WordPress AMP Eklentileri ve Ayarları

Wordpress AMP Eklenti

Bir WordPress siteniz mi var? kesinlikle AMP eklentisi kurmalı ve bunun için gereken ayarları yapmalısınız. AMP eklentisini kurdunuz ama gerekli ayarlarını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu yazımız tam size göre hem görsel hemde video ile nereden başlayacağınızı öğreneceksiniz. Hazırsanız AMP eklentisinin kurulumuna başlayalım. Ama önce!

AMP Nedir?

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) olarak Türkçe’ye çevrilebilir ve amacı mobil kullanıcıların web sitenize çok hızlı bir şekilde giriş yapmalarına yarar. Google 2016 yılında kullanıma sunduğu bu teknoloji, web sitenizi Google sunucularında önbelleğe alarak, mobil kullanıcılarına buradan sunmaktadır. Böylelikle ziyaretçileriniz çok hızlı bir şekilde WordPress sitenize ulaşabilmektedir.

2016 yılının başlarına kadar bir çok site hala mobil uyumlu değildi ve Google bu soruna çözüm bulmak için AMP teknolojini yayına aldı. AMP ile ilgili tüm bilgilere bu sayfamızdan ulaşabilir veya İngilizce olan amp.dev sitesinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Google AMP, mobil ziyaretçilere daha hızlı yükleme sayfaları sağlar.

Neden AMP?

1 saniyelik geçikmeler %7 oranında olumsuz geri dönüş sağlıyor. Yani bir mobil kullanıcı sitenizin açılış hızına göre kararlar verebiliyor. Bir saniyelik geçikme bile size %7 oranında ziyaretçi kaybettiriyor.

Bu yüzden HIZ siteniz için belirleyici bir faktördür.

Bu nedenle, kullanıcılarınıza daha hızlı yüklenen web sayfaları sunmak istiyorsanız, WordPress sitenize Google AMP’yi uyguladığınızdan emin olun.

Bu yazımızda aşağıdaki konu başlıklarına öncelik vereceğiz.

 1. WordPress sitelerine AMP eklentisi kurulumu ve gerekli ayarları
 2. AMP kullanmanın yararları ve zararları
 3. AMP sorunlarını anlama
 4. WordPress için en iyi AMP eklentileri

Hazır mısın? Hadi başlayalım!

WordPress Sitesi İçin En İyi Google AMP Eklentileri ve Ayarları

Wordpress AMP Eklenti

Google AMP nedir?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak da bilinen Google AMP, Google’ın mobil web’i hızlandırmak için başlattığı açık kaynak kodlu bir mobil girişimidir.

AMP eklentisini aktif ettiğinizden itibaren, web sitenizdeki herhangi bir sayfanın kaynak kodu, mobil arayüzü için AMP HTML adı verilen özel bir HTML türü ile değiştirilir.

Birisi sitenizi Google aramalarından ziyaret etmek istediğinde, AMP sürümünüzü görecek ve inanılmaz derece erken bir sürede sitenize ulaşacaktır.

AMP sayfalarını bir çok sitede görmüş olabilirsiniz, hatta aramalarda normal sayfalardan kolaylıkla ayırabilirsiniz. Çünkü Google arama ekranında, AMP kullanan bir sitenin yanında küçük bir yuvarlak içinde şimşek işareti vardır.

Aşağıdaki görsel’de bunu kolaylıkla anlayacaksınız;

AMP Kullanım Örneği

Yukarıda gördüğünüz gibi, AMP özellikli sayfalar bir şimşek simgesi ve AMP ile açıkça gösterilir. Bir sayfa Google’da AMP üzerinden sunulduğunda yanında AMP simgesi (yıldırım simgesi) bulunur. Sayfalar saf HTML yapısı ile sunulduğu için çok hızlı yüklenirler. Bu o kadar hızlıdır ki, göz açıp kapatana kadar sayfa yüklenmiş olur.

Google AMP’nin Avantajları

WordPress sitelerinde Google AMP eklentisinin bir çok avantajı bulunur işte onlar;

 • Daha hızlı yükleme süreleri (AMP sayfaları, AMP olmayan mobil sitelerinden ortalama %88 daha hızlı yüklenir).
 • Daha hızlı yükleme süresi her zaman daha iyi kullanıcı deneyimi sağlar (kim daha hızlı yüklenen internet sitelerini sevmez ki?).
 • Hemen çıkma oranlarını önemli ölçüde azaltır (çünkü insanlar yavaş siteleri hemen terk ettikleri için, siteniz yavaş açılmayacağı için insanlar sitenizi hemen terk etmezler).
 • Arama sonuçlarında (Google sıralamalarınızda) mobil sıralamanızı artırır.
 • E-ticaret siteleri için daha iyi dönüşümler alabilirsiniz.
 • AMP ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir projedir.
 • Otomatik görüntü optimizasyonu sağlar.

Siteniz çok fazla etkileşim gerektiriyorsa, AMP kullanmanızı önermeyiz. Buradaki etkileşim şu; AMP HTML ve AMP JS, çok fazla yük vermenize izin vermez yani kullanıcı deneyimini arttıran bir çok eklenti kullanıyor veya grafik çalışmalar yapıyorsanız, bunu AMP ile tam anlamı ile çalıştıramazsınız. Ama sitenizin temelde ziyaretçileriniz tarafından içeriğiniz “okunmak” ise, blog veya haber sitesi sahibi iseniz, Google AMP eklentisini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bir problem teşkil etmez!

Kesinlikle WordPress sitenize en iyi AMP eklentisi kurarak, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Şimdi gelelim En iyi WordPress AMP eklentisini kurmaya.

WordPress’te Google AMP eklentisi nasıl kurulur?

WordPress’i baştan anlatmaya gerek yok, bu içeriği okuyorsanız muhtemelen WordPress kullanmasını biliyorsunuz. Ama daha önce çektiğimiz videomuzu izlemek isterseniz WordPress Kullanımı videomuzu ziyaret edebilirsiniz.

Kolayca WordPress sitenize kurabileceğiniz bir kaç AMP eklentisi bulunuyor. Eklentiler > Yeni eklentileri tıklayarak yada aşağıdaki bağlantıları tıklayarak da, AMP eklentilerini bilgisayarınıza indirip FTP üzerinden de yükleyebilirsiniz. Eklentiler arasında direk AMP’i öneriyoruz. Bu yazımızda onun ayarlarını yapacağız, dilerseniz diğer eklentileri de kurabilirsiniz.

WordPress AMP Eklentileri

yukarıdaki WordPress AMP eklentileri arasında birinci sırada olan eklentiyi WordPress sitenize kurun.

AMP

AMP Project Contributors tarafından geliştirilen ilk AMP eklentisi olma özelliğini taşıyor ve Google ve WordPress geliştiricileri tarafından devamlı güncellenen ve standart AMP kodlarını kullanabileceğiniz hafif ve kullanımı son derece basit olan bir eklentidir.

Bu eklentiyi yüklediğinizde ve etkinleştirdiğinizde, WordPress sitenizdeki tüm yazı URL’leri bir “/amp/” sürümüne sahip olacaktır. Bu, AMP sürümünü görmek için herhangi bir yazınızın sonuna /amp/ yazmanız yeterli olacaktır. Eğer mevcut WordPress temanızdan farklı bir sayfa ile karşılaşırsanız korkmayın! çünkü adı üstünde bu AMP sürümü ve çok fazla özelleştirmeyi PHP ve HTML dili bilmiyorsanız maalesef yapamazsınız.

Ama WordPress’in kendi varsayılan temaları kullanıyorsanız, o temaların görünümü aldığını unutmayın.

wordpress amp eklentisi ayarlari min

Ayrıca her sayfanızı tek tek AMP yapmanıza değil toplu halde, tüm yazılarınıza AMP kurmanıza olanak tanıyor.

Ayrıca AMP hatalarınızı size göstermek için yazı editörünüz de hata mesajları veriyor. Böylelikle sayfalarınızı AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

Aynı zamanda, Google Analytics verileri topluyorsanız, AMP eklentisinden de Google Analytics kodunu eklediğinizde AMP sürümlerinin de ziyaretçi verilerini de görebilirsiniz.

Tüm her şey bittiğine göre artık AMP doğru çalışıp, çalışmadığını görme vakti geldi.

WordPress Google AMP Sayfalarını Doğrulama

WordPress sitelerinizde AMP kurulumu yaptıktan sonra (yukarıdaki eklentilerden herhangi birini kullanarak), AMP sayfalarınızı doğrulamanız gerekir. Bu her hangi bir hata olup olmadığını size bildirecektir.

Neden? çünkü eğer sayfanızda AMP eklentisi doğru çalışmazsa, arama sonuçlarında AMP sayfalarınız gözükmez.

Google AMP Validator aracını kullanın: bu sitede, WordPress sitenizin adresini yazdığınızda AMP’in aktif olup olmadığını görebilirsiniz. Not: eğer siteniz için bir cache (önbellek) eklentisi kullanıyorsanız, çerezleri silmeyi unutmayın!

AMP hata
Sitemizde AMP kurulu olmadığı için karşılaştığımız hata

Eğer AMP eklentisini başarılı bir şekilde kurdu iseniz Validation Status: bölümü yeşil olacaktır.

Google AMP Sayfaları, Mobil Sitemden Farklı mı?

Evet.

AMP, WordPress sitenize kurduğunuz temanın dışında, kendi temasını kullanır. Sonuçta AMP’in amacı görüntü değil tamamen hızdır.

AMP sayfalarınız temel HTML kodlaması olduğu için ilgi çekici olmayabilir.

Mobil sitenizi görüntüye ödün vermeden ziyaretçilerinize sunduğunuz için yavaş olacaktır. Ama amp tamamen hıza odaklandığı için görsellik olarak basit olabilir.

Özetle, AMP sayfaları daha hızlı yükleme süreleri için kullanışlıdır, mobil tasarımınız ise kullanıcı deneyimi için daha iyidir.

WordPress’inizde Google AMP kullanmak neden önemlidir?

Sitenizde paylaştığınız içeriğinizi zenginleştirmek için birden fazla görsel, video kullanabilirsiniz. Bu görsellerin boyutları yüksek olabilir yada çok fazla eklenti kullanıyor olabilirsiniz. Tüm bunlar WordPress sitenizi yavaşlatacaktır.

Eğer mobil sitenizin hızlı açılmasını ve ziyaretçilerinizi sitenin yavaşlığı yüzünden kaybetmek istemiyorsanız. Kesinlikle Google AMP eklentisi kullanmalısınız.

WordPress Google AMP eklentisinin SEO üzerinde herhangi bir Etkisi var mı?

Tüm incelemelerimiz ve mobil aramada üst sıralarda olan sitelerin genellikle AMP kullandığını gözlemledik. Yani çok büyük fark olmasa bile AMP kullanan siteler, kullanmayanlara göre 1-0 önde başlıyor.

Bunu nereden biliyoruz? dilerseniz telefonunuzdan bir arama yapın ve en üstteki sitelerin AMP kullandığını fark edeceksiniz.

Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google için iyi bir sinyal olduğu aşikar. Ayırca Google Pagespeed testlerinde en az puanınız 99 veya 100 olduğu da bir gerçek.

 • Standart mobil sayfalardan 4 kat daha hızlı yüklenir.
 • İşletmenizi Google’ın ilk sayfasında sıralamanıza yardımcı olur
 • Yüksek tıklama oranlarına sahip olmak size yardımcı olur.
 • Haber yayıncılarına ve içerik oluşturuculara yönelik olduğu için reklamlarla daha fazla para kazanmanıza yardımcı olur.

Cevap ver