WordPress Kullanıcı Bilgilerini phpMyAdmin’den Değiştirme Nasıl Yapılır?

phpmyadmin sifre degistirme wordpress

Genellikle WordPress sitenizin Admin bilgilerini çok fazla değiştirirsiniz. Yada uzun bir süre girmediğiniz de wp-admin bilgilerini unutabilirsiniz. Bazı durumlarda sunucunuz E-posta gönderimi için yapılandırılmamış ise parola sıfırlama E-postası gelmez. Böyle durumlarda tek çare WordPress veri tabanından kullanıcı şifresini değiştirmeniz gerekir.

HATA: E-posta gönderilemedi. Siteniz E-posta göndermek için doğru yapılandırılmamış olabilir. Parolanızı sıfırlamak için destek alın. gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata WordPress sitenizin e-posta gönderim ayarı yapılmadığı için e-posta gönderemeyince bu hatayı sizlere sunar.

WordPress Admin Şifresini PHPMyAdmin Üzerinden Değiştirme

Eğer böyle bir hata alıyorsanız yapmanız gereken tek şey veritabanı üzerinden WordPress şifrenizi sıfırlama yapmak. Eğer Hosting bilgilerinizi biliyorsanız ilk önce phpMyAdmin’e giriş yapmanız gerekiyor. Bazı cPanel veya WHM üzerinden her hangi bir bilgi gerekmeden direk buna bağlanabilirsiniz.

wordpress phpmyadmin şifre değiştirme

Bazı durumlarda sizden kullanıcı adı ve şifre ister. Bunun gibi durumlarda ilk önce ftpye Filezilla yardımı ile bağlanmak ve wp-config.php dosyasına sağ tıklayıp düzenliye tıklamak. Burada ” /** MySQL database username */ ve /** MySQL database password */ ” bölümleri phpMyadminin sorduğu kullanıcı adı ve şifreniz.

Daha sonra Veri tabanına bağlandıktan sonra sağ tarafta bulunan veritabanı tıklayıp altlarda wp-users tablosunu bulup bir kez tıklamak.

wordpress tablo

Karşınıza çıkan bölümde sitenizde kayıtlı olan kullanıcılar çıkacaktır. Burada Admin olan bir kullanıcının şifresini değiştirebilir yada yeni bir kullanıcı açabilirsiniz.

Aşağıdaki kırmızı işaretlediğim yere tırnak içindeki md5 şifresini ” e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e ” kopyalayıp yapıştırdığınızda şifreniz ” 123456 ” olacaktır. Böylelikle Admin panelinize ulaşabilirsiniz.

Not! Şifrenizi panelinize girdikten sonra değiştirmeyi unutmayınız

wp şifre unutma

Böylelikle WordPress sitenizde unutulan parolayı veritabanı yani PhpMyAdmin üzerinden SQL tablosundaki user_pass aracılığı ile sıfırlama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Unutmayın bu işlemi yaptıktan sonra kesinlikle şifrenizi değiştirmeyi unutmayın. Çünkü bu genel olarak paylaşılan bir şifredir eğer değiştirmezseniz sitenize zarar vermek isteyenlere olanak tanımış olursunuz!

Cevap ver