WordPress Sitenize SVG Formatı Görsel Yükleyin

wordpress svg destegi 1

WordPress siteleri günümüzde çok fazla bulunmaktadır ve her geçen günde hızla çoğalmaktadır. Bazı profesyonel site oluşturanlar WordPress alt yapısının desteklediği .png .gif veya .jpg formatları dışında .svg uzantılı bir resim eklemek isteyebilirler. SVG formatlı bir görsel veya fotoğraf eklemek istediklerinde bilinmeyen format yada geçersiz medya gibi hatalar alabilirler. Çünkü WordPress CMS sistemi varsayılan olarak bu formatı desteklemez ama basit bir eklenti yardımı ile sizde web sitenize kolayca svg uzantılı dosyalar yükleyebilirsiniz.

svg

WordPress .SVG Yükleme

SVG uzantıları PNG uzantılarına göre daha az boyut kaplar ve büyüdükçe veya küçüldükçe Png gibi Pixel kaybı yaşamazlar bu yüzden tercih edilmeleri şaşırtmamaktadır. Eğer WordPress siteniz için svg formatı kullanacaksanız ilk önce yönetim panelinize gitmeniz gerekmektedir.

1- WP-Admin panelinizden Eklentile ve daha sonra ise yeni eklenti ekle tuşuna basınız.

yeni eklenti yükleme

Yeni eklenti ekle tıkladıktan sonra sağ tarafta bulunan eklenti arama bölümüne ” SVG Support ” yazmanız yeterlidir. Aşağıdaki eklenti karşınıza çıkacak ve Hemen yükle dedikten sonra Etkin hale getirmeniz gereklidir.

svg eklentisi

SVG destek eklentisini etkinleştirdikden sonra dilerseniz ince ayaları panelimizin sağ tarafında bulunan Ayarlar bölümün altında SVG Support ayarlarından yapabilirsiniz. Etkinleştirdik den sonra tıpkı ortam dosyası yükler gibi .svg dosyanızı da yükleyebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri sorunsuzca yaptığınızda ortam ekle diyerek svg dosyalarınızı basitçe yükleyebilirsiniz. Worpdress’e SVG yükleme konumuz da eğer hala yükleme yapamıyorsanız yorum yaptığınız da ücretsiz olarak sitenize svg desteği sağlayabiliriz.

SVG ile ilgili sıkça sorulan sorular

❓ SVG Nedir?

Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri, 1999 yılından bu yana W3C Konsorsiyumu tarafından geliştirilen açık standart XML tabanlı bir vektörel grafik biçimidir. W3C Konsorsiyumu tarafından kullanımı tavsiye edilen bir dosya biçimidir.

❓ SVG’nin Diğer Görsellere Göre Avantajı

.svg formatı diğer görsel formatlara göre daha küçük yer kaplamakla birlikte büyütüldükçe minimum görüntü bozukluğu yaşanır. Bu yüzden kullanmanızın avantajları vardır.

❓ SVG HTML Yapısı Nedir?

SVG formatı ayrıca HTML olarak da kullanılmaktadır. Bun ise SVG HTML olarak karşımıza çıkar. SVG HTML konusunda bilgi almak için sizi w3schools.com‘a gönderebiliriz.

Cevap ver