URL Nedir?

url nedir 1

Her insanın bulunduğu yerlerin adları vardır. Bu adlar belirli adresleri verir. Peki adres nedir? TDK açıklamasına göre adres; bir kimsenin arandığı zaman bulunabileceği, genellikle oturduğu yer; bir kuruluşun bulunduğu, tanımlanabilecek yer ve bir gönderinin üzerine yazılan, alacak olanı ve bulunduğu yeri belirten yazı şeklindedir. Adresler bize yol gösterici olup, nerede olduğumuzu belirler.

Peki internette gezerken, çalışma yaparken, link gönderirken ve daha bir sürü işimizi yaparken de internete özel adres var mıdır?

Evet, vardır. Bunlara “URL” denmektedir. Yani; genel anlam olarak internet üzerindeki her sitenin bir adresi vardır. Bu adreslere ise URL dendiği söylenebilir. Yani sitelerin adresleri birer URL’dir. URL; Uniform Resource Loader teriminin kısaltılmış halidir.  Türkçe karşılığı “Tekdüzen Kaynak Bulucu” olan URL, bir web sitesinin alan adını, kullanıcının bulunduğu sayfanın kategorisini ve web sayfasının içeriğini içeren bilgidir. 

Bir sitenin kendi web adresini yazarak aradığı bilgiye ulaşan birçok kişi, URL’leri kullanır. URL’ler, web sitesinin adını, içeriğini ve bulunulan sayfanın kategorilerini gösterir. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almayı hedefleyen web sitelerinin de URL yapısına dikkat etmeleri gerekir. SEO için en iyi URL yapısının oluşturulmasında etkili olan faktörler, internet kullanıcılarının da aradığını daha kolay bulmasına yardımcı olmaktadır.

URL NİN BÖLÜMLERİ NELERDİR?

URL; web sitesinin ve web sayfasının bilgilerini içeren bazı bölümlerden oluşur. URL’lerde her zaman bir “subdomain” ve “root domain” bulunur. Tarayıcıya web sitesinin adını yazarken ilk girilen bilgi olan “www” subdomain; “websitesininadi.com” olarak ifade edilen bölüm ise root domain olarak adlandırılır. Her URL subdomain ve root domain içerir. Ayrıca URL’nin doğru çalışması için tüm bölümlerinin eksiksiz olması gerekir.

URL Nedir Sorusuna Örnek

Aşağıdaki görselde örnek olarak url yapısını listeledik. URL Nedir örnek arayanlara referans olabilir.

URL Nedir

URL Nasıl Kopyalanır?

Bir URL kopyalamanız gerekiyorsa yapmanız gereken bir yol vardır. Birincisi girdiğiniz tarayıcının url bölümü yanı aşağıdaki ekrandan anlayacağınız gibi url tümle seçip (CTRL+A) yaparak sağ tıklayıp kopyala diyebilirsiniz. Böylelikle URL adresini kopyalamış olursunuz. Göndereceğiniz kişi yada kopyalamak istediğiniz alana yine fare ile sağ tıklayıp yapıştır demeniz yeterlidir.

Örnek:

URL Kopyala
URL ALANI

GÖRÜNTÜ URLSİ NEDİR?

Görsel ve resimlerin sunucu üzerinde bulunan adreslerine görüntü (resim) urlsi denir. Genellikle görsellerin bir kaç formatı bulunur ve görüntüler için bu format urlsi seçilir. Örneğin bu makale bulunan görselin urlsi aşağıdaki gibidir.

Örnek: https://www.baytronik.com/img/2020/05/url-kopyala.png

Bu görsel urlsidir ve bunu kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırdığınızda yukarıdaki görsel açılır. Eğer sizde bir görselin urlsini almak istiyorsanız fareniz ile sağ tıklayıp ” resmi yeni sekmede aç ” yaparak resmin urlsini almış olursunuz. Bu şekilde paylaşmak istediğiniz yerde rahatça paylaşabilirsiniz.

Cevap ver