Web Tasarım Rehberi

Web Tasarım Sürecine Giden 7 Basit Adım

Bu sektöre uzak olan kimseler genellikle web tasarımcıları uçakların karanlık kutusu gibi sadece kod ve içerik yönetimi gibi teknik konulara odaklanarak web tasarım sürecini düşünürler. Ancak harika tasarım, sosyal medya pazarlaması ve arama motoru optimizasyon çalışması bir siteyi web sitesi yapmaz. Büyük tasarım aslında kapsayıcı bir strateji ile uyumlu bir web sitesi oluşturma süreci ile ilgilidir.

İyi tasarlanmış web siteleri sadece estetikten çok daha fazlasını sunar. Ziyaretçileri çekiyor ve insanların çeşitli göstergeler, görseller, metinler ve etkileşimlerle ürün, şirket ve marka bilincini anlamasına yardımcı oluyorlar. Bu web sitenizin doğru bir şekilde çalıştığını gösterir.

Fakat elementlerin uyumlu sentezini nasıl elde edersiniz? Biçim ve işlevi dikkate alan bütüncül bir web tasarım süreci sayesinde.

Benim için bir web sitesi tasarlama adımları 7 adım gerektirir:

 1. Hedef belirleme : Yeni web sitesinin hangi hedeflere ulaşması gerektiğini belirlemek için müşteriyle birlikte çalıştığım yer. Yani sitenin amacı nedir.
 2. Kapsam tanımı : Sitenin hedeflerini öğrendikten sonra, projenin kapsamını tanımlayabiliriz. Yani, sitenin amacı yerine getirmek için hangi web sayfaları ve özellikleri ve bunları oluşturmak için zaman çizelgesi.
 3. Site Haritası ve yol haritası oluşturma : Kapsam iyi tanımlanmış durumdayken, kapsam tanımında tanımladığımız içeriğin ve özelliklerin birbiriyle nasıl ilişkilendirileceğini tanımlayarak site haritasını oluşturmaya başlayabiliriz.
 4. İçerik oluşturma : Artık sitenin daha büyük bir resmine sahip olduğumuza göre, sayfaların tek bir konuya odaklanmasına yardımcı olmak için her zaman arama motoru optimizasyonunu (SEO) akılda tutarak, tek tek sayfalar için içerik oluşturmaya başlayabiliriz. Bir sonraki aşamada çalışmak için gerçek içeriğinizin olması çok önemlidir:
 5. Görsel öğeler : Site mimarisi ve bazı içerikler yerinde olduğunda, görsel marka üzerinde çalışmaya başlayabiliriz. İstemciye bağlı olarak, bu zaten iyi tanımlanmış olabilir, ancak görsel stili sıfırdan da tanımlıyor olabilirsiniz. Stil döşemeleri, moodboard’lar ve öğe kolajları gibi araçlar bu sürece yardımcı olabilir.
 6. Test : Şimdiye kadar, tüm sayfalarınız var ve site ziyaretçisine nasıl gösterileceğini tanımladınız, bu yüzden hepsinin çalıştığından emin olmanın zamanı geldi. Kullanıcı deneyimi sorunlarından basit hatalı bağlantılara kadar her şeyi tanımlamak için sitenin çeşitli cihazlarda manuel olarak taranmasını otomatik site tarayıcılarıyla birleştirin.
 7. Lansman : Her şey güzelce çalıştıktan sonra, site lansmanınızı planlama ve yürütme zamanı! Bu hem lansman zamanlamasını hem de iletişim stratejilerini planlamayı içermelidir – yani, ne zaman lansman yapacaksınız ve dünyayı nasıl bilgilendireceksiniz? Bundan sonra, yeni ve potansiyel müşteri avınıza başlayabilirsiniz.

Şimdi süreci özetlediğimize göre, her bir adıma biraz daha derinlemesine bakalım.

7 basit adımda web tasarım süreci

Web sitenizi tasarlamak, oluşturmak ve başlatmak için aşağıdaki adımları izlemeniz önemlidir:

1. Hedef belirleme

Bu ilk aşamada, tasarımcının web sitesi tasarımının nihai hedefini, genellikle müşteri veya diğer paydaşlarla yakın işbirliği içinde belirlemesi gerekir. Tasarım ve web sitesi geliştirme sürecinin bu aşamasında keşfedilecek ve cevaplanacak sorular şunlardır:

 • Site kimin için?
 • Orada ne bulmayı veya yapmayı bekliyorlar?
 • Bu web sitesinin temel amacı bilgilendirmek, satmak ( e-ticaret , kimse mi?) Veya eğlendirmek mi?
 • Web sitesinin bir markanın temel mesajını açıkça iletmesi gerekiyor mu veya kendi benzersiz odağıyla daha geniş bir marka stratejisinin parçası mı?
 • Varsa hangi rakip siteler var ve bu siteden bu rakiplerden nasıl farklı / ilham almalı?

Bu, herhangi bir web geliştirme sürecinin en önemli parçasıdır. Bu soruların tamamı kısaca net olarak cevaplanmazsa, tüm proje yanlış yönde yola çıkabilir.

Bir veya daha fazla açıkça tanımlanmış hedef veya beklenen hedeflerin bir paragraf özetini yazmak yararlı olabilir. Bu, tasarımı doğru yola koymaya yardımcı olacaktır. Web sitesinin hedef kitlesini anladığınızdan ve rekabete ilişkin çalışma bilgisini geliştirdiğinizden emin olun.

Bu tasarım aşaması hakkında daha fazla bilgi için ” Modern web tasarım süreci: hedefler belirleme ” konusuna bakın .

Web sitesi hedef tanımlama aşaması için araçlar

 • Hedef kitle
 • Yaratıcı inanç
 • Rakip analizleri
 • Marka özellikleri

2. Kapsam tanımı

Web tasarım projelerini rahatsız eden en yaygın ve zor sorunlardan biri kapsam sorunlarıdır. Müşteri bir hedefi göz önünde bulundurarak yola çıkar, ancak bu tasarım süreci boyunca kademeli olarak genişler, gelişir veya değişir – ve bildiğiniz bir sonraki şey, sadece bir web sitesi değil, aynı zamanda bir web uygulaması da tasarlar ve e-postalar ve push bildirimleri.

Bu, genellikle daha fazla çalışmaya yol açabileceğinden, tasarımcılar için bir sorun olmak zorunda değildir. Ancak, artan beklentiler bütçe veya zaman çizelgesindeki bir artışla eşleşmezse, proje hızla gerçek dışı olabilir.

kapsam

Herhangi bir önemli yer işareti dahil olmak üzere proje için gerçekçi bir zaman çizelgesini detaylandıran bir Gantt grafiği, sınırların ve ulaşılabilir son tarihlerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu, hem tasarımcılar hem de müşteriler için paha biçilmez bir referans sağlar ve herkesin eldeki görev ve hedeflere odaklanmasını sağlar.

Kapsam tanımı araçları

 • Bir sözleşme
 • Gantt şeması (veya başka bir zaman çizelgesi görselleştirmesi)

3. Site Haritası oluşturma

site haritası

Site haritası, iyi tasarlanmış web sitelerinin temelini oluşturur. Web tasarımcılarına web sitesinin bilgi mimarisi hakkında net bir fikir verilmesine yardımcı olur ve çeşitli sayfalar ve içerik öğeleri arasındaki ilişkileri açıklar.

Site haritası olmayan bir site oluşturmak, planı olmayan bir ev inşa etmek gibidir. 

Bir sonraki adım, bazı tasarım ilhamları bulmak ve projenin bir maketini oluşturmaktır. Tel çerçeveler, sitenin görsel tasarımını ve içerik öğelerini depolamak için bir çerçeve sağlar ve site haritasındaki olası zorlukların ve boşlukların belirlenmesine yardımcı olabilir.

vireflow

Tel kafes herhangi bir son tasarım öğesi içermemesine rağmen, sitenin nihayetinde nasıl görüneceğine dair bir rehber görevi görür. Ayrıca, çeşitli öğelerin biçimlendirilmesi için ilham kaynağı olabilir . Bazı tasarımcılar tel kafeslerini oluşturmak için Balsamiq veya Baytronik gibi kaygan araçlar kullanır. Şahsen temellere geri dönmeyi ve güvenilir ole kağıt ve kalem kullanmayı seviyorum.

Site haritası ve tel çerçeve oluşturma araçları

 • Kalem / kurşun kalem ve kağıt
 • Balsamiq
 • Moqups
 • kroki
 • Axure
 • Baytronik
 • Slickplan
 • Writemaps
 • Mindnode
google trends

Web sitenizin çerçevesi oluşturulduktan sonra, sitenin en önemli yönü olan yazılı içerikle başlayabilirsiniz .

İçerik iki temel amaca hizmet eder:

Amaç 1. İçerik katılımı ve eylemi teşvik eder

İlk olarak, içerik okuyuculara ilgi gösterir ve onları bir sitenin hedeflerini gerçekleştirmek için gerekli işlemleri yapmaya yönlendirir. Bu hem içeriğin kendisinden (yazıdan) hem de nasıl sunulduğundan (tipografi ve yapısal öğeler) etkilenir.

Donuk, cansız ve uzun süreli nesir nadiren ziyaretçilerin dikkatini uzun süre tutar. Kısa, çabuk ve ilgi çekici içerik onları yakalar ve diğer sayfalara tıklamalarını sağlar. Sayfalarınız çok fazla içeriğe ihtiyaç duysa bile ve çoğu zaman, bu içeriği görsellerle desteklenen kısa paragraflara bölerek düzgün bir şekilde “parçalayarak” hafif ve ilgi çekici bir his bırakmasına yardımcı olabilir.

Amaç 2: SEO

İçerik, bir sitenin arama motorları için görünürlüğünü de artırır. Aramada sıralamak için içerik oluşturma ve geliştirme uygulaması, arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak bilinir .

Anahtar kelimelerinizi ve anahtar kelime öbeklerinizi doğru yapmak, herhangi bir web sitesinin başarısı için önemlidir. Her zaman Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı kullanıyorum. Bu araç, potansiyel hedef anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama hacmini gösterir, böylece gerçek insanların web’de ne aradıklarını öğrenebilirsiniz. Arama motorları gittikçe daha akıllı hale gelirken, içerik stratejileriniz de gitgide daha fazla. Google Arama Trendleri, kullanıcıların arama yaparken gerçekte kullandıkları terimleri tanımlamak için de kullanışlıdır.

Tasarım sürecim SEO etrafında web siteleri tasarlamaya odaklanıyor. Sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerin başlık etiketine yerleştirilmesi gerekir – başlangıca ne kadar yakın olursa o kadar iyidir. Anahtar kelimeler ayrıca H1 etiketi, meta açıklama ve gövde içeriğinde de görünmelidir.

İyi yazılmış, bilgilendirici ve anahtar kelime açısından zengin içerik, arama motorları tarafından daha kolay bir şekilde toplanır ve bu da sitenin daha kolay bulunmasını sağlar.

Genellikle, müşteriniz içeriğin büyük kısmını üretecektir, ancak metne hangi anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini içermeleri gerektiği konusunda rehberlik etmeniz hayati önem taşımaktadır.

Harika içerik oluşturma araçları

 • Google Dokümanlar
 • Dropbox Kağıdı
 • Espri
 • İçerik Toplama
 • WordPress CMS (içerik yönetim sistemi)

Kullanışlı SEO araçları

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 • Google Arama Trendleri
 • Frog’s SEO Spider çığlık

5. Görsel öğeler

Son olarak, site için görsel stil oluşturma zamanı. Tasarım sürecinin bu kısmı genellikle müşteri tarafından öngörüldüğü gibi mevcut marka unsurları, renk seçenekleri ve logolar tarafından şekillendirilecektir. Ama aynı zamanda iyi bir web tasarımcısı gerçekten parlayabilir web tasarım sürecinin aşaması.

Görüntüler web tasarımında her zamankinden daha önemli bir rol oynuyor. Yüksek kaliteli görüntüler bir web sitesine profesyonel bir görünüm ve his vermekle kalmaz, aynı zamanda bir mesaj da iletir, mobil uyumludur ve güven oluşturmaya yardımcı olur.

Görsel içeriğin, tıklamaları, etkileşimi ve geliri artırdığı bilinmektedir . Ancak bundan daha fazlası, insanlar bir web sitesinde görüntüler görmek istiyor. Görüntüler bir sayfayı daha az hantal ve sindirimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda metindeki mesajı da geliştirir ve hatta insanların okumaya bile gerek kalmadan hayati mesajları iletebilir.

Görüntüleri doğru yapmak için profesyonel bir fotoğrafçı kullanmanızı öneririm. Büyük ve güzel görüntülerin bir siteyi ciddi şekilde yavaşlatabileceğini unutmayın. Kullandığım Optimizilla sayfa yükleme süreleri tasarruf, kalite kaybı olmadan kompres görüntülere. Ayrıca resimlerinizin siteniz kadar duyarlı olduğundan emin olmak istersiniz .

Görsel tasarım, sitenin kullanıcılarıyla iletişim kurmanın ve onlara hitap etmenin bir yoludur. Doğru olsun ve sitenin başarısını belirleyebilir. Yanlış anlamayın ve siz sadece başka bir web adresisiniz.

Görsel öğeler için araçlar

 • Olağan şüpheliler (Eskiz, Illustrator, Photoshop vb.)
 • Moodboard’lar, stil karoları, eleman kolajları
 • Görsel stil kılavuzları

6. Test

test

Site tüm görsellerine ve içeriğine sahip olduktan sonra test etmeye hazırsınız.

Tüm bağlantıların çalıştığından ve web sitesinin tüm cihazlara ve tarayıcılara düzgün yüklendiğinden emin olmak için her sayfayı iyice test edin . Hatalar küçük kodlama hatalarının bir sonucu olabilir ve bunları bulmak ve düzeltmek genellikle bir acı olsa da, bunu halka yapmak için kırık bağlantılı bir site sunmaktan daha iyidir.

Editörün notu: Bu sahne için Screaming Frog’un SEO Spider’ı tavsiye ederim . Standart denetim görevlerinin birçoğunu tek bir araçta yapmanızı sağlar ve 500 URL’ye kadar ücretsizdir.

Sayfa meta başlıklarına ve açıklamalarına da son bir kez bakın. Meta başlıktaki kelimelerin sırası bile sayfanın arama motorundaki performansını etkileyebilir.

Baytronik’in lansman öncesi süreci hakkında mükemmel bir makalesi var .

Web sitesi test araçları

 • W3C Bağlantı Denetleyicisi
 • SEO Örümcek

7. Başlat

Artık herkesin web sitesi tasarım sürecinin en sevdiği bölümünün zamanı geldi: Her şey kapsamlı bir şekilde test edildiğinde ve siteden memnun kaldığınızda, lansman zamanı.

Bunun mükemmel gitmesini beklemeyin. Hala düzeltilmesi gereken bazı unsurlar olabilir. Web tasarımı, sürekli bakım gerektiren akışkan ve devam eden bir süreçtir.

Web tasarımı – ve aslında, genel olarak tasarım – form ve işlev arasında doğru dengeyi bulmakla ilgilidir. Doğru yazı tiplerini, renkleri ve tasarım motiflerini kullanmanız gerekir. Ancak kullanıcıların sitenizde gezinme ve sitenizi deneyimleme biçimi de aynı derecede önemlidir.

Yetenekli tasarımcılar bu kavramda iyi bilgili olmalı ve ikisi arasındaki hassas ipte yürüyen bir site oluşturabilmelidir.

Lansman aşaması hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, işin sonuna yakın bir yerde olmamasıdır. Web’in güzelliği hiç bitmemiş olmasıdır. Site yayına girdikten sonra, sürekli olarak yeni içerik ve özellikler üzerinde kullanıcı testi yapabilir, analizleri izleyebilir ve mesajlarınızı hassaslaştırabilirsiniz.

İşlemin nasıl görünüyor?

Benzer bir tasarım sürecini takip ediyor musunuz yoksa sizinki de radikal olarak farklı mı görünüyor? Her şeyi duymak isteriz, bu yüzden aşağıya yorum yapın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı