Google Fonts’u WordPress Web Sitenize Kolayca Ekleme

google fonts wordpress

WordPress web sitenize Google yazı tipleri ( Google Fonts ) eklemek ister misiniz? Web sitenizi nasıl yenileyebileceğiniz ve nasıl daha hızlı, modaya uygun ve daha çekici hale getirebileceğiniz aşağıda açıkladık.

Harika tipografi sadece harika bir tasarıma katkıda bulunur. Yazı tipleri sitenizi en iyi görüntüye ulaşmanıza yardımcı olur. WordPress ve diğer siteler için kullanabilirsiniz. Bu Linux veya Windows tabanlı olması önemli değil her platforma da kullanabilirsiniz.

Tam olarak belirtmek gerekirse, WordPress temalarının zaten genellikle Google Fonts ile birlikte gelir . Genellikle satın alacağınız temada özelliklerine baktığınız zaman Google Fonts özelliklerini görebilirsiniz.

why fonts

Google Yazı Tipleri nedir?

“Google Fonts, ilk olarak 2010 yılında web’i ilerletmek ve daha hızlı hale getirmek için bir mühendislik girişimi olarak lanse edildi .”

Google Yazı Tipleri, ücretsiz web yazı tiplerinin en büyük açık kaynak dizinlerinden biridir. Şu anda, web projeleriniz için seçebileceğiniz 900’den fazla yazı tipi vardır . Bunları kullanmak için bir lisansa ihtiyacınız yoktur, hızlı yüklenirler, bu da web siteniz için yükleme hızını artırır ve bunları çevrimdışı ve matbaa işlerinizde de kullanabilirsiniz.  Buna karşılık, Google Yazı Tiplerinin yerel olarak depolanmadığı durumlarda, yani temanızın içerisinde gömülü değilse dışarıdan çağırıyorsanız, aşağıdaki gibi belirli verileri izler:

  • Tarayıcı bilgileri (ad ve sürüm)
  • Google Yazı Tiplerinin istendiği web sitesi
  • İşletim sistemi ve ekran çözünürlüğü bilgileri
  • Kullanıcının IP adresi
  • Tarayıcının dil ayarları

Bu yüzden elinizden geldikçe Fontları hostinginiz de çalıştırmanız sizin için avantaj olacaktır.

Google Yazı Tipleri neden kullanılmalı?

Google Yazı Tipleri, blogunuza veya bir web sitesine modern ve benzersiz bir görünüm kazandırmanın harika bir ücretsiz yoludur. Okunabilirliği, etkileşimi ve sitenizin genel erişilebilirliğini geliştirir.

Blogunuz veya web siteniz için güvenle kullanabilir ve hafifliği sayesinde sitenizin hızında bir değişiklik olmaz.

Google Fonts’u bir WordPress web sitesine nasıl ekleyebilirim?

Google Fonts’u entegre eden bir WordPress temasına sahip olmanın yanı sıra, bunları blogunuzda veya sitenizde kullanmanın iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi az biraz kod bilgisi gerektirir, diğeri ise eklenti ile bunu becerebilirsiniz.

Google Fonts’u WordPress’e manuel olarak ekleme

Manuel olarak eklemek, WordPress tema dosyalarınızla oynamak ve biraz kodlama yapmanızı gerektirir, ancak endişelenmenize gerek yok, hiç de zor değil. Önce Google Fonts’tan bir yazı karekteri seçin. Üzerine tıklamak, yazı tipi ayarlarını daha da özelleştirmenizi yaptıktan sonra sitenize ekleyeceğiniz kodu bir not defterine yapıştırın.

google fonts

Dikkat etmeniz gereken önemli şey, herhangi bir web sitesine bir yazı tipinin entegre edilmesi 2 adımda gerçekleşir.

1. Google Yazı Tipi’ni yükleyin

İlk olarak, google yazı tipleri sayfasının import bölümünde gördüğünüz yazı tipi kaynak dosyasını yüklemeniz gerekir.

Tema functions.php sayfasına aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

/* Integrating Google Fonts in WordPress - Example */
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'bayt_google_font_example' );
function bayt_google_font_example() {
$font_href = 'https://fonts.googleapis.com/css?family=Lato&display=swap';
wp_enqueue_style( 'bayt-google-font-example', $font_href );
}

Alternatif olarak, kodu  <head> </head> etiketleriniz arasına, genellikle theme header.php dosyasının içinde bulunan herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz.

edit themes

2. Google Font’u belirli yerlere uygulayın

İkinci bölüm de ise siteniz için uygun gördüğünüz fontu nerelerde gösterilmesini seçmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi hangi bölümlerde hangi fontların kullanılması gerektiğini belirtilmiştir. Buna göre hazırlayabilirsiniz. CSS kodlamasına aşina değilseniz biraz zor olabilir, ancak en yaygın örnekler aşağıdaki görsellerdedir. Bu CSS kuralları doğrudan temanın style.css dosyanızın içine veya aşağıdaki resimde gösterildiği gibi WordPress özelleştiricisinin içindeki Ek CSS alanına yerleştirilmelidir.

additional css

İlk görsel de, yeni yazı tipinizi web sitesindeki normal metne uygularken, ikincisi yazı tipini başlıklarınıza ve başlık öğelerinize uygular.

Tebrikler, tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptığınızda Google Fonts’u WordPress sitenize manuel olarak eklemiş olursunuz.

Bir Eklenti Aracılığıyla Google Yazı Tipleri Ekleme

easy google fonts

Easy Google Fonts , herhangi bir WordPress temasına herhangi bir kodlama yapmadan Google Fonts eklemek ve yönetmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Bununla birlikte, temanızın tipografi üzerinde tam kontrol sahibi olacak, yazı tipleri ekleyip kaldıracak, gerçek zamanlı önizleme yazı tipi değişiklikleri yapacakbilirsiniz. Peki nasıl çalışır?

Eklentiyi kurduktan sonra Görünüm> Özelleştirici sayfasına giderek Yazı Tipi özelliğini ekler . Google Yazı Tiplerini eklediğiniz ve yönettiğiniz yer burasıdır; stilleri, görünümü, konumlandırmasını yapabilirsiniz.

tema özelleştirme

WordPress temanıza bağlı olarak, bazı bölümlerin yazı tipini değiştiremiyebilirsiniz.

Kullanılacak En İyi Google Yazı Tipleri

Artık Google yazı tiplerini sitenize eklemenin yollarını bildiğinize göre, kullanmak için en iyi olanlardan bazıları hakkında konuşalım. Google Fonts’un kendi analizlerine dayanarak ve toplam 30 trilyondan fazla görüntülemeye göre, göz önünde bulundurmanız gereken en iyi 5 Google Fonts yazı tipi.

fontlar

Roboto

12 farklı stilde gelen samimi ve açık eğrilere sahip bir sans-serif yazı tipi. Google Fonts analizlerine göre, Roboto 26.000.000’dan fazla web sitesinde kullanılıyor.

roboto

Open Sans

Open Sans, 10 farklı stilde gelen ve baskı, web ve mobil arayüzler için optimize edilmiş bir sans-serif yazı tipidir ve bu onu en popüler Google yazı tiplerinden biri haline getirir. Google Fonts analizlerine göre, Open Sans 25.000.000’dan fazla web sitesinde kullanılıyor.

open sans

Lato

Lato (veya Summer, Lehçe), aralarından seçim yapabileceğiniz on farklı stile sahip başka bir mükemmel sans-serif yazı tipidir. Çeşitli projelerde kullanılabilecek kurumsal bir tarza sahiptir. Google Fonts analizlerine göre Lato, 12.000.000’dan fazla web sitesinde bulunuyor.

lato

Oswald

Oswald, topluluğun dediği gibi alternatif bir gotik sans-serif yazı tipidir. Altı farklı tarzda gelir ve Kiril alfabesini destekler. Google Fonts analizlerine göre, Oswald 8.300.000’den fazla web sitesinde kullanılıyor.

oswald

Slabo 27

Slabo 27, çevrimiçi reklamcılık ve diğer web projelerinde kullanılmak üzere oluşturulmuş bir sans yazı tipidir. Bu nedenle, kullanımı çok popüler hale getirir. Google Fonts analizlerine göre, Slabo 27px 270.000’den fazla web sitesinde kullanılmaktadır.

slado 27

Bonus ipucu

Yazı tipi kombinasyonları hakkında konuşurken, bunu yapmanın birden fazla yolu olduğundan bahsettik, tüm bu işlemleri yapmadan önce yedeğinizi aldığınıza emin olun. Eğer tüm bu işlemleri yaparken zorluk yaşayacağınızı yada premium bir hizmet almak isterseniz bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment

  • Justin

    12/04/2020 - 17:29

    web siteme google fonts üzerinden sevdiğim bir yazı karekterini wordpress siteme eklemeyi başardım teşekkür ederim

Cevap ver