Sponsorlu Yazılar Nedir?

sponsorlu yazi nedir 1

Sponsorlu Yazılar, ürününüzün veya hizmetinizin, blog, haber veya diğer popüler bir websiteler tarafından bir ücret karşılığında blog yazısı (veya sosyal medya paylaşımı) şeklinde incelendiği veya ayrıntılandırıldığı paylaşımlardır. Markanızın yıkıcı reklamlar olmadan doğal bir şekilde sergilendiği bir yerel dijital reklamcılık biçimidir.

sponsorlu yazı

Sponsorlu Yazıların Geçmişi

Sponsorlu yazı paylaşımları yıllardır var ve bloglar da ve sosyal medya platformlarında sıkça görürsünüz.

Dijital pazarlamadan bloglar haberler ve her yerde aklınıza gelebilecek her sektörde görülebilir ve karşınıza sık sık çıkar.

Etkileyici pazarlama taktiği olarak yükseldikçe son zamanlarda daha fazla karşımıza sponsorlu içerikler karşımıza çıkmaktadır ve bu da popüler bir pazarlama taktiği olarak hafızalara kazınmaktadır.

Sponsorlu İçeriklerin Artıları + Eksileri –

  1. Kötü yayınlamaya yol açma; Facebook büyük bir kitle evet hala da öyle ama insanlar yeni sitelere yönelmektedir ve Facebook popülerliği azarlamaktadır. Aynı zaman da sponsorlu yazı paylaşımlarınızı buna göre hazırlayıp doğru kullanıma yol açmanız gerekmektedir. Genellikle Facebook sponsorlu yayınlar fazla trafik almak için saçma içerikler ile paylaşılmaktadır ve genellikle tıklanmalar az olmaktadır.

Instagram ve Twitter gibi platformlar bile benzer sonuçlara sahip.

Buda, büyük paralar ödemeden sosyal medyadaki kitlelere ulaşmayı zorlaştırıyor.

Yine de, insanlar reklamlara gittikçe daha az açık tıklayıp ürünleriniz veya hizmetiniz ile daha az ilgileniyorlar. Bu nedenle reklam engelleyici (Adblock, Adblock Plus) gibi araçların kullanımında hızla her geçen gün yükseliyor.

Sponsorlu yayınlar, popüler bir web sitesinde yerel bir reklam oluşturarak sitenize doğrudan trafik almanıza yardımcı olmaktadır. Reklam engelleyiciler tarafından engellenmiyor da. Buda organik ziyaretçi veya potansiyel müşteri kazanmanıza yardımcı olur.

Sponsorlu bir gönderi için ödeme yaparak bir reklam gibi hissetmeden paylaşım yaptığınız sitenin tüm ziyaretçilerine bu reklam gösterilir. Bu yüzden sitenize gelecek ziyaretçiler genellikle markanız veya ürünleriniz ile ilgilenen potansiyel müşteri statüsünde olur.

Doğru şekilde yapılan viral pazarlama yani sponsorlu yazı içeriği doğrudan iş veya hizmetinizi ilgilendirmelidir. Konu dışı sadece trafik alsın yeter düşüncesinde olmadan bilinçli bir şekilde yapıldığında faydasını görürsünüz. Ama konuya bakıp sitenizde bunun devamını göremediklerinde sitenizi terk eder olumsuz bir izlenim bırakırsınız. Bundan dolayı reklamlarınızı konu ile alakalı içerikler ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Cevap ver