Siber Suçlara Karşı Kendinizi Korumanın 6 Yolu

Siber Suçlardan Korunmanın Yolları
Genel Rehberler
Siber Suçlara Karşı Kendinizi Korumanın 6 Yolu

Netflix’te popüler bilim kurgu dizisi “Black Mirror” ı izlediyseniz, şovun üçüncü sezonunda günümüzde “Shut up and Dance” adlı bir bölüm var. Çevrimiçi ortamda güvenliğini sağlama konusunda çok özel olmayan bir kişiye karşı istilacı kötü amaçlı yazılımların nasıl kullanılabileceğinin yıkıcı etkilerini araştırıyor.

Bu bölümün temel dayanağı siber suçlar etrafında dönüyordu ve etrafımızdaki son derece yaygın olmasına rağmen, biz bunu pek fazla önemsemiyoruz. Türkiye’de siber güvenlik anlamında pek iç acıcı bir önlem alınmıyor. Dizüstü bilgisayarınızdaki görünen basit kameradan “Özel” sohbetlerinize bile, her şey hızlı bir şekilde size karşı çevrilebilir veya size zarar vermek için kullanılabilir, ama bunu dahi pek fazla önemsemiyoruz.

siber suçlar

Siber suçlar gerçek dünyadaki suçlardan çok farklıdır, çünkü internette her şey sonsuza dek saklanabilir. Onlarca yıl önce yayınladığınız şeyi bile sosyal medya profilinizde yeterince aşağı kaydırarak bulabilirsiniz. Birkaç yıl sonra bir sayfayı ziyaret ettikten sonra bile, o sayfadan IP’nize olan dijital iziniz, o gün olduğu gibi, bıraktığınız gibi kalabilir.

Ancak ortaya çıkan tehdide rağmen, siber suçlardan oldukça hızlı bir şekilde sıyrılabilir ve kişisel önlemlerinizi alabilirsiniz.

Ve bu yazının birincil amacı, yani, aşağıda belirtilen altı arka plan aracılığıyla kendinizi siber suçlara karşı aktif olarak nasıl koruyabileceğinizin tek tek anlatmak istedik.

1. Güçlü Parolalar Kullanın

güçlü şifreler
Her hesabınız için güçlü ve benzersiz bir şifre kullanın.

İnternet ortamında yapacağınız en büyük yanlış, bir bilgisayar korsanının (hacker) kolayca tahmin edebileceği basit bir parola kullanmaktır. “adınız123456” veya “654321” gibi şifreler, insanların hesap güvenliğini ne kadar hafif kullandığına dair bazı örneklerdir ve sizi sosyal medya hesaplarınız, çevrimiçi banka hesaplarınız gibi yerlerde inanılmaz derecede önemli kişisel finansal verilerinizin başkasının eline geçmesine neden olacak parolalardır.

Kolay parola ve şifreler, yeni başlayan bilgisayar korsanları için bir eğitim alanı gibidir, bu yüzden şifrenizi kolay yaparak onlara kurban olmayın, şifrelerinizi olabildiğince güvenli tutmanız ve aşağıdaki yönergeleri göz önünde bulundurmanızı öneririz:

  • “MUST4F4” gibi rastgele sıralı sayısal değerleri şifrenize dahil edin
  • Parolanızı tahmin etmeyi çok daha zor hale getirmek için * & ^% $ # @!) (> < Gibi karakterleri şifrenizde kullanın
  • Parolanızda adınızı veya aile üyelerinizin ve arkadaşlarınızın adlarını kullanmaktan kaçının
  • Parolanızda Doğum Tarihi Şehrinizi kullanmaktan kaçının
  • Bilgisayar hacker’larının bir hesabınızı ele geçirdikten sonra zincirleme olarak diğer hesaplarınıza ulaşmasını engellemek için önemli ve özel olan hesaplarınız için farklı farklı şifreler kullanın.

Bunca hesabım var her biri için tek tek farklı parolaları şifreleri nasıl aklımda tutabilirim dediğinizi duyar gibiyim. Google’in şifre belirleme ve hatırlama gibi özelliği olan bir uygulaması var. Google Chrome’da otomatik parola oluşturucu var ve hatırlamanıza yardımcı olan otomatik doldurma özelliği var bunu kullanabilirsiniz.

2. Kötü Amaçlı Yazılımları Tanımayı Öğrenin

Hacker
Kötü Amaçlı Yazılımları Tanımayı Öğrenin

Hackerlar, kötü amaçlı yazılımlarla size ulaşmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadırlar. Bunların başında hiç şüphesiz ki size e-postalar atarak yada sizi tabiri caiz ise yemleyerek bunu başarılırlar.

Günümüzde bunu yapmanın inanılmaz derecede popüler bir yolu, bu bilgisayar korsanlarının, tıklama olasılığınız olan çok daha inandırıcı ve kişiselleştirilmiş e-posta iletileri veya başlıklar oluşturmak üzere hakkınızda bilgi toplamak için tüm sosyal medya hesaplarınızı ve yayınlarınızı takip etmeleridir.

Örneğin, 6 yaşındaki kızınızın doğum günü birkaç gün içinde geliyorsa, 6 yaşındakiler için oyuncakları tanıtan bir gelen kutusu e-postası veya özelleştirilmiş bir doğum günü tebrik aracı alabilirsiniz. Bu bilgisayar korsanları, e-postalara yerleştirilmiş kötü amaçlı bağlantıyı tıklamak için çevrenizdeki bilgileri kullanır.

Bu “sosyal mühendislik” saldırı girişimlerini atlatmanın en iyi yolu, yukarıda bahsettiğimiz gibi, gelen kutunuzda en iyi ve göreceli görünen e-postaları takip etmektir. Hiç “gerçek olamayacak kadar iyi” terimini duydunuz mu? Evet, burada bahsettiğimiz şey bu, dikkatli olun ve bu tür bağlantılara tıklamayın.

Kötü amaçlı yazılım e-posta dışında SMS ve WhatsApp üzerinden de gelebilir. Şöyle düşünün 10 ay ertelemeli 0 faiz ile krediniz onaylandı. Gibi böyle inanılmaz derecede cazip bilgilerde bir hile olabileceğini unutmayın. Kimse size durduğunuz yerde iPhone 11 Pro vermez!

3. Telefon Uygulamalarını Asla Güvenilmeyen Bir Kaynaktan İndirip Kurmayın

uygulama indirme

Android uygulama mağazası, yani Google Play, oyunlardan dini kitaplara ve diğerleri arasında müziğe kadar her türden uygulama mevcut. Ancak bu uygulamaların hepsi güvenilir olmayabilir, çünkü çoğu çok güzel özellikler sunarken, özellikle ücretsiz olanlarda gizli kod yapısı ile karşılaşılabiliyor. Bunların bazıları kişisel bilgilerinizi karşıya gönderirken bazılarında ise bitcoin madenciliği yapılabiliyor.

Bu uygulamalar arasında en popüler olan gereksiz reklamlarla dolu olmasıdır. Ücretli olan bir uygulamayı ücretsiz indirdiğinizde genellikle her sahne ve bölümlerde en az 20 tane reklam görürsünüz.

Bununla birlikte, mobil dünyanın diğer ekosistemi olan iOS, bu gibi şüpheli uygulamaları çalıştırmanızı engelleyen bir yapısı vardır. Genellikle insanlar iOS yani Apple ürünlerini seçmesinin en büyük nedenlerinin başında güvenlik gelmektedir.

Apple bunu iTunes mağazasında uygulama yayınlanmadan önce bir çeşit güvenlik testine sokmaktadır. Güvensiz uygulamalar yayınlanmadan mağazadan silinmektedir. Bu güzel bir adımdır ve son kullanıcıların güvenliğini hedeflemektedir.

İnternet’de mahremliğinizi korumak için asla Google Playstore ve Apple iTunes harici uygulama indirip telefonlarınıza kurmayın.

4. Devamlı Güncel Olun

Güncelleme

Bilgisayarınızdaki bir programın güncellemeyle ilgili olarak size gönderdiği bildirimleri asla ertelemeyin. Örneğin kullandığınız bir yazılımın güncellemesi gelmiş ve size sık sık bildirim gönderiyorsa bu bir güvenlik açığının ortaya çıktığını ve acil olarak bu açığı kapattıklarını söyleyebilir. Bu yüzden güncellemeden kaçmayın.

Çünkü kullandığımız birçok yazılım güvenlik açıklarına sahip olabilir veya yalnızca bilgisayar korsanlarının sisteminize girip kötü amaçlı yazılım veya fidye yazılımı çalıştırmak için kullanabileceği güvenlik boşlukları oluşturabilir. Güncellemeler genellikle bu güvenlik boşluklarını düzeltmeyi amaçlayan güvenlik yamalarıdır, bu nedenle siber arenada güvende kalmak istiyorsanız bu güncellemelere gereken önemi verin.

Ancak, güncellemelerin bile güvenlik açıklarına sahip olabileceğini unutmayın. Güncellemeleri genellikle 24-36 saat sonra gerçekleştirin. Yeni bir güvenlik yamaları çıkabilir bunu sadece kişisel bilgisayarlarınıda değil telefon ve tabletleriniz de bu özeni göstermenizi öneriyoruz.

5. Kullanmadığınızda Kameralarınızı Kapalı Tutun

Telefon Kameraları
Kullanmadığınızda Kameralarınızı Kapalı Tutun

Bu bir bilimkurgu filmi bir şey gibi gelse de, dizüstü bilgisayarınız ve telefon kameranız kolayca hacklenebilir ve özel anlarınızda fotoğraf veya video çekmek için kullanılabilir. Bu videolar daha sonra sizden para almak için şantaj yapılabilir. Bu kanıtlanmış ve çoğu kez başarılı olunmuş bir siber saldırıdır.

Kameraya saldırmak ve görüntü kayıt etmek o kadar kolay bir iş değildir, ancak bir şekilde yapılabiliyor. Bununla birlikte, Mac sistemleri bu tür tehditlere karşı inanılmaz derecede güvenlidir, çünkü Apple, yeni bir işletim sistemi geliştirirken güvenliğin en üst düzeyde verilmesini sağlar.

Örneğin, Mac OS 10.14 ve üst sürümlerde ayrıca beta sürümünde, cihazın kamerasına erişim sağlanması da dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri gerçekleştirmeden önce kullanıcı izni almayı gerekli kılan bir özellik vardır.

Linux sistemleri, Apple sistemlerinin sağladığı güvenlikten daha iyi güvenlik elde etmenizi sağlar. Ancak Linux’un kullanımı çok karmaşık olduğundan, kullanıcının en azından bazı temel kodlama bilgisine sahip olmasını gerektiğini unutmayın. Aman Mustafa kim uğraşacak kodla modla derseniz de Mac OS öneririm.

Bu tehditten korunmak için web kameranızı / dizüstü bilgisayar kameranızı / telefon kameranızı bantla siyah bir bant ile kapatabilirsiniz.

6. VPN Kullanmaya Başlayın

VPN
VPN

VPN’ler artık totaliter rejimlerde kullanılan bir araç olmaktan çıktı ve İnternet’deki etkinliğinizi anonim tutmak için sağladıkları yüksek güvenlik aralığı nedeniyle ana akım haline gelmiştir.

En İyi VPN’lerin çoğu askeri düzeyde AES 256 şifrelemeye sahiptir, bu da kaba kuvvet hesaplama ile bile kırılması neredeyse imkansızdır, böylece verilerinizin İnternet’de güvenli kalmasını sağlar.

Sonuç

Kendinizi siber suçlardan korumak inanılmaz derecede önemli bir şey haline geliyor, çünkü günümüz çağında internet hayatımızın her alanında bulunuyor. İlişkilerimizi yönlendiren sosyal medyadan, alışveriş alışkanlıklarımızı yönlendiren çevrimiçi mağazalara kadar her alanda bizimle beraber ve hayatımızın bir parçası.

Bu nedenle kendinizi bu alanda korumak için adım atmak zorundasınız, çünkü ilerleyen günlerde almadığınız önlemler sonucunda büyük bir maddi veya manevi bir kayıp yaşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir