkileyen Diğer Faktörler

Alan adı (Domain)

Alan adınız akılda kalıcı ve kısa tutulmasında çok önemli bir seo kriteridir. Alan adı SEO için üç faktöre dayanır: Domain Yaşı, Domain Popülerliği ve uzunluğu.

SEO kriterine göre sitenizin yaşı çok önemli, içeriğinizin boyutu ve geri bağlantılar sıralamalar da çok çok önemlidir.

Siteniz yeni ise eski siteye göre 1-0 geride başlıyorsunuz ama zaman içerisinde site kaliteniz ve popülerliğiniz sayesinde yaşlı dedeleri geride bırakabilirsiniz

Paravan Siteler

Ana siteniz için yan siteler oluşturun ama dikkat edin. Paravan siteleri blogspot veya WordPress gibi özellikle tumblr gibi sitelerden açtıktan hemen sonra paylaşımlara başlamayın! zaman içerisinde kopya olmayan ama özgün içerikleri tek tek zaman aralarında paylaşımları yapın.

Backlink

backlink

Backlink’ler web sitenize gelen bağlantılar ile sıralamalarda yükselmekte önemli bir faktördür. Backlinkler popülerliğin bir göstergesidir ve bu yüzden arama motorları bunlara önem verir, son zamanlar da Backlinkler artık bir önemi kalmadı diye söylüyorlar ama sanmıyorum backlink geri dönüş ve yeni bir kitle yaratmanın en iyi yolu.

Farklı sitelerden sitenize link alın, doğal bir link yapısı oluşturun.

Lütfen içeriğimizi olumlu değerlendiriyorsanız yorum yazarak bizi daha iyi içerikler oluşturmamıza teşvik etmiş olursunuz. Herkes’e iyi seolar.

SEO Rehberi Sık Sorulan Sorular

SEO Rehberi Nedir?

SEO rehberi size web siteniz için yapmanız gereken her şeyi detaylı bir şekilde sunar. Böylelikle siteniz üzerinde yapacağınız değişikliklere rehberlik eder.

SEO Rehberi Ne Fayda Sağlayacak?

SEO rehberi; siteniz üzerinde değişikliklere öncülük edeceği için haliyle siteniz arama sonuçları üzerinde yükselme sağlayacaktır ve daha fazla ziyaretçi alacaktır.

SEO Rehberi Her Site İçin Geçerli mi?

Hemen hemen her site için seo konusunda bilgi veren rehberimiz, yine de her sektör ve her çeşit web site için analiz edilip, uygunluğu kontrol edildikten sonra uygulanması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir