Negatif SEO yasa dışı mı?

6 görüntülenmeSEO Soruları
6
0 Yorum
61

Merhaba Kırmızı,

Nickname güzelmiş web sitenizi de inceledim oda çok güzel başınıza böyle talihsiz bir olay geldiği için üzgünüz.

Öncelikle size anti seo hakkında bilgi vermek istiyoruz daha sonrada anti seo (negatif seo) üzerinde neler yapabilirsiniz değineceğiz.

Anti SEO Nedir?

Anti seo adından da anlaşılacağı üzere SEO’unuzu başarısızlığa uğratmak içilen yapılan bir işlem dizidir. SEO hakkında bilgi almak için burayı ziyaret edin.

Anti SEO çalışmasına maruz kalmış bir web sitesi genellikle kısa bir süre içinde hızlı bir sıralama ve trafik kaybetmeye başlar. SEO devamlılığı olan bir işlem olduğu için sık sık anti seo çalışmalarını tespit etmeli ve bunun önüne geçmelisiniz.

Anti SEO çalışmalarını genelde rakipleriniz yaparlar, bir çok SPAM gönderir yada kalitesiz backlinkler ile sitenizin otoritelerini düşürür.

Böylelikle sitenizde kalitesiz sinyaller gönderdiği içinde botlar tarafından yanlış yorumlanır. Bunun önüne geçmek son derece önemlidir. Bu linkleri tespit edip (ahrefs, semrush) gibi sitelerden tespit ederek bunları red etmeniz gerekir.

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO anti seo gibi işlemlere benzer bunda da genellikle yasak olan kelimeler (terör, pornografik, kumar) üzerinden sitenize linkler gönderilir. Ayrıca çoğu sitede sitenizi karalayacak içerikler üretilir. Buda yanlış yorumlanacağı için sıralama kayıpları yaşayabilirsiniz. Ayrıca sitenize saldırı yapılarak band genişliğiniz azalır ve siteniz kapanır. Bu gibi durumlar da negatif seo denir.

Peki Önlemleri Nedir?

Sık sık sitenizi kontrol etmeli ve bu gibi saldırı var mı inceleme yapmalısınız. Unutmayın her geçen gün bu saldırılar artıyor ve Google bunun için sık sık kendini yeniliyor. Örneğin artık Google backlinkleri iyi analiz ediyor ve bu bir bot tarafından mı yoksa bir insan tarafından mı verildiği anlaşılıyor. Genellikle bu tür saldırılar backlink botları yada programları üzerinden yapıldığı için tespiti kolay oluyor.

Yasal Bir Yattırım Var mı?

Evet yasal olarak son derece haklı bir konumdasınız. Tespit ettiğinizde hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Çok yüksek tutarlarda tazminatlar kazanabileceğiniz gibi hapis cezası bile alma durumları bulunabiliyor.

Dava açmayı veya detaylı bilgi almak isteyenlere de CNN TÜRK’de bulunan bir yazıda Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Şebnem Ahi cevaplıyor videosunu izlemenizi de öneririz.

Unutmayın! haklı olduğunuz tüm konularda hukuk, adalet daima sizinle.

Esenlikle kalın başka bir sorunuz olursa lütfen soru sor sayfamızı ziyaret ediniz.

Ayrıca;

Backlink nedir?
Backlink alabileceğiniz adresler
SEO Nedir?
SEO başlangıç rehberi
SEO hizmeti

sayfalarını da ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi