WEBP Nedir?

webp nedir 1

Webp; Google destekli, web sitenizdeki görüntüleri kayıplı ve kayıpsız sıkıştırabileceğiniz bir görüntü formatıdır. Buradaki kayıplı ve kayıpsız olayı şudur, 300kb boyutundaki bir görseli pixelleri azaltarak görüntünüzün boyutunu düşürmenize yardımcı olmaktadır. Bu yeni görüntü formatı Google tarafından geliştirilen bir teknoloji ile gerçekleşiyor ve sitenizin hız skorunu arttırmada kullanabileceğiniz gibi, ziyaretçilerin de sitenizde rahat ve sorunsuz gezinmesine yardımcı olmaktadır.

Webp uzantılı görseller PNG formatına göre %26 orantısında daha küçüktür ve JPEG formatına göre ise %25-34 arasında daha küçüktür. Bu yüzden hem SEO hemde Görsel SEO‘nuzu geliştirirsiniz.

webp

Webp Formatı Nasıl Çalışır?

Webp formatı görüntüdeki en yakın pixeli kopyalarak, boyutunu büyüterek görseldeki pixel sayısını düşürür ve bu şekilde görüntünün de az kayıp ile küçültülmesini sağlar.

Webp Formatını Destekleyen Tarayıcılar

Günümüzde bir çok modern tarayıcılar webp formatını destekliyor. Bunların öncüsü olarak Google Chrome, Opera, Safari, Firefox Mozilla ve Microsoft’un Edgesi bu görüntü formatını desteklemektedir.

Webp uzantısı; bir sitenin görsellinin sonuna .webp uzantısı eklenerek gerçekleşir. Genelde WordPress gibi sitelerde webp uzantılı resim görebilirsiniz.

.WEBP Uzantılı Görselleri WordPress Sisteminde Yayınlamak

WordPress siteniz için bir çok eklenti mevcut. Eklentiler sayfasına girip, Imagify – Convert WebP, Images Compression and Optimization eklentisini kurmak. Eklentiyi kurduktan sonra ince ayarları kendinize göre düzenleyip WordPress sitenizde .webp uzantısına tüm görsellerinizi çevirebilirsiniz.

Yeni bir formatlama türü olan webp uzantısını kullanma zorunluluğunuz yoktur. Google Pagespeed ve GTMetrix gibi sitelerde bu özelliği kullanmanızı söyleyebilir ve bu bir öneridir. Kullanıp, kullanmamak tamamen size aittir. Eğer siteniz gayet hızlı ise kullanmanız gerekmez. Bunu sadece çok fazla görsel paylaşıyor ve içeriğinizdeki görsellerin boyutları büyük ise kullanmanızı bizzat öneriyorum. Onun dışında kullanmanız gerekmez.

Eğer bu format türü ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Google sayfasına yönlendiriyorum.
Webp formatı hakkında detaylı bilgi için: https://developers.google.com/speed/webp


2 Comments

 • Cüneyt Kurnaz

  30/04/2020 - 07:56

  Merhaba ceviz resimleri arşivim var bunları nasıl webp ye çevirip yüklerim. ?

  • Mustafa Işık

   01/05/2020 - 00:32

   Merhaba bunları wordpress kullanıyorsanız ShortPixel optimization eklentisi ile yapabilirsiniz.

Cevap ver