WordPress İçin En İyi SEO Eklentileri

wordpress seo eklentileri

WordPress blogunuz veya bir web sitesi arama motorları için optimize edilmiş mi? Google için nasıl optimize edilir? Arama motoru optimizasyonu nedir?

Bunlar, insanların web site işleri yaparken yada kendi sitelerini oluşturken sık sık kendilerine sordukları sorulardır. Sitenizi Google dostu hale nasıl getirebilirsiniz, sitenizi ziyaret edenleri nasıl arttırırsınız, WordPress SEO’yu kendi başınıza nasıl yaparsınız?

Size yardımcı olmak ve SEO yükünüzü hafifletmek için, içeriğinizi ve sıralamanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz WordPress için en iyi SEO eklentileri listesini oluşturmaya karar verdik. Ne yaptıklarını, nasıl kullanılacağını, hangisini seçeceğini… WordPress ücretsiz SEO eklentisi veya premium olanı olsun, ayrıca bir tanesi %75 oranında Türkçe’ye çevrilmiştir. Böylelikle WordPress siteniz için en iyi eklentiyi bulacağınıza emin olabilirsiniz.

seo

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Kısacası SEO Nedir?, web sitenizi daha fazla arama motorları dostu yapmak için yaptığınız çeşitli etkinliklerden oluşan bir settir. Bunu, sitenizin görünürlüğünü artırmak başta Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konum elde etmek için kullanırsınız. Teknikten tanıtım etkinliklerine, hepsi tek bir hedefi göz önünde bulundurarak: Google’ın ilk sayfasında olmaktır.

Peki, nasıl Arama Motoru Optimizasyonu yapılır?

Bu soruların tam cevabını bilseydik, milyarder oluruz! Şaka bir yana, en önemli sıralama faktörlerini tanımanız ve bunları içerik stratejinize nasıl uygulayacağınızı anlamanız gerekir. Backlinko’ya göre, arama motorlarındaki konumunu belirleyen 200’den fazla sıralama faktörü vardır. Ve bunların hepsini tek tek yapmanız imkansızdır. Alan adı faktörleri, site düzeyi faktörleri, sayfa düzeyi faktörleri, geri bağlantılar, kullanıcı etkileşimleri… Bunlardan çok fazla var. Ancak, sizinle en alakalı olanları seçebilir ve mümkün olduğunca çok şey yapabilirsiniz. Örneğin, Sayfa İçi SEO gibi. Bunlar doğrudan arama motorlarında sıralamalarını iyileştirmek için yapmanız gerekenlerdir. Bir kez öğrendikten ve doğru araçların yardımıyla, uzun vadede başarılar kazanabilirsiniz.

Ancak WordPress için önerilen SEO eklentileri listesine gitmeden önce, Sayfa İçi SEO nasıl yapıldığına bakalım.

Sayfa İçi WordPress SEO ipuçları

Sayfa İçi SEO nedir ve daha iyi sıralamanıza nasıl yardımcı olur? Sadece, web sitenizde veya bir blog da yaptığınız her şeyi kapsar. Sayfanız belirli önerilerle optimize edilmişse, sıralamanızda önemli bir etkisi olabilir. İçeriğin kalitesinden uygun H etiketlerinin ve ifadelerin, başlık etiketlerinin, resim alt etiketlerinin, bağlantıların kullanımına kadar… Tüm bu, arama motoru sıralamanızı iyileştirecek veya daha da kötüye götürebilecek işlemlerdir.

Bunları öğrendiğinizde WordPress SEO eklenti seçimini daha doğru yapacağınızı bilmiş ve öğrenmiş olursunuz.

Sayfa İçi SEO sıralama faktörleri

moz sayfa içi seo

az önce söylediğimiz gibi, Google’ın algoritmasının sayfa sırasına karar verirken aradığı 200’den fazla faktör var. Peki, sitemiz ile ilgili yapmamız gerekenler nelerdir? En önemlilerinden bazılarını anlatacağız.

İçerik

Blogunuzda veya sitenizde açık ara en önemli kural. İçeriğin kalitesidir ve web sitenizin arama motorlarında ne kadar iyi sıralanacağını belirler. İçeriğiniz yeterince bilgilendirici mi? İnsanların aradığı şeyleri bulmalarına yardımcı oluyor mu? Doğru ve değerli bilgileri insanlarla paylaşıyor musunuz? Bunlar, blogunuz veya web siteniz için herhangi bir içerik oluştururken kendinize sormanız gereken şeylerdir. Yeterince iyi olursa, daha fazla kişi okuyacak, ne kadar çok okunursa, bir yere ulaşma şansınız o kadar artacak. Bu da bizi arama motorlarında daha yüksek bir konuma götürüyor. 

Nasıl mı? Google özgün ve kaliteli içeriklere bayılır. Böyle bir bilgilendirici (sektör ve konu fark etmez) yakaladığında onu en iyi şekilde mükafatlandırır.

Başlıklar

Google’ın sayfanızın / makalenizin / yayınınızın ne hakkında olduğunu belirlemesi için, en uygun Başlık etiketi eklemeniz gerekir. Çok uzun olmayan ve içinde anahtar kelimenız ile birlikte anlamlı bir başlık yazın. Önerilen başlık uzunluğu boşluklu, 50-60 karakterden daha fazla olmalıdır. Sayfa başlığınızı oluştururken, anahtar kelimeyi başlangıca mümkün olduğunca yaklaştırmaya çalışın, Google’a iyi bir sinyal gönderir. Bu makalenin Başlığı ( WordPress SEO Eklentileri ) olduğu gibi anahtar kelimenizi başlangıca yakın bir konuma ekleyin.

URL

Tıpkı Başlık etiketinde olduğu gibi, sayfanızın veya makalenizin URL’sinin anlamlı, alakalı ve açıklayıcı olması gerekir. 3-5 kelime aralığında tutmaya çalışın ve yapıyı temiz tutun. Diyelim ki WordPress Eklentileri hakkında bir içerik yazıyorsunuz ve sitenizin url yapısı aşağıdaki gibi olmamasına önem verin.

baytronik.com/kategori/yazi/ejtpa4889655.html

Bu yanlış bir url yapısıdır ve kullanıcıları yanıltabilir ve paylaşım yaparken sorunlara neden olabilir yada tekrar girmek istediklerinde url yapısı yüzünden vazgeçebilirler. Ama aşağıdaki gibi bir yapıya sahip olursa bu sorun olmayacaktır ve nerede olduklarını rahatlıkla anlayabilecekler.

baytronik.com/wordpress-eklentileri

Bu şekilde, tüm sitenizi en iyi sonuçlara çıkartabilirsiniz. Biz SEO uzmanları olarak boşuna seo dostu url yapısında ısrar etmiyoruz. Her şey bu URL’lerin SEO dostu olmasını sağlamakla ilgilidir. Önem vermeniz gereken en önemli kriterlerin en önemlilerindendir.

Açıklama

Meta açıklamaları sayfanızın ve sitenizde paylaştığınız bloglar hakkında bilgilendirme vermektedir. Bu yüzden kesinlikle her sayfanızın bir meta açıklaması olması büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de pek başlık dışında okuma alışkanlığı olmasa bile arama motorları açıklamanıza göre içerikleri sıralamaktadır. Bu yüzden anahtar kelimenizi içeren bir meta açıklamayı her sayfanızda kullanın.

Anahtar kelimeler

İçeriğinizi anahtar kelime ile doldurma devri çoktan bitti. 5 yıl öncesine kadar sayfanızda ne kadar anahtar kelime geçirseniz o kadar üst sıralara çıkıyordunuz ama bu yöntem artık bitti. Bunu yapmaya devam etmeniz halinde Google size kesinlikle bir ceza kesmektedir, bu yüzden her yere anahtar kelime doldurma huyunuz varsa hemen bırakın. Bunun yerine, araştırmanızı yapın ve bunları içeriğin içine doğal bir şekilde koyun, aşırıya kaçmayın. 

En İyi uygulama anahtar kelimeleri URL’ye, Başlıklara, Açıklamaya, alt etikete ve içeriğe koymanızıdır. Ama bunun yerine Google kandırmaya devam ederseniz, Google bunu rahatlıkla görüp gerekeni yapacaktır.

Görüntü optimizasyonu

Kullanıcıların sizi aramasının ve bulabilmesinin bir başka yolu da sitenizdeki resimlerdir. Bu yüzden resimlerinizi de optimize etmek çok önemlidir. Bunu alt etiketleri veya resim alt metin özellikleri ile yaparsınız . Baytronik sitemizde yazdığımız ( https://www.baytronik.com/resim-seo-teknikleri/ ), mutlaka okuyun. Bu da önemli bir Sayfa İçi SEO faktörüdür.

Sosyal Ağlar

İçeriğiniz yazıldıktan, düzeltildikten ve yayınlandıktan sonra, yayınlanmasına ve etkileşim kurmasını sağlamalısınız. Sitenize Sosyal paylaşım butonları ekleyerek ziyaretçilerin daha fazla paylaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Her paylaşım, arama motorlarına içeriğinizin değerli olduğunu ve sonuçlarda sizi daha yüksek seviyelere çıkarabileceklerini bildirir.

Birkaç yıl önce yazılmış olmasına rağmen, Moz’un anahtar kelimeler ve Sayfa İçi SEO rehberi, daha fazla öğrenmeye başlamak için hala geçerli kuralları içerir bizce bir kontrol edin.

Sayfa Dışı SEO tüm etkinlikler doğal kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir.  ( Örneğin, bu makaleyi yararlı bulursanız, sitenizde bize bir bağlantıyla bahsetmek, Sayfa Dışı SEO’ya çok güzel örnek olacaktır ).

Doğru SEO eklentisine sahip olmak, Sayfa içi SEO için yükselmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden enfes ve başarılı WordPress SEO eklentilerini sizin ile paylaşmaktan onur duyarız.

En iyi WordPress SEO Eklentileri

En iyi WordPress SEO eklentilerini sizlerle paylaşarak doğru karar vermenize yardımcı olmaktan onur duyarız. Ayrıca En iyi WordPress eklentiler yazımızı da kesinlikle okumayı unutmayın.

1. Yoast WordPress SEO Eklentisi (%75 Türkçe)

yoast

WordPress’te SEO denildiğinde hatta WordPress eklentiler bölümünden seo olarak arattığınızda ilk sırada Yoast SEO eklentisi çıkmaktadır.. Günlük olarak 7 milyondan fazla web sitesinin kullandığı bir araç. İhtiyaçlarınıza ve isteklerinize bağlı olarak ücretsiz ve premium seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca Yoast WordPress SEO eklentileri arasında %75 Türkçe olduğu için size yardımcı olacak bilgileri rahatlıkla anlayacaksınız.

SEO by Yoast, görünürlüğünüzü geliştirebileceğiniz ve aynı zamanda daha teknik gerektiren işlerinizi de basite indiren bir eklentidir. Metninizi arama motorları için optimize etmekten meta açıklama ve anahtar kelimelerin doğru miktarını ve daha fazlasını uygulamaya kadar her şeyi size hatırlatan veya uyarıda bulunan güzel bir eklentidir. Ücretsiz sürümü bile bir site için yetebilecek araçları sunar. Güçlü içerik analiz aracı ile size doğru bir şekilde sayfa için seo yapacağınızı uyarılar ile hatırlatır.

2- All in One SEO Pack Eklentisi

all in one seo pack

Hem yeni başlayanların hem de ileri düzey kullanıcıların kullanabileceği WordPress için başka bir harika SEO eklentisi. Blogunuzda veya sitenizde gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmalarınıza yardımcı olan hem ücretsiz hem de premium seçenekle karşımıza çıkan All in One SEO Pack eklentisi adı gibi tüm seo birleşenleri tek bir eklentide toplamaktadır. Ücretsiz seçiminde, bu eklentiyi WooComemrce dahil e-ticaret siteleri için bile entegre edebilirsiniz. All in One SEO Pro, XML Site Haritaları, Sosyal Meta, Google AMP desteği ve daha fazlası gibi ek özelliklere sahiptir. Görünürlük ve arama sıralaması konumunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilecek tüm araçlara sahiptir.

3- The SEO Fremework Eklentisi

WordPress için en hızlı SEO eklentisi olarak tanıtılan SEO Framework, arama motorları için içerik optimizasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olan ücretsiz bir eklentidir. Yaptığı şey, başlıklarınızı, açıklamalarınızı, standart bir URL’nizi, Sosyal ağ etiketlerini, resimlerini ve çok daha fazlasını otomatik olarak oluşturmasıdır. Bu şekilde, özellikle acemi iseniz, hızlı bir şekilde SEO’ya giriş yapmak istiyorsanız bu eklentiyi öneririz.

Sonuç

en iyi seo eklentisi

Bu, seçebileceğiniz WordPress için en iyi SEO eklentileri listemiz devamlı güncellenecektir. Biliyoruz bazı eklentileri eklemedik, çok fazla SEO eklentisi mevcut ve her birini detaylı olarak incelemek istiyoruz ama zaman içerisinde yapacağımıza inanabilirsiniz. Unutmayın hepsini bir anda kurmayın, işinize en iyi olacak eklentiyi seçin ve öyle başlayın! sık sık eklenti değiştirmek başlıkları, açıklamaları değiştireceğini unutmayın buda sıralama kaybetmenize neden olabilir. Nereden başlayacağınız dan emin değilseniz, ücretsiz olanlardan birini seçin, test edin ve ücretli sürümü satın alın.

Yararlı bulursanız WordPress eklentiler 2020 yazımızı da okumanızı istiyoruz. Ayrıca yorum yazarak kullandığınız SEO eklentisini bu listemizde paylaşmak isteriz. Ayrıca diğer insanların da bu rehberden faydalanmasını isterseniz bizi sosyal ağlarınız da paylaşmayı unutmayın.

2 Comments

 • Bilal

  16/04/2020 - 17:50

  elinize sağlık çok güzel bir içerik olmuş gerçekten

  • Mustafa Işık

   03/05/2020 - 07:20

   Merhaba Bilal, WordPress eklentiler yazımızı okudun mu? Eğer ki okumadı isen kesinlikle okumanı tavsiye ederim.

Cevap ver