WP Rocket Cache Eklentisi Ayarları

WP Rocket Ayarları ve Kurulumu
Wordpress Rehberi
WP Rocket Cache Eklentisi Ayarları

Günümüzde İnternet siteleri yönetimi (CMS) arasında %38 gibi bir rakam ile WordPress piyasayı domine etmektedir. Hal böyle olunca WordPress hosting terimi (WordPress için özel olarak optimize edilmiş sunucular) gün güzüne çıkmış oldu. Genel anlamda WordPress kullanmanın bir çok avantajı olmakla birlikte, dezavantajı da bulunmaktadır. Bu dezavantajın başında hiç şüphesiz ki yavaş açılan web siteler gelir. Çünkü WordPress cache eklentisi olmadan randımanlı bir şekilde çalışması çok zor gözüküyor. Bu yavaş siteleri hızlandırmak için bir çok cache eklentisi bulunsa da, bunların arasında ücretli ve başarılı bir eklenti olan WP-Rocket isimli cache eklentisiniden ve bunların ideal ayarlarından bahsetmek istiyoruz.

WP-Rocket Nedir ve Ayarları Nasıl Yapılır?

WP-Rocket;  Jonathan Buttigieg ve Jean-Baptiste Marchand-Arvier tarafından yazılan bir WordPress Cache (Önbellek) eklentisidir. WP-Rocket eklentisini yazmadan iki kafadar önce bir çok cache eklentisi kurup, istediklerini alamamış olmalılar ki kafa kafaya verip ortaya daha iyisini çıkartmayı başarmışlar. Şuan milyonlarca WordPress sitesi tarafından sevilerek kullanılmasına öncülük etmişler. WP Rocket ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz web sitelerini kontrol edebilirsiniz. https://wp-rocket.me/about/

WP-Rocket Kurulumu ve Etkinleştirmesi

WordPress siteniz için bir cache eklentisi arıyorsanız bizim fikrimiz bu eklentiye bir şans vermeniz yönünde. Bu bir ücretli reklam değildir ve hiç bir istek veya rica ile bu içeriği üretmiyoruz. Sadece biz de Jonathan Buttigieg ve Jean-Baptiste Marchand-Arvier gibi bir çok eklentiyi denedik ve WP-Rocket kadar memnun kalmadık. Bunun başlıca nedeni kullanımı kolay ve gerekli ayarlarını yapması çok basit ve aynı zamanda sorunsuz çalışmasıdır.

WP-Rocket eklentisi ücretli bir eklenti ve bu eklentiyi yalnızca kendilerinin web sitesinden satın alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra web sitedeki oluşturduğunuz hesabınızdan indirebilir, normal bir şekilde Eklentiler > Yeni Ekle diyerek yönetim paneliniz den yükleyebilirsiniz. Yada FTP programı ile wp-content / plugins klasörüne eklentinin dosyalarını göndererek yine eklentiler bölümünden etkinleştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptığınızı varsayarak aşağıdaki bilgiler doğrultusunda web siteniz için gerekli önbellek ayarları basit bir şekilde yapmanıza yardımcı olacağız.

WP Rocket Eklentisinin Ayarları

Yüklediğiniz eklentinin ayarlarına ulaşmak için yapmanız gereken sol tarafta bulunan WordPress menüsünden Ayarlar > WP Rocket bölümüne ulaşmanız gereklidir. Bu alana girdikten sonra yapmanız gereken tüm ayarları buradan yapacaksınız.Hazırsanız ideal WP Rocket ayarlarına geçelim.

1- Panel

WP Rocket

Panele ulaştığınızda yukarıdaki ekran ile karşılaşıyorsunuz, burası bazı ayarlar için kısa yollar bulunur.

  1. Hızlı Eylemler ile önbellek kısayollarını görmektesiniz ve ön belleği temizleme işlemlerini tek tıkla yapabilirsiniz.
  2. WP Rocket ayarlarını detaylıca yapabileceğiniz alanlar ise sol taraftadır. Bu Menü ile diğer önemli ayarlara ulaşabilirsiniz.
  3. Önbelliği ön yükleme ile sitenizi hızlandırma veya değişim yaptığınız CSS veya JS dosyalarınızı tekrardan oluşturup sıkıştırmasını tek bir tıklama ile gerçekleştirebilirsiniz.

2- Önbellek

Önbellek bölümünde temel önbellek ayarları yapacaksınız. Burada mobil cihazlar için önbellek, giriş yapana ön belleklemeyi gösterme ve önbellek sürelerini ayarlayabilirsiniz. Burada amaç önbellek ayarını temel bir şekilde oluşturmak.

WP Rocket Panel

Mobil Önbelleği

Mobil önbelleği önemli bir cache ayarıdır, zira mobil için site hızlandırmada yapılan en büyük hata üst görselde görünen 2 numarayı etkinleştirme işlemidir! Zira çoğu WordPress siteleri Responsive (Responsive ile ilgili bilgi alın) genel olarak ekran büyüdükçe büyüyen, ekran küçüldükçe küçülen tasarımlardır. Bu yüzden eğer bir Responsive tasarıma sahip değilseniz 2.ci seçeneği aktifleştirebilirsiniz. Ama mobil uyumlu bir tasarımınız varsa kesinlikle ikinci seçeneği aktif etmeyiniz!

Kullanıcı Önbelleği

Eğer wp-admin (yönetim paneline) erişen kullanıcı yada yöneticilerin de ön belleği görmelerini isterseniz bunu aktif edebilirsiniz. Eğer giriş yapmış kullanıcılara önbellek göstermek istemiyorsanız ki doğrusu budur bu seçeneği pasif edin. Bu seçenek normalde varsayılan olarak pasiftir ve ek İşlem yapmanız gerekmez.

Önbellek Geçerlilik Süresi

Önbellek geçerlilik süresi bir cron (otomatik işlem) işlemidir. Yani otomatik olarak belirttiğiniz süre içerisinde daha önce alınan ön belleği siler ve yeniden önbellek işlemi yapar. Bu otomatik olduğu için sunucunuzun yorulmasına neden olur. Bu yüzden süreyi uzun tutmanız sizin için faydalıdır. Eğer sunucudan yana sıkıntı yoksa süreyi de düşürebilirsiniz. Varsayılan olarak bu değer 10’dur ve 10’u kullanmaya devam edebilirsiniz.

3- Dosyaları İyileştirme

WP Rocket Dosya İyileştirme

Dosya iyileştirme işlemleri sitenizde bulunan tüm JavaScript ve CSS (stil) dosyalarını kapsayan ayarların bulunduğu alandır. Bu alanda yapacağınız her işlem sitenizin hızını arttıracak yada düşürecektir. Çünkü bir sitede çok fazla CSS ve JS dosyaları bulunursa sıkıştırma yapıldığı zaman boyutları küçülür ve tek bir dosya olarak sunulur. Buda tek bir dosyanın boyutunu yükseltecektir. O yüzden tema seçimi yaparken bu hususu dikkate alıp, çok fazla dışarıdan dosya çağıran temaları tercih etmemeniz yönünde. Bu konuda detaylı yazdığımız ( https://www.baytronik.com/tema-satin-alacaklara-tavsiye/ ) yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Temel Ayarlar

HTML Küçült

HTML Küçült; sitenize girdikten sonra sağ tıklayıp kaynak kodu görüntüle dediğinizde gözüken kodların sıkıştırması işlemidir. Bu sıkıştırma, iki kod arasındaki boşlukların silinme işlemidir. Bu yüzden bunu kullanmanızı önermekteyim. Böylelikle site içinde tanımlama etiketleri ve kodların boşlukları silinip hem kod satırının satısını hemde sorgunun dağınıklığını ortadan kaldırmış olursunuz.

Google Yazı Tiplerini İyileştirme

Google yazı tipleri iyileştirme; (Google Fonts) genellikle dışarıdan yazı karekteri çağrılır, bu da sitenizin pagespeed veya gtmetrix gibi platformalar da hız puanınızın düşmesine neden olur. Aslında mili saniye cinsinden bile fark edilmeyecek bir düşüklüğe bile yüksek puanlar kırılabiliyor. Bunu önlemek için eğer temanız da bir Google fonts yazı karakteri kullanıyorsanız bu seçeneği aktif edebilirsiniz.

Sorgu dizgilerinin sabit kaynaklardan kaldır

Bu ayar web sitenizde geliştirici tarafından eklenen JavaScript ve CSS dosyalarındaki versiyon kodunu siler. Çünkü versiyon kodları sitenizdeki dosyaların versiyonlarını gösterdiği için gizliliğimizi tehdit etmekle birlikte sitedeki sorgu sayısını da yükseltir. Örnek olarak (/style.css?ver=12.0) gibi buradaki versiyon numarasını silmeniz sayfa hız puanınızın artmasına yardımcı olacaktır. Bunu aktif etmeniz de fayda vardır ama benim için sorun değil derseniz aktif etmeseniz de olur.

CSS Dosyaları

CSS dosyalarını küçült

CSS dosyalarını küçültme işlemi tıpkı HTML sıkıştırma işlemi gibidir. CSS içinde boş bölümleri siler ve CSS dosyasının boyutunun küçülmesini sağlarsınız. Bu yüzden CSS dosyalarını küçült seçeneğini seçmeniz de faydalı olacaktır. Ayrıca sitenizde bir sorun görürseniz bu seçeneği pasif hala getirebilirsiniz. Bunu aktif ettiğinizde gözle görülür bir hız iyileştirmesi olacaktır.

CSS dosyalarını birleştir

CSS dosyalarını birleştir işlemi tüm CSS dosyalarınızı bir dosyaya toplamanıza ve sitenizdeki sorgu sayısını küçültmenize olanak tanıyacaktır. Bu yüzden daha küçük ve tek bir CSS dosyasına sahip olursunuz. Bu sitenizin görüntüsünde bir sorun oluşturabilir bu yüzden test edip aktif / pasif yapabilirsiniz.

Hariç Tutulan CSS Dosyaları

Hariç Tutulan CSS dosyaları alanı boştur burada sıkıştırma yapmak istemediğiniz CSS dosyalarının yollarını yazarak “şu dosyayı sıkıştırma” diyebilirsiniz. Böylelikle belirttiğiniz yoldaki dosya, sıkıştırma işlemine maruz kalmayacaktır.

JavaScript Dosyaları

Bu bölüm JS dosyalarınızı iyileştirmeniz için yapmanız gereken ayarları bulunduğu bölümdür. Burada da CSS dosyaları gibi sitenizdeki JavaScript dosyaları içinde bu ayarları yapabilirsiniz.

jQuery Migrate’i Kaldır

WordPress’e ait olan bu jQuery Migrate bazı temalarda kullanılırken bazı temalarda kullanılmıyor. Bu yüzden bunu aktif ederken sitenizi kontrol edin. Eğer temanız bunu kullanıyorsa bozulma olacaktır görüntüde yada temanın işlevinde, her hangi bir sorun görmüyorsanız aktif olarak kullanabilirsiniz. Eğer sitenizde bir bozulma varsa tekrar pasif yapın.

JavaScript dosyalarını küçült

Javascript dosyalarınızda bulunan kodlar arasındaki boşlukları silerek dosyayı sıkıştırmaktadır. Böylelikle dosyanın boyutu küçülecektir. Bunu aktif etmek hem site hızınızı ve aynı zamanda hız puanınızı arttıracaktır.

JavaScript dosyalarını birleştir

JavaScript dosyalarını birleştir işlemi genelde sitelerde hatalara neden olur. Çünkü JS dosyaları birleştirildiğinde dinamik çalışması gereken komutlarda sorunlar oluşabiliyor. Eğer sitenizde bir sorun keşfederseniz bu ayarı pasif yapmanızı önermekteyim.

Hariç Tutulan JavaScript Dosyaları

Hariç Tutulan JavaScript Dosyaları bölümü boştur eğer ekstra bir JS dosyası kullanıyor ve bunun sıkıştırılmasını istemiyorsanız bu bölüme JS yolunu (konumunu) yazabilirsiniz.Böylelikle belirttiğiniz dosya küçültülmeyecek yada birleştirilmeyecektir.

Ertelenmiş JavaScript yükle

Ertelenmiş JavaScript yükle işlemi gereksiz olan yada işlem öncesi aktif olan JS dosyalarını sitenin alt bölüne (footer kısmına) taşır ve siteyi ziyaret eden kişi, site altına inmeden bu JS dosyaları çalışmaz. Buda sitenin açılışını hızlandırır. Bunu aktif etmenizi öneriyorum ve gözle görülür bir artış olacaktır.

4- Ortam

WP Rocket Ortam Ayarları

Belkide eklentinin en büyük faydasını ortam bölümünden göreceksiniz. Çünkü görsellerin boyutları büyük olduğu zaman yaptığınız tüm işlemlerin bir anlamı olmuyor. Bu yüzden görsellerin optimizasyonu için uygun çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Sitenize veya makalenizde yükleyeceğiniz görsellerin boyutlarını Photoshop gibi programlar ile küçültüp siteye yüklemek de fayda vardır.

LazyLoad

Görsellerin yükleme sürelerini iyileştirmek ve sitenizi hızlandırmak için LazyLoad aktif etmek mantıklıdır. Bu özelliği aktif ettiğinizde ziyaretçi sitede gezerken ekranına denk gelen görseller yüklenir böylelikle sayfanın aşağısında kalan görseller yüklenmediği için siteniz hızlanmış olur. Ziyaretçi aşağılara inmeye başlayınca ekranına görsel girdiği an gözükeceği için sayfa boyutu da düşecektir.

Resimler için etkinleştir

LazyLoad özelliğini resimler için etkinleştirmek, gözle görülür bir hız katacaktır ve bu yüzden kesinlikle etkinleştirilmelidir.

Iframe’ler ve görüntüler için etkinleştir

Iframe’ler ve görüntüler için etkinleştir özelliği örneğin sayfanızda bir YouTube videosu varsa bu sayfanızın boyutunu arttıracağı için bunu etkinleştirmek önizleme görseli içinde LazyLoad özelliğini aktif edebilirsiniz. Bunun içinde Iframe’ler ve görüntüler için etkinleştiri aktif edin.

Emoji 👻

WordPress sitesinin varsayılan emojileri bulunur ve bu bir sorun değil ama yinede kişilerin kendi tarayıcının emojileri ile değiştirmek sorgu sayısını azaltacağı için kullanmanızda fayda vardır. Bunu da aktif edebilirsiniz. (tavsiyemizdir)

Gömülüler

Sitenizden varsayılan gömülü içeriklerinden kurtulursanız sorgu sayınızda düşecektir. Bunu aktif etmek bazı sorunlara neden olabilir bu yüzden bunu aktif ettiğinizde kesinlikle sitenizi test edip sorun olup olmadığını gözlemleyin.

WebP uyumluluğu

WebP uyumluluğu; Google son zamanlarda yaptığı çalışmalardan bir tanesidir. Normal PNG veya JPG resim formatlarına göre daha az boyutu olur ve hızlıdır. Webp ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz ( https://www.baytronik.com/webp-nedir/) konumuza bir göz atabilirsiniz. Bu özelliği aktif etmeniz için Imagify isimli bir eklentiyi kurmanız gereklidir. Bu eklenti size görsellerinizi hem optimizasyon etmenize hemde WEBP formatına çevirmenize yardımcı olacaktır. Bu özelliği de kesinlikle kullanmanızı şiddet ile öneriyorum.

5- Önyükleme

WP Rocket Önyükleme

Önyükleme işlemi sitenizi ziyaretçi gelmeden önce CACHE işlemini yapmasına olanak verir. Böylelikle siteniz hızlı açılacağı için bu özelliği aktif etmenizde yarar vardır. Ön yüklemeyi aktif ederek gerekli ayarları yapın.

Site haritası tabanlı önbellek önyüklemesini aktif et

Site haritasına göre önbellek işlemi yapmanıza olanak tanıyan bu ayarı aktif edin ve eğer bir seo eklentisi kullanıyorsanız hemen aşağısında site haritasını da aktif ederek kullandığınız site haritasına göre önbellek işlemi otomatik olarak yapar. Buda güzel bir özelliktir ve faydalıdır. Bu yüzden aktif etmenizi önermekteyiz.

Önyükleme için site haritaları

Eğer site haritanız ayarlardan gözükmedi ise bu boş alana site haritanızın adresini yazabilirsiniz. Site haritanızı büyük alana yazdığınızda, o site haritasına göre önyükleme işlemini site haritasını referans alıp otomatik yapacaktır.

DNS İsteklerini Önceden Getirme

Burası farklı sitelerden çekilen dosyaların ön yüklemesini yapmanıza olanak tanıyor. Şöyle düşünün eğer Yandex Metrika gibi sitelerden bir veri çekiyorsa siteniz, bunları bu alana yazmanız durumunda kişi siteye geldiğinde önbellek olarak o sitelerden çektiğiniz dosyaları önyükleme yapacaktır. Bu yüzden buraya yazacağınız her sitenin başına // koyarak her satıra bir tane gelecek şekilde (www olmadan) yazabilirsiniz.

Buna örnek olarak

  • //fonts.google.com

Böylelikle pagespeed veya gtmetrix için değerinizi arttırabilirsiniz.

6- Gelişmiş Kurallar

WP Rocket Gelişmiş Kurallar

Bu bölümde siteniz için gelişmiş önbellekleme ayarları yapabilirsiniz. Genellikle önbellek yapmak istemediğiniz bölümleri buradan ayarlayabilirsiniz.

7- Veritabanı

WP Rocket Veritabanı

WordPress sitelerinin ortak sorunlarından biride veritabanının şişmesidir. Bu sitenizde sorunlara neden olacağı gibi yavaş açılmasına da yol açacaktır. Bu yüzden WP Rocket eklentisi veritabanını da optimize etmenize yardım edecektir. Burada düzeltmelerden, otomatik taslak ve istenmeyen yorumlara kadar bir çok düzeltmeyi yapabilirsiniz. Unutmayın bu işlem riski olmasa da bu işlemi yapmadan önce veritabanının yedeğini almanızda fayda vardır.

8- CDN

Her hangi bir CDN hizmeti kullanıyorsanız gerekli ayarları bu alanda yapabilirsiniz. Doğru ayarları yapabilmeniz için CDN hizmetini satın aldığınız yerden destek alabilirsiniz. Bu alanda size her hangi bir ayar önermiyoruz. Çünkü CDN hizmetlerinin adresleri genelde farklı olduğu için kendinize göre düzenleme yapmanız gerekmektedir.

9- Kalp Atışı

WordPress siteniz kullanım dışı kaldığında size bir e-posta gelmektedir. Buradaki kalp atışını pasif hale getirmeniz bu e-postayı almanız ve arka planda böyle bir otomatik işlemin olmasını da engellemiş olursunuz. Buradaki ayarlar ile devamlı arka planda çalışan kodları durdurabilirsiniz. Bunu pasif yaptığınız zaman siteniz eğer sunucu bazlı bir sorun nedeni için açılmadığında bildirim almazsınız. Sunucunuza güveniyorsanız pasif yapabilirsiniz.

10- Eklentiler

Tek Tık Rocket Eklentileri bazı birleşenler için optimizasyon sağlamaktadır.

Google İzleme

Siteniz için bir Google Analytics kullanıyorsanız, dışarıdan bir dosya çağırıyorsunuzdur, buda sitenizin açılma hızına etki eder. Google Analytics optimize yapmak için bunu aktif edebilirsiniz.

Facebook Piksel

Facebook Piksel ile Facebook reklamlarınızı ölçümleyebilirsiniz lakin buda sitenizin yavaş açılmasına neden olur, eğer sitenizde bir Facebook Pixel kodu bulunuyorsa bunu aktif etmekte yarar var.

Varnish Eklentisi

Sunucunuzda Varnish modülü aktif ise bu ayarı aktif hale getirin, eğer Varnish modülü sunucunuzda aktif olup olmadığına emin değilseniz pasif kalması daha sağlıklıdır. Emin olmadıkça aktif hale getirmeyin.

Cloudflare

Eğer Cloudflare üzerinde bir cdn hizmeti alıyorsanız bunu aktif hale getirip, API bilgilerinizi girmelisiniz. Böylelikle cdn ayarlarını yapabilir hem de Cloudflare sitesine girmeden ön belleği silebilirsiniz.

Sucuri

Sucuri bir güvenlik eklentisidir ve bu modülü aktif ettiğinizde önbellek temizleme yaptığınızda Sucuri önbelleğini de temizleme yaparsınız. Bu alanda Sucuri API anahtarını girmelisiniz. Eğer siteniz için bir Sucuri satın almadı iseniz bunu pasif olarak tutmalısınız.

11- Resim İyileştirme

Resim İyileştirme işlemi için IMAGIFY isimli eklentiyi kurmanızı gerekmektedir. Bu eklenti görselleri sıkıştırıp, Webp formatına çevirecektir. Bu yüzden IMAGIFY Yükle tuşuna basarak otomatik olarak eklentiyi indirip, ücretsiz şekilde kullanabilirsiniz.

12- Araçlar

Tüm ayarlarınızı dışa aktarma işlemini ve bu dışa aktardığınız ayarları tekrardan içe aktarma yapabilirsiniz bu bölümde. Ayrıca tüm yaptığınız ayarları yine bu bölümde sıfırlayabilirsiniz.

Tavsiyeler


WP ROCKET eklentisi başarılı bir eklentidir ayrıca ücretli bir eklentidir bu yüzden yapacağınız tüm ayarları dikkatlice yapmakta ve sitenizi sık sık test etmeniz gereklidir. Bazı eklentiler bu tür önbellek eklentileri ile tam uyumlu olmayabilir, bu yüzden dikkatli işlemler yapmanızı önermekteyiz.

Alternatif CACHE (Önbellek) Eklentileri


Rocket eklentisinden memnun kalmazsanız ödediğiniz tutarı 14 gün içinde iade alabilirsiniz ve bu eklentiye nazaran alternatif önbellek eklentisi arıyor olabilirsiniz. Buradaki listede bulunan ücretsiz eklentiler işinize yarayabilir.

Sonuç

WP Rocket eklentisinin kurulumu ve gerekli ayarlarını anlattığımız bu yazımız yeterince bilgiyi barındırdığını düşünüyoruz. Bu eklenti şuan sınıfında en iyilerinden bir tanesidir ve sizin için detaylandırıp, kullanmak isteyenlere bir rehber hazırladık. Eğer WP Rocket eklentisi ile ilgili destek ve yardım almak isterseniz yorum kısmından bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Seve seve yardımcı olmak isteriz. Ayrıca sitesi üzerinden satın aldığınızda 14 gün içinde içinize sinmediği zaman %100 para iadesi alabileceğiniz yazmaktadır web sayfalarında. Ayrıca eklenti devamlı güncelleniyor ve her güncellemesinde biraz daha iyi sonuçlar alıyorsunuz. İsterseniz Profesyonel WordPress Eklentiler sayfamızdan diğer eklentilere de göz atabilirsiniz.

WP Rocket
wp rocket ayarlari 1

Birkaç Tıklamayla WordPress'in Hızlı Yüklenmesini Sağlayın WordPress uzmanları tarafından en güçlü önbellek eklentisi olarak kabul edilir.

Fiyat: 49

Para birimi: $

İşletim Sistemi: Wordpress

Uygulama Kategorisi: Cache

Editörün değerlendirmesi:
5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir